12.03.2019

Gmina Suwałki. Dofinansowanie na budowę przydomowych oczyszczalni i wymianę pieców

Choć na mapach smogowych kraju jakość powietrza na Suwalszczyźnie określana jest najczęściej jako „świetna”, także naszego regionu, a zwłaszcza miast dotyczy problem smogu. Niejednokrotnie stan powietrza w Suwałkach w okresie grzewczym nie jest najlepszy, a straż miejska odwiedza mieszkańców, co do których istnieje podejrzenie, że palą w piecach niedozwolonymi materiałami. Samorządy w całym kraju zachęcają do wymiany tradycyjnych kotłów na nowoczesne.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z 1 października 2017, dozwolone jest sprzedawanie bądź instalowanie wyłącznie kotłów, które spełniają wymagania określone w normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5 klasy.

Nowoczesne kotły na pellet czy ekogroszek nie są jednak tanie. Koszt urządzenia o mocy 20kW to minimum 9 tys. złotych. Do tego doliczyć trzeba koszt zakupu i montażu instalacji, albo ewentualnych przeróbek.

Od 19 marca w Urzędzie Gminy Suwałki będzie można składać wnioski o dofinansowanie wymiany starego „kopciucha” na nowy piec. Dofinansowanie wyniesie do 50 procent, ale nie więcej niż 5 tys. złotych.

Jak już informowaliśmy, mieszkańcy gminy Suwałki mogą się również ubiegać o dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. W tym przypadku maksymalny koszt dofinansowania to 4 tys. zł .

Dofinansowanie będzie przyznawane do wyczerpania środków.

Przed złożeniem wniosku o dotację warto zastanowić się, czy bardziej korzystne nie będzie przystąpienie do programu „Czyste powietrze”, który jeszcze przez około 10 lat będzie realizować Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego projektu można dokonać termomodernizacji całego budynku – ocieplenia na przykład styropianem, czy watą mineralną, ocieplenia stropów i wymiany stolarki okiennej. Warunkiem koniecznym jest jednak wymiana pieca właśnie na ten nowej generacji. Mieszkańcy, którzy skorzystają wcześniej z gminnej dotacji, nie będą się już mogli aplikować o dofinansowanie z WFOŚiGW.

- Wszystkie działania proekologiczne są dla nas bardzo ważne – mówi Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki. - Od kilku lat realizujemy projekt „Zielona Gmina”. Wciąż zabiegamy o fundusze na budowę przydomowych oczyszczalni, wymianę pieców, budowę kolektorów do podgrzewania wody czy paneli fotowoltaicznych. Obecnie dobiega końca realizacja projektu z ubiegłego roku – kończymy montaż paneli fotowoltaicznych. Niebawem ogłosimy przetarg na budowę kolejnych ponad trzydziestu instalacji. Koszt to około 600 tys. złotych. Jeśli tylko Urząd Marszałkowski ogłosi kolejny program, na pewno do niego przystąpimy – dodaje.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.12.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.19% 4.2473 4.3331
USD 0.13% 3.8333 3.9107
GBP 0.35% 5.0509 5.1529
CHF 0.48% 3.8882 3.9668
11.12.2019

dekarz

11.12.2019

Radość z pisania

Dodaj nowe ogoszenie