04.07.2019

Czekali prawie dwa miesiące. W czwartek ogłoszono wyniki matur

Na ten dzień czekali niecierpliwie dwa miesiące. Rezultaty mogą zdecydować o ich dalszej przyszłości - w czwartek o godz. 8.00 Okręgowe Komisje Egzaminacyjne podały na swoich stronach internetowych wyniki tegorocznych matur. Abiturienci poznali je po zalogowaniu się.

Dziś w swoich macierzystych szkołach otrzymują świadectwa.

W III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach spotkanie z maturzystami odbyło się o 10.00. Do matury przystąpiło tam 138 absolwentów.

- Tegoroczne wyniki egzaminów są moim zdaniem rewelacyjne!  - mówi Alicja Węsierska-Kwiecień, dyrektor III LO w Suwałkach. - Aż 25 osób uzyskało 100 procent punktów na maturze z języka angielskiego, kilkoro po 100 procent z matematyki. Bardzo wielu maturzystów zdobyło ponad 90 procent punktów z poszczególnych przedmiotów. Tak świetne wyniki to rezultat bardzo ciężkiej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszystkim tegorocznym maturzystom serdecznie gratuluję i mam nadzieję, że dostaną się na wymarzone studia i będą spełniać swoje marzenia -dodaje.

Poprawkę będzie miała jedna osoba z III Liceum Ogólnokształcącego.

W Zespole Szkół nr 6 świadectwa można było odbierać od 11.00 w sekretariacie uczniowskim.

Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach świadectwa odbiorą po 12.00. Najpierw spotkają się w auli, potem ze swoimi wychowawcami w klasach.

- Wyniki naszych maturzystów są bardzo wysokie. Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas matematyka. Czternaścioro maturzystów uzyskało maksymalną liczbę punktów. W klasie o profilu matematycznym tylko trzech uczniów uzyskało wynik poniżej 90 procent. W jednej z klas mamy jedynie cztery wyniki poniżej 80 procent, pozostałe są dużo wyższe. W kolejnej klasie tylko sześcioro uczniów uzyskało wynik poniżej 80 procent. Pozostałe przedmioty jeszcze analizuję - mówi Andrzej Putra, wicedyrektor I LO w Suwałkach.

Niestety, w I LO zapowiadają się dwie poprawki - z języka polskiego i z języka angielskiego.

- Uczennica, która nie zdała z j. angielskiego na pewno zechce mieć wgląd do swojego testu. Jest bardzo zaskoczona. Pozostałe przedmioty zdała bardzo dobrze - dodaje dyrektor.

W południe rozpocznie się też spotkanie z maturzystami w II LO.

Jak mówi dyrektor II LO Romuald Borkowski, spośród 132 zdających maturę, pięć osób nie zdało z jednego z przedmiotów i  już wiadomo, że przystąpią do egzaminu w sesji poprawkowej.

Trzy uczennice będą miały poprawkę z matematyki. Wszystkie uczyły się w klasie o profilu humanistycznym i bardzo niedużo zabrakło im do uzyskania minimum. Jednej z nich zabrakło dosłownie dwóch procent. Jedna osoba będzie miała poprawkę z języka angielskiego i jedna z języka polskiego.

- Jestem bardzo mile zaskoczony rezultatami uzyskanymi przez uczniów, którzy zdawali matematykę i fizykę na poziomie rozszerzonym. Uzyskali o wiele lepsze wyniki od tych z ubiegłego roku. W sumie na pięć klas, w trzech zdali wszyscy uczniowie. Wiadomo, że zawsze chciałoby się, aby wszyscy abiturienci zdali jak najlepiej, ale myślę, że i tak jest nieźle – dodaje dyrektor Romuald  Borkowski.

Nieco innymi prawami rządzą się szkoły techniczne. Niektórym ich absolwentom o wiele bardziej zależy na uzyskaniu dyplomu technika, niż na zdanej maturze.

W Zespole Szkół Technicznych do matury w tym roku przystąpiło 131 osób. Trzy nie zdały, kilkanaście ma prawo do poprawki.

- Dziewięć osób nie zdało matematyki, siedem języka angielskiego, a trzy języka polskiego - mówi Anna Musiałowicz, dyrektor ZST w Suwałkach. 

W ubiegłym roku matury więcej niż z jednego z przedmiotów w ZST nie zdało sześć osób.

- Mamy trzy klasy, w których wszyscy maturzyści zdali i niestety jedną klasę, w której wyniki są dosyć słabe. Można powiedzieć, że w sumie zdawalność w naszej szkole wynosi 83 procent. Jestem mile zaskoczona rezultatami w naszym liceum dla dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Spośród dziesięciu słuchaczy, zdało siedmioro. Pozostałe osoby mogą napisać poprawkę. W minionych latach maturę zdawała tam jedna, dwie osoby. Wyniki też są bardzo dobre, bo na poziomie 70-80 procent z języka polskiego, a jest to przecież szkoła dla osób dorosłych, pracujących i nauka w niej odbywa się w systemie zaocznym - dodaje dyrektor A. Musiałowicz.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej maturę zdało 68 procent maturzystów.

Jak mówi dyrektor szkoły Jolanta Nikścin, najwięcej kłopotów zdającym sprawiły matematyka i język angielski. Wszyscy zdali maturę z języka polskiego. W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ul. Kościuszki do matury przystępowało w tym roku 37 absolwentów liceum mundurowego i ośmioro uczniów z technikum. 

- Nie zdała jedna osoba z technikum, dwie mogą poprawiać maturę. W liceum trzy osoby będą pisać poprawkę. Nie zdały z języka angielskiego i matematyki, ale jest lepiej niż rok temu i bardzo mnie cieszy, że wyniki z matematyki ogółem są o wiele lepsze. Jedna z uczennic uzyskała też 100 procent punktów z języka angielskiego - mówi dyrektor suwalskiego oddziału ZDZ Dorota Sierocka.

Lepiej niż przed rokiem matura poszła również w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek. Do matury przystąpiło tam dziesięć osób. Zdawalność z języka polskiego wyniosła 100 procent, z języka angielskiego 80 proc., a z matematyki 70 proc.

- Przyjmowaliśmy gimnazjalistów, którzy mieli z egzaminu z matematyki 20 i mniej procent, dlatego bardzo mnie cieszy, że ci uczniowie zdali maturę z matematyki, że udało się wypracować ten wynik. Kilka uczennic zdecydowało się zdawać jezyk polski na poziomie rozszerzonym i osiągnęły o 10 proc. punktów więcej niż średnia w kraju i w województwie, zarówno z jezyka polskiego na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, a w technikum nie miały dodatkowego języka polskiego - podkreśla s. Katarzyna Braguła, dyrektor ZSSS w Suwałkach.

W ZS Sióstr Salezjanek maturę zdawało kilkanastu absolwentów z lat minionych. Większość zdała.

Część pisemna egzaminów poprawkowych odbędzie się 20 sierpnia 2019 r. (wtorek), godz. 9:00, a ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne – formuła od 2015 r.) 20–21 sierpnia. Wyniki egzaminów poprawkowych będą znane 11 września.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.07% 4.2394 4.3250
USD 0.21% 3.8001 3.8769
GBP 0.61% 4.9375 5.0373
CHF 0.05% 3.8573 3.9353
22.10.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie