17.04.2017

Na Białoruś kajakiem, rowerem lub pieszo. Majówka i rock nad Kanałem Augustowskim

Już od 28 kwietnia znów rozpocznie funkcjonowanie przejście graniczne Rudawka-Lesnaja na polsko-białoruskiej granicy na Kanale Augustowskim. W tym sezonie działać będzie ono nie tylko jako przejście wodne, ale także piesze i rowerowe.

Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia ścieżek. W minionych dniach testowali je przedstawiciele lokalnych władz – podała białoruska agencja informacyjna Bełta, powołując się na Departament Sportu i Turystyki władz obwodu grodzieńskiego.

Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego mówił podczas niedawnych targów turystycznych w Mińsku, że od 28 kwietnia do 3 maja samorząd województwa podlaskiego wraz z władzami obwodu grodzieńskiego planują "hucznie rozpocząć sezon turystyczny na Kanale Augustowskim, organizując Wielką Majówkę". Wówczas odbędzie się inauguracja przejścia sezonowego Rudawka-Lesnaja.

- Liczę na to, że wspólny piknik majowy stanie się wydarzeniem cyklicznym, gdzie każdego roku będziemy mogli zaproponować nowe rzeczy - mówił Wiktor Liskowicz, wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego.

Jak podały agencje informacyjne belta.by i Belsat.eu, władze Grodzieńszczyzny, szukając nowych pomysłów na zainteresowanie atrakcjami regionu zagranicznych turystów, planują zorganizować festiwal muzyczny „Rock-Żniwień” (po białorusku – sierpień), a jego pierwsza edycja odbędzie się już w 2017 roku. Miejscem ma być scena koncertowa położona na brzegu białoruskiej części Kanału Augustowskiego.

- Będzie to pierwsza impreza muzyczna na taką skalę w strefie bezwizowej nad kanałem. Organizatorzy są pewni, że międzynarodowy koncert w strefie bezwizowej zainteresuje gości i muzyków z różnych krajów. Pokazać się przed szerokim gronem międzynarodowej publiczności będą mogły też białoruskie zespoły rockowe – cytują szef wydziału sportu i turystyki grodzieńskich władz obwodowych Aleha Andrejczyka.

Organizatorzy zapewniają, że na imprezę może przyjechać nawet 15 tys. fanów. Na festiwal będą sprzedawane bilety, ale ich koszt ma być symboliczny, ponieważ „Rock-Żniwień” nie będzie traktowany jako przedsięwzięcie komercyjne.

Bezwizowo

Kanał już sporo zyskał dzięki dekretowi prezydenta Białorusi o bezwizowym przekraczaniu granicy Rudawka-Lisnaja.

Nową atrakcja turystyczną naszego regionu jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. - Turyści, którzy przyjadą np. do Augustowa, mogliby przejechać rowerem wzdłuż kanału do granicy, przekroczyć ją w Kurzyńcu i dalej wzdłuż Niemna przejechać aż do Druskiennik. Ten szlak jest interesujący w skali całej Europy, bo to jedyna możliwość przekraczania w tak różnorodny sposób wschodniej granicy Schengen - tłumaczył Bogdan Dyjuk.

Przypomnijmy, że możliwość przebywania na Białorusi bez wizy do pięciu dób, dotyczy parku turystycznego Kanał Augustowski, Grodna i jego okolic. Rozporządzenie weszło w życie 26 października br. i obowiązuje do końca 2017 r., ale zapewne zostanie przedłużone. Ponadto, jak informował wcześniej podczas spotkania w Białymstoku wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodu Komitetu Wykonawczego Wiktor Liskowicz, od grudnia 2017 roku planowane jest rozszerzenie strefy obowiązywania ruchu bezwizowego na cały rejon grodzieński.

Bezwizowy wjazd jest możliwy na okres 5 dni przez przejścia graniczne Kuźnica/Bruzgi i Rudawka/Lesnaja, a także przez litewsko-białoruskie przejście graniczne Raigardas/Priwałka.

Należy tylko uzyskać specjalne zezwolenie na prawo do przebywania w strefie bezwizowej, tzw. minimalny pakiet usług turystycznych, w którego skład wchodzą:

 - ważny paszport;

- polisa ubezpieczeniowa;

- bilety wstępu do miejscowych atrakcji turystycznych.

Zezwolenie jest wydawane przez biura turystyczne działające w województwie podlaskim. Ich lista jest dostępna w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku, ul. Odeska 1, tel. 85 732 68 31 oraz 503 356 482. Wszelkie informacje o ruchu „VISA FREE”” są dostępne także na państwowej stronie grodnovisafree.by. Wiadomości są tu podane po polsku, w sposób przystępny i z infografikami. Można tam zapoznać się także z informacjami na temat atrakcji turystycznych, są również informację na temat usług hotelowych i gastronomicznych.

Na każdy dzień pobytu na terytorium Białorusi należy posiadać środki pieniężne w dowolnej walucie o równowartości nie mniejszej niż 21 dolarów albo kartę płatniczą wraz z dokumentem potwierdzającym dostępne środki na rachunku bankowym, do którego przypisana jest karta, ważnym 10 dni od jego wystawienia.

 

WYG

 Źródła: Ambasada RP w Mińsku; Bełta.by; Wrota Podlasia

Fot. Straż Graniczna 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.28.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2697 4.3559
USD 0.00% 3.6395 3.7131
GBP 0.00% 4.8744 4.9728
CHF 0.00% 3.6788 3.7532
Dodaj nowe ogoszenie