23.10.2019

Dla Puńska, Bakałarzewa, Filipowa i suwalskiego szpitala. Interreg Polska - Rosja [zdjęcia]

W dniach 17-18 października odbyło się posiedzenie Wspólnego Komitetu Monitorującego Programu Polska-Rosja 2014-2020 w Worlinach (Polska), którego głównym celem było zatwierdzenie projektów złożonych w ramach pierwszego naboru wniosków w celach tematycznych „Środowisko” i „Dostępność”.

WKM zatwierdził 10 projektów w celu tematycznym „Środowisko”, których łączna wartość dofinansowania wynosi 19 275 775,86 euro oraz 4 projekty w celu tematycznym „Dostępność”, których łączna wartość dofinansowania wynosi 8 115 778,64 euro. Podczas posiedzenia została również podjęta decyzja w sprawie umieszczenia 1 projektu na liście rezerwowej w celu tematycznym „Dostępność”.

Dofinansowanie projektów z funduszy UE wyniesie aż 90 procent. Resztę musza pokryć beneficjenci.

Po spotkaniu WKM, Instytucja Zarządzająca prześle listę zatwierdzonych projektów do KE w celu skonsultowania jej z odpowiednimi Generalnymi Dyrekcjami oraz przedstawicielstwami UE w celu uniknięcia podwójnego dofinansowania projektów i zidentyfikowania możliwej synergii. Konsultacje te potrwają 15 dni roboczych i odbędą się przed zawarciem umowy o dofinansowanie. Po konsultacjach WKM może zdecydować o odrzuceniu propozycji projektowych, które zostały uprzednio zatwierdzone.

Po polskie stronie zaakceptowano m.in. następujące projekty:

Dostępność:

1. Poprawa infrastruktury drogowej w gminach Puńsk, Bakałarzewo-Filipów-Svietlogorsk – lider projektu gmina Puńsk.

W gminie Puńsk zostanie zmodernizowana droga Sankury- Buda Zawidugierska - Poluńce ( od jednej strony granicy polsko - litewskiej do drugiej), zaś w gminie Bakałarzewo około 4,2 km dróg gminnych we wsiach: Płociczno (dwa odcinki) i Zajączkowo Folwark. 

2. Droga do przyszłości - inicjatywa Gminy Ruciane Nida i rejonu Guryjewsk w zakresie poprawy jakości i bezpieczeństwa istniejących sieci transportowych. Lider projektu gmina Ruciane-Nida.

Środowisko:

1.Wspólna reakcja publicznych zakładów opieki zdrowotnej na choroby klimatyczne i zagrożenia dla zdrowia – lider Wojewódzki Szpital w Suwałkach.

Dzięki temu projektowi Oddział Neurologii Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach doczeka się remontu i nowego sprzętu. Wcześniej szpital wojewódzki w Suwałkach otrzymał z unijnego programu Polska-Rosja 2 mln euro na remont jednego z oddziałów.

2. Wysokiej jakości woda dostępna w gminie Stare Juchy oraz w powiecie ozierskim na rzecz obszaru przygranicznego między Polską a Rosją i Morzem Bałtyckim – lider gmina Stare Juchy.

Ponad 13 mln euro na 12 projektów

Całkowity budżet programu transgranicznego wynosi 62 mln euro, a finansowy wkład Rosji to 21 mln euro.

Wcześniej Komitet Monitorujący Program Interreg Polska-Rosja zatwierdził 12 projektów, z dziedziny Dziedzictwo, których łączna wartość dofinansowania wynosi 13 650 104,19 euro.

Wnioskodawcy z województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego oraz obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej przygotowali projekty (spełniające kryteria formalne) o łącznej wartości dofinansowania wynoszącej ponad 61 mln. euro przy dostępnej alokacji na ten priorytet w wysokości ok. 14 mln euro.

Dofinansowanie uzyskało wówczas aż 10 projektów z udziałem warmińsko-mazurskich projektodawców o łącznej wartości dofinansowania dla instytucji z regionu ponad 4,6 miliona euro. Tak liczna reprezentacja beneficjentów z tego regionu wyróżnia się również na tle wysokości pozyskanego dofinansowania przez polskie regiony uczestniczące w Programie – województwo pomorskie (ponad 2, 1 mln euro dofinansowania), województwo podlaskie (brak przyznanego dofinansowania). Z kolei projekty z obwodu kaliningradzkiego otrzymały wsparcie na ponad 6,8 mln euro.

Zatwierdzone projekty z warmińsko-mazurskiego poświęcone były szeroko pojętej współpracy kulturowej, pielęgnowaniu wspólnego dziedzictwa historycznego i przyrodniczego w obszarze polsko-rosyjskiego pogranicza. W najbliższym czasie można spodziewać się m.in. budowy ścieżek rowerowych w obszarach atrakcyjnych turystycznie, rewitalizacji cennych historycznie budynków, inwestycji w instytucjach muzealnych, jak również organizacji transgranicznych festiwali, wydarzeń kulturalnych i innych przedsięwzięć wspierających współpracę transgraniczną Warmii i Mazur z obwodem kaliningradzkim.

W ramach poprzedniego rozdania, we wrześniu br. podpisano już umowę o dofinansowanie realizacji projektu pn.„15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy”. Projekt będzie realizowany przez Powiat Olecki we współpracy z Technikum Inżynierii Środowiska w Oziersku. W projekcie przewidziana jest renowacja zabytkowego zamku w Olecku oraz zagospodarowanie terenu i modernizacja budynków baraków w Oziersku. Budżet projektu wynosi 761 197,57 euro, z czego dofinansowanie to 685 077,72 euro.

