22.01.2015

Aktywni Tak Samo. Mieszkać też będą samodzielnie [zdjęcia i wideo]

W środę w Suwałkach odbyło się uroczyste otwarcie mieszkań treningowych dla niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych stowarzyszenia Aktywni Tak Samo przy ul. Wojska Polskiego.

W pełni wyposażonych i jeszcze pachnących  farbą mieszkaniach zamieszka kilkoro wychowanków Stowarzyszenia. Będą sami gotować, prać, sprzątać i nocować. Zamieszkają, jak u siebie. To innowacyjny, autorski projekt, który chcieli wcielić w życie rodzice osób niepełnosprawnych. Zgodnie z prawem, osoba niepełnosprawna intelektualnie może przebywać w szkole specjalnej do 23. roku życia. Potem musi opuścić placówkę. Zdecydowana większość z nich pozostaje w domach, bez szans na samodzielność. Część rodziców nie chciała dłużej godzić się na taki stan rzeczy. Najpierw założyli Stowarzyszenie Aktywni Tak Samo. Do placówki przy Wojska Polskiego zaczęto przyjmować młodzież po zakończeniu nauki w szkole. To młodzi ludzie z zespołem Downa, Aspergera, porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością sprzężoną. W Stowarzyszeniu mogą uczestniczyć w artystycznych, muzycznych. Mają rehabilitację, spotkania z logopedą, psychologiem, ćwiczą w doskonale wyposażonej siłowni, chodzą na halę OSiR. Uczą się gotować, sprzątać, gospodarować czasem i pieniędzmi. Wyjeżdżają też na różnorodne konkursy i festiwale. Spędzają czas razem, pod okiem wykwalifikowanych terapeutów.

Kilkoro podopiecznych będzie wkrótce mogło pójść o krok dalej. Będą mogli „posmakować” samodzielności. Na piętrze budynku powstały cztery pomieszczenia mieszkalne, w których lada moment zamieszkają osoby niepełnosprawne. W środę odbyło się uroczyste otwarcie obiektu oraz bal karnawałowo-integracyjny zorganizowany specjalnie z tej okazji w Astorii.


(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.16% 4.2120 4.2970
USD 0.31% 3.7494 3.8252
GBP 0.11% 4.6987 4.7937
CHF 0.30% 3.8209 3.8981
Dodaj nowe ogoszenie