23.07.2017

GKS Bełchatów - Wigry Suwałki 2:1. Została już tylko liga

Horror bez happy endu przeżyli w sobotę w Bełchatowie piłkarze Wigier. Przegrywali od 88 minuty, a w doliczonym czasie wyrównali, ale i stracili gola na 1:2 i już w 1/32 odpadli z rozgrywek Pucharu Polski.

- Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiej końcówki - przyznaje Artur Skowronek, trener suwalskiej drużyny. - Szkoda, bo mieliśmy swój plan na dogrywkę. Zresztą, mogliśmy rozstrzygnąć to spotkanie na swoją korzyść w pierwszej połowie.

Do meczu z Wigrami, rewelacją poprzedniej edycji Pucharu Polski drugoligowcy z Bełchatowa przystąpili z olbrzymią wolą odniesienia zwycięstwa na pierwszoligowcem. Starali się odebrać przyjezdnym piłkę daleko na ich połowie.

- Udawało się nam uwalniać spod pressingu składnymi akcjami i to największy pozytyw z tego meczu - uważa Artur Skowronek.   - Stworzyliśmy sobie cztery dogodne okazje, ale zabrakło skuteczności.

Po dwie sytuacje mieli Mariusz Rybicki i Mateusz Radecki. Ten ostatni, po półgodzinie gry, w sytuacji sam na sam przelobował bramkarza Brunatnych, ale obrońca w ostatniej chwili zdołał wybić lecącą do siatki piłkę.

- Do przerwy mieliśmy przewagę, a w drugiej połowie nasza gra się rozmyła - przyznaje trener Wigier. - Zaczęliśmy popełniać błędy w ustawieniu i w kryciu.

Gorszą postawę Bialo-Niebieskich miejscowi wykorzystali dwie minuty przed końcem. Pozyskany z Olimpii Elbląg Łukasz Pietroń dośrodkował na dalszy słupek i zamykający akcję Dawid Flaszka po raz pierwszy pokonał Hieronima Zocha.

Sędzia doliczył trzy minuty i zaraz Wigry wyrównały. Wprowadzony na plac za jedynego napastnika w meczowej "18" Patryka Klimalę Karol Mackiewicz, który rozgrywał pierwszy oficjalny mecz od października, ostro dośrodkowal do Mateusza Radeckiego. Obrońca GKS-u Adrian Klepczyński interweniował tak niefortunnie, że wpakował piłkę do własnej bramki.

- I już 30 sekund później na wierzch wyszło niedoświadczenie mojego zespołu - opowiada Artur Skowronek. -  Zamiast porządnie się ustawić i skoncentrować na obronie, moi podopieczni popełnili kolejny błąd i zostaliśmy wyeliminowani z pucharowych rozgrywek.

Senegalczyk Emile Thiakane dosrodkował na głowę sprowadzonego z Kotwicy Kołobrzeg Piotra Giela i GKS Bełchatów stał się sprawcą jednej z niewielu niespodzianek tej rundy pucharu. Oprócz Wigier, w tej fazie z grona pierwszoligowców odpadły też Olimpia Grudziądz, GKS Katowice i Pogoń Siedlce.

Szkoda, bo od 1/16 do gry wchodzą zespoły z ekstraklasy i 9 sierpnia Biało-Niebiescy mogli gościć jakąś zacną drużynę. Byłoby to atrakcyjne uzupełnienie zaplanowanych na 2 września obchodów 70-lecia klubu, kiedy do Suwałk ma przyjechać Górnik Zabrze.

- Może taki cios był nam potrzebny już na poczatku sezonu - zastanawia się trener Skowronek. - Naszej niemal całkowicie nowej drużynie potrzeba doświadczenia. Nie może już więcej powtórzyć błędów, popełnionych w Bełchatowie.Kolejny wniosek jest taki, że wypożyczony z Jagiellonii 19-letni Patryk Klimala musi mieć rywala o miejsce w składzie.Takim, przynajmniej na razie, zdaniem trenerów nie jest 20-letni Maciej Radaszkiewicz, który zdobywał gola za golem, ale w klasie okręgowej.

- Cały czas pracujemy nad transferem napastnika - mówi Artur Skowronek. - Niewykluczone, że sprowadzimy go dopiero po kilku kolejkach spotkań.

Drużyny, które pomyślnie przeszły przez 1/32 Pucharu Polski czekają na zaplanowane na wtorek losowanie par kolejnej rundy. Wigry koncentrują się już wyłacznie na rozgrywkach I ligi. W  niedzielę (30.09.) o 19.47 na inaugurację podejmą GKS Tychy, który w minionym sezonie bronił się przed spadkiem, a teraz wzmocniony m.in. Kamilem Zapolnikiem i Piotrem Ćwielongiem, ma się bić o awans.

PGE GKS Bełchatów - Wigry Suwałki 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 - Dawid Flaszka 88., 1:1 - Adrian Klepczyński 90-samobójcza, 2:1 - Piotr Giel 90.

Żółte kartki: Klepczyński, Janasik (PGE GKS) - Wołkowicz, Obst, Radecki, Bogusz (Wigry). Sędziował: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Widzów: 1021.

Bełchatów: Paweł Lenarcik - Łukasz Pietroń, Marcin Grolik, Adrian Klepczyński, Marcin Garuch - Michał Ciarkowski (70 Piotr Giel), Patryk Rachwał (9 Patryk Janasik), Marcin Ryszka, Dawid Flaszka, Emile Thiakane - Bartłomiej Bartosiak.

Wigry: Hieronim Zoch - Paweł Olszewski, Rafał Remisz, Adrian Jurkowski, Artur Bogusz - Mariusz Rybicki, Robert Obst (46 Patryk Sokołowski), Mateusz Radecki, Damian Gąska, Krzysztof Wołkowicz - Patryk Klimala (64 Karol Mackiewicz).