Kolejną umowę o dofinansowanie podpisano we wrześniu br. dla projektu pt. „Połączeni bursztynem. Wspólne działania w celu udostępnienia bursztynowego dziedzictwa”. Projekt realizowany będzie przez dwóch partnerów – Muzeum Gdańska (beneficjent wiodący) oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie. Pośród planowanych działań przewidziano m.in. utworzenie stałej wystawy w Wielkim Młynie w Gdańsku wraz z zakupem sprzętu i eksponatów. Po stronie rosyjskiej zaplanowano prace budowlane w muzeum i przekształcenie budynków garaży w nowe magazyny. Całkowity budżet projektu wynosi 2 293 426,24 euro, z czego wartość dofinansowania to 2 064 083,61 euro.

Z kolei w sierpniu 2019 roku podpisano umowę o dofinansowanie projektu regularnego „Razem – współpraca kulturalna na polsko-rosyjskim pograniczu”, w celu tematycznym „dziedzictwo”. Projekt jest realizowany przez Ełckie Centrum Kultury we współpracy z Państwową Instytucją Kultury – Teatrem Młodzieży w Obwodzie Kaliningradzkim „Molodyozhnyj” oraz Młodzieżową Organizacją Publiczną z Obwodu Kaliningradzkiego „Centrum Młodzieżowych Inicjatyw”. W ramach przedsięwzięcia zostaną zaadoptowane pomieszczenia Ełckiego Centrum Kultury w Ełku na potrzeby pracowni fotograficznych i muzycznych oraz galerii, a także zostanie zakupiony sprzęt do nowych pomieszczeń. Po rosyjskiej stronie granicy planowana jest naprawa dachu w Tylży.

Całkowita wartość projektu wynosi 444 115,90 euro , z czego 399 704,31 euro stanowi dofinansowanie z Programu.

Przypomnijmy, przy okazji, że efektami realizacji poprzedniego programu transgranicznego Polska - Rosja są m.in.: kanalizacja wodociągowa we wsi Kukuwo, koło Olecka, zmodernizowany Park Konstytucji i jego otoczenie w Suwałkach. Z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 dofinansowano też kwotą 10 mln euro przebudowę drogi krajowej na odcinku Gołdap-Kowale Oleckie.

Transgraniczny rajd rowerowy „Polska-Rosja”

Interreg Polska Rosja to nie tylko inwestycje, ale i projekty integracyjne.

Odbył się m.in. jesienią br. transgraniczny rajd rowerowy, zorganizowany przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 wraz ze Stowarzyszeniem Centrum Turystyki Aktywnej „KOŁODROM”. W ten sposób Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja włączył się w tegoroczną, ósmą już, edycję obchodów Europejskiego Dnia Współpracy (ECDay), którego głównym celem jest pokazanie osiągnięć europejskich regionów i państw współpracujących ponad granicami narodowymi. Związane z obchodami ECDay wydarzenia zorganizowano w ramach programów współpracy terytorialnej w ponad 30 krajach.

Rajd rozpoczął się od zwiedzenia Twierdzy Boyen – miejsca, w którym będzie realizowany projekt zatwierdzony w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 pt. „Giżycko i Sowieck – współpraca na rzecz rozwoju zachowania dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego obszaru transgranicznego”. Po zwiedzaniu rowerzyści pokonali trasę z Giżycka do Gołdapi o łącznej długości ponad 60 kilometrów. Kolejnego dnia uczestnicy przekroczyli na rowerach polsko-rosyjską granicę (Gołdap-Gusiew) i pojechali do miejscowości Oziersk gdzie odwiedzili budynki, które będą modernizowane również w ramach Programu, w projekcie pt. „15 sekund historii oczami młodzieży. Zamki, koszary i legendy”. Następnie uczestnicy pojechali do Międzynarodowego Centrum Rozwoju Kreatywności Młodzieży, wyremontowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, gdzie nastąpiło oficjalne zakończenie rajdu.

- Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 to znakomity przykład tego, że granica może łączyć, a nie dzielić. Z perspektywy roweru znakomicie widać, jak blisko siebie jesteśmy i jak wspólnie rozwijamy i modernizujemy otaczającą nas rzeczywistość. Podczas rajdu wspólnie zobaczyliśmy przykłady projektów już zrealizowanych w poprzedniej edycji programu, jak również odwiedziliśmy beneficjentów, których projekty będą realizowane w kolejnych latach. To pokazuje, jak potrzebne są nasze działania i zachęca nas do efektywnej pracy nad sukcesem wszystkich realizowanych projektów - powiedziała Ewa Termena-Chyży, przedstawicielka Instytucji Zarządzającej Programem.

- W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 wspieramy mieszkańców polsko-rosyjskiego pogranicza, którzy, na co dzień odczuwają korzyści z inwestycji realizowanych ze środków Programu. Naszym celem jest też w dużej mierze rozwój relacji pomiędzy ludźmi i zacieśnianie więzi pomiędzy narodami. Jesteśmy tu, by budować przyjaźń po obu stronach granicy - podkreśliła z kolei Katarzyna Maria Bartnik, Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Polska-Rosja 2014-2020.

 

 

WYG

Źródło i fot; Sekretariat programu Interreg Polska - Rosja

Na fot:

1- 2.Uczestnicy posiedzenia Wspólnego Komitetu Monitorującego Programu Polska-Rosja

3-5. Uczestnicy Transgranicznego rajdu rowerowego „Polska-Rosja”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie