24.04.2017

Bulwary nad Czarną Hańczą. Na razie, już jest jak dojechać i gdzie zaparkować [zdjęcia]

Skończyły się prace przy budowie parkingów i uliczki odchodzącej od ul. Mickiewicza w głąb terenu za stacją pogotowia. To pierwszy etap powstawania bulwarów nad Czarną Hańczą.

Ratusz planuje zagospodarowanie na nowo całego terenu wzdłuż rzeki, począwszy od mostu na ul. Mickiewicza do mostu na ul. 24 Sierpnia (przedłużenie Wigierskiej). Wiadomo jak bulwary będą wyglądać. Jest już projekt budowlany przygotowany przez szczecińską firmę MD Polska. Brakuje tylko pieniędzy. Kosztowna inwestycja – bo szacowana nawet na kilkanaście milionów złotych – będzie musiała być realizowana etapami. Urząd chce ją wybudować przy wykorzystaniu środków unijnych i transgranicznych.

Magistrat rozpoczął realizację planu przywrócenia miasta do rzeki od przygotowania niezbędnej infrastruktury i dojazdu z obu stron. I tak zakończyły się właśnie prace przy pierwszym odcinku ciągnącym się od ul. Mickiewicza. Trwają odbiory techniczne. Są chodniki z kamiennych płyt, ozdobne latarnie, kosze na śmieci i parkingi. Wszystko utrzymane w estetyce znanej nam z placu Marii Konopnickiej.

Wjazd na teren zaczyna się przy pogotowiu ratunkowym, dalej za halą gimnastyczną I Liceum Ogólnokształcącego powstał duży parking dla samochodów. Od strony ul. Kościuszki wybudowano przechodniak, który otworzy ulicę na rzekę i poprowadzi pod sam budynek dawnej łaźni. W przyszłości odrestaurowany obiekt będzie stanowił zaplecze techniczne oraz rozrywkowo-gastronomiczne terenów nadrzecznych. Magistrat już teraz stara się o pozyskanie środków, które umożliwiłyby rozpoczęcie remontu budynku jeszcze w tym roku.

Wybudowany zostanie też odcinek ulicy schodzący od ul. 24 sierpnia w stronę łaźni. Podobnie jak przy ul. Mickiewicza będą tam miejsca parkingowe. Pojawiły się już pierwsze głosy niezadowolenia mieszkańców, że ratusz buduje nad rzeką tylko parkingi i betonowe place. Urzędnicy tłumaczą, że w pierwszej kolejności niezbędne było uporządkowanie nieruchomości za kamienicami wzdłuż ul. Kościuszki oraz wykonanie zaplecza infrastrukturalnego i technicznego a dopiero następnie można przystąpić do realizacji terenów stricte rekreacyjnych nad samą rzeką.

A będzie co budować. Projektanci ze Szczecina zaplanowali m.in. nowe nabrzeże rzeki, które będzie pełnić funkcję przystanku dla kajaków i drewniany pomost ze slipem. Istniejący jaz zostanie wyremontowany. Zaplanowano zatoczki z ławkami, ścieżki rekreacyjne oraz drewniane wiaty z grillami gabionowymi. Oprócz miejsca do grillowania będzie miejsce do spacerowania bowiem projektanci zaproponowali łąkę o powierzchni ponad ćwierć hektara, na której rosłoby 15 gatunków kwiatów i owoców. Będzie też siłownia pod chmurką i plac zabaw dla dzieci. Urzędnicy liczą, że przy pozyskaniu unijnych dotacji inwestycję uda się zrealizować w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat.

(pkr)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie