20.02.2017

Ciekawe wykłady i wielu gości. Trzecia Konferencja Historyczna w Bakałarzewie [zdjęcia]

W niedzielę w Bakałarzewie odbyła się w III Konferencja Historyczna. Tym razem pod hasłem: Stan i potrzeby badań nad dziejami gospodarczymi ziem pomiędzy Niemnem a Rospudą między XV a XX wiekiem.

Konferencję współorganizowało kilka jednostek nauki i kultury: Białostockie Towarzystwo Naukowe, Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe, Archiwum Państwowe w Suwałkach, Ekologiczne Stowarzyszenie Gmin „Rospuda" i Gminna Biblioteka Publiczna w Bakałarzewie, w której prowadzono obrady. Uroczystość o godz. 12.00 rozpoczął dr Tomasz Naruszewicz, wójt gminy Bakałarzewo.

Jako pierwszy wystąpił prof. Józef Maroszek z Uniwersytetu w Białymstoku (prezes Białostockiego Towarzystwa Naukowego), który przedstawił Potrzeby badań historycznych ekonomiki obszaru między Niemnem a Rospudą. Następnie głos zabrał prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego - dr Maciej Ambrosiewicz: Kanał Augustowski - utracona szansa rozwoju gospodarczego Królestwa Polskiego. Po nim swój referat Losy własności ziemskiej na terenie parafii Bakałarzewo w XIX i XX wieku wygłosił mgr Andrzej Matusiewicz, wiceprezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego. Mgr Przemysław Czyżewski z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Białystok omówił Dochodowość miasteczek prywatnych powiatu grodzieńskiego w świetle ofiary dziesiątego grosza z 1789 roku. 

Ostatnim prelegentem przed przerwą był dr Tomasz Naruszewicz (BTN, PWSZ Suwałki, prezes ESG „Rospuda), który porównał gospodarkę miejską Przerośli, Filipowa, Bakałarzewa i Raczek w XVI-XVIII wieku. Po przerwie kawowej wystąpili:  dr Jarosław Schabieński (CEN Suwałki, ASTN), Kontakty mieszkańców województwa suwalskiego z sowiecką Litwą i Białorusią w latach 70. XX wieku; dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach - mgr Tadeusz Radziwonowicz, O społeczno-gospodarczych skutkach Wielkiej Wojny na terenie guberni suwalskiej w latach 1914 - 1915 w świetle archiwaliów z Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie; dr Ewa Rogalewska z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Białystok (wiceprezes BTN), Status społeczny rodzin ofiar Obławy Augustowskiej w PRL w świetle relacji; mgr Sławomir Filipowicz (Archiwum Państwowe w Suwałkach), Działalność gospodarcza kamedułów Eremu Wyspy Wigierskiej; dr Marek Góryński z Zespołu Szkół Technicznych w Olecku - Przemyt przez granicę polsko-niemiecką na odcinku Prus Wschodnich w latach 30-tych XX wieku oraz mgr Marek Sidor z Archiwum Państwowego w Suwałkach: Jakie podatki płacili mieszczanie raczkowscy w czasach Ludwika M. Paca. Obrady prowadziła Teresa Budzińska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie.

Ponadto przybyło wielu znamienitych Gości, jak m.in.: Jej Magnificencja Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. E. Szczepanika w Suwałkach - dr Marta Wiszniewska, Prorektor PWSZ - dr Edyta Kimera, Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki z Małżonką, Komendant Miejski Policji w Suwałkach - podinsp. Jacek Tarnowski, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach - podinsp. Adam Miezianko, Komendant Placówki Straży Granicznej Rutka-Tartak - mjr Michał Łangowski, Przewodniczący Rady Gminy Bakałarzewo - mjr Grzegorz Kozłowski, Dyrektor Zespołu Szkół w Bakałarzewie - Krzysztof Sobolewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Raczkach - Artur Łuniewski, Sekretarz Urzędu Gminy Bakałarzewo - Zbigniew Szymański z Małżonką, były burmistrz Rynu, bakałarzewianin - Józef Naruszewicz, radny powiatowy Stefan Biłda z Małżonką, Radni gminni (Marek Gorlo, Józef Klimko, Bogusław Konopko), Sołtysi (Mieczysław Czarniecki z Kotowiny, Marian Dąbrowski z Klonowej Góry, Adam Kozłowski z Nowego Skazduba, Wiesław Pietrewicz z Nowej Wsi), Członkowie Ekologicznego Stowarzyszenia Gmin "Rospuda", Doktoranci Uniwersytetu w Białymstoku i wielu innych.

 

Tomasz Naruszewicz, wójt gminy Bakałarzewo

 

udostępnij na fabebook
21.02.2017, 22:16:07

Janek

Władzo zróbcie w końcu porządek z Tymi drogami, dziura na dziurze, że aż samochód gaśnie, Polska C tu u nas czy co? Ja mam świadomość, że brak funduszy, ale z podatków, które płacimy to można te wiejskie drogi porównać, dużo nie żądamy.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.06% 4.2414 4.3270
USD 0.16% 3.7248 3.8000
GBP 0.39% 4.8107 4.9079
CHF 0.21% 3.7472 3.8230
18.01.2019

wynajme pokoj

Dodaj nowe ogoszenie