10.11.2018

Gołdap. Rozbudują uzdrowisko i promenadę zdrojową

Jeszcze w tym roku w Gołdapi rozpocznie się budowa zakładu przyrodoleczniczego w Dzielnicy Uzdrowiskowej. Inwestycja ma zostać ukończona w przyszłym roku, jeszcze przed sezonem turystycznym.

W połowie października 2018 roku rozstrzygnięto przetarg na te inwestycję, a umowę z wykonawcą władze Gołdapi podpisały 5 listopada. Przetarg wygrała miejscowa firma, oferując wykonanie prac za niespełna 26,5 mln i dając 60- miesięczną gwarancję. Było dwóch oferentów. Druga oferta opiewała na 36 mln złotych.

Większość pieniędzy na inwestycję miasto pozyskało z funduszy unijnych. Umowę na dofinansowanie projektu podpisano z marszałkiem województwa jeszcze pod koniec 2017 roku. Miasto uzyskało na ten cel 18 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

Projekt samorządu Gołdapi to budowa Zakładu Przyrodoleczniczego wraz z rozbudową Promenady Zdrowej w tamtejszym uzdrowisku. Zakład przyrodoleczniczy ma mieć powierzchnię ponad 3 tys. mkw.

Zadania przewidziane do wykonania w projekcie to gabinety przyrodolecznicze (peloido-krioterapia, inhalatoria, masaże, gabinet lekarski), termoterapia (sauny, tepidarium) oraz hydroterapia (baseny rehabilitacyjne). W zakładzie mają być w przyszłości prowadzone zabiegi lecznicze, w oparciu o medykamenty naturalnego pochodzenia - borowiny i wodę solankową. Zaprojektowano także bawialnię dla dzieci i ściankę wspinaczkową o wysokości 15 m.

W ramach tej inwestycji zostanie rozbudowana także gołdapska promenada zdrojowa do ul. Jeziorowej. Powstanie parking na 42 samochody, ścieżki rowerowe i chodniki, obiekty małej architektury i energooszczędne oświetlenie.

Wartość projektu określono w 2017 roku na blisko 22 mln zł, z czego blisko 18 mln zł wynosi unijne dofinansowanie. Jako, że w br. ceny robót budowlanych poszły ostro w górę, wzrósł też koszt gołdapskiej inwestycji. Dofinansowanie pozostało bez zmian.

"Urządzanie” jeziora

W Gołdapi realizowana jest także druga ważna z punktu widzenia turystycznego inwestycja pn. „Urządzenie Nabrzeża Jeziora Gołdap”.

Inwestycja, o wartości ponad 4,2 miliona złotych, jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach osi priorytetowej Kultura i Dziedzictwo. Wysokość pozyskanego przez Gminę Gołdap dofinansowania to ponad 3,4 miliona złotych czyli 81,29% kosztów.

Jednym z elementów projektu było wpuszczenie do jeziora 150 ton specjalnej glinki z Chin, która ma oczyścić dno z nadmiaru fosforu. Jezioro leży na polsko-rosyjskiej granicy. Preparat trafi tylko do polskiej części akwenu, ale - jak zapewniają eksperci - dzięki niemu oczyści się całe jezioro.

Do jeziora Gołdap przez dziesiątki lat spływały ścieki komunalne i przemysłowe, a także wody opadowe z pól rolniczych, zanieczyszczone środkami ochrony roślin. Gmina wybudowała oczyszczalnię ścieków i sieć kanalizacyjną, odprowadzającą również wody deszczowe. Jezioro zaczęło się odradzać, ale za wolno, mówią samorządowcy. Dlatego sprowadzono na Mazury specjalną glinkę z Chin. Preparat ma zablokować proces zakwitu groźnych sinic, spowodowany nadmiarem fosforu na dnie jeziora.

Było to pierwsze w Polsce i największe w Europie jezioro w pełni rekultywowane tą metodą.

Poza tym, w ramach tego projektu, tuż obok gołdapskiej plaży miejskiej, powstał plac zabaw. przebudowane zostały sanitariaty, kuchnia polowa i budynek wypożyczalni sprzętu pływającego. Boisko do siatkówki plażowej zyskało nową trybunę, a nabrzeże pomost.

Dzięki realizacji projektu gołdapskie turnieje siatkówki plażowej zyskają wyższą rangę, a na zmodernizowanym nabrzeżu możliwe będzie uruchomienie szkółki żeglarskiej. Jako jej wyposażenie do Gołdapi trafi 10 żaglówek klasy optymist i 10 większych łodzi szkoleniowych. Wypożyczalnia sprzętu pływającego wzbogaci się o 10 łodzi wędkarskich, 15 kajaków, 10 rowerów wodnych oraz 10 desek do windsurfingu. Zakupiony zostanie katamaran wykorzystujący energię słoneczną, który umożliwi organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych oraz motorówka ratownicza.

Realizacja projektu zakończy się w grudniu 2018 roku.

Gołdap Zdrój

Gołdap jest jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach. Dzięki niepowtarzalnym walorom klimatycznym, najczystszemu powietrzu w Polsce oraz zasobom borowinowym, Gołdap jest idealnym miejscem dla kuracjuszy oraz turystów, ceniących sobie zdrowie i wypoczynek. Miasto wykorzystuje lokalny surowiec leczniczy - wody mineralne oraz wody lecznicze. Znajdziemy tu Pijalnię Wód Mineralnych i Leczniczych oraz Mazurskie Tężnie Solankowe, jedyne takie obiekty w tej części Polski.

 

 

Gołdap ma najczystsze powietrze w Polsce. W sezonie zimowym coraz częściej słyszy się o wielokrotnych przekroczeniach norm poziomu zanieczyszczeń powietrza