07.12.2013

Dbanie o wątrobę odkładamy na później

Mimo że 3/4 Polaków uważa, że wie, jaką funkcję w organizmie pełni wątroba, w rzeczywistości rzetelną wiedzą na temat roli wątroby może się pochwalić 49% z nich – wynika z badania przeprowadzonego w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby.

Zapytani uczestnicy akcji pt.: „Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby”, deklarują, że znają funkcje wątroby (72%), jednak tylko połowa (49%) jest w stanie wymienić przynajmniej jedną z nich. 18% respondentów myli działanie wątroby z innymi narządami. Według badanych najważniejszą funkcją wątroby jest oczyszczanie organizmu (41%) oraz produkcja i wydzielanie żółci niezbędnej w procesie trawienia (38%). Nieco ponad połowa wie, jak dbać o wątrobę, a za najbardziej popularny sposób uznaje stosowanie odpowiedniej, zdrowej diety (81%). W dalszej kolejności Polacy wymieniają ograniczenie używek (33%) i ogólne dbanie o zdrowie, w tym przyjmowanie witamin, leków czy picie ziół (13%). Jednocześnie ci, którzy dbają o wątrobę obecnie (1/4 respondentów), postępują tak, jak deklarują, czyli odpowiednio się odżywiają (68%), ale też stosują specjalne leki (18%). Co ciekawe, dopiero przypomnienie uświadamia im, że warto troszczyć się o wątrobę, ponieważ nie będzie ona mogła prawidłowo spełniać swojej funkcji. Na poziomie deklaratywnym zamierza dbać o nią w przyszłości aż 61% pytanych.

„Warto troszczyć się o wątrobę regularnie, bo jest największym narządem w organizmie człowieka, który odpowiada za liczne i kluczowe dla życia człowieka czynności. Przez wątrobę przepływa praktycznie cała krew – około jednego litra na minutę. Krew ta transportuje ze sobą wiele substancji odżywczych, ale też toksycznych jak np. leki czy alkohol. To dlatego funkcje wątroby są bardzo zróżnicowane, między innymi stanowi ona pewien rodzaj filtru i swoistego magazynu oraz jest największym organem przemiany materii” – mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Na pytanie o rodzaj badania lekarskiego, które pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, wg badania Ipsos przeprowadzonego w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby, tylko 35% Polaków odpowiada, że zna metody diagnostyki, przy czym większość z nich – 72% uważa, że umożliwi to ogólne badanie krwi, połowa natomiast wskazuje USG. Specjalistyczne badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu, a także obraz dróg żółciowych. Wczesne wykazanie ewentualnych nieprawidłowości może stanowić podstawę do pogłębienia postępowania diagnostycznego i podjęcia działań leczniczych.

Pierwsze Ogólnopolskie Badania Wątroby pn. „Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej” trwało od 14 października do 5 listopada br. Specjalnie przygotowany na tę okazję bus medyczny, w którym wykonywane były darmowe badania USG wątroby odwiedził 15 miast: Augustów, Elbląg, Słupsk, Koszalin, Włocławek, Płock, Piotrków Trybunalski, Lubin, Zielona Góra, Krosno, Tarnów, Zamość, Ostrowiec Świętokrzyski, Opole, Chorzów. Zaangażowanych w akcję 24 lekarzy zbadało w tym czasie wątroby ok. 2600 Polaków.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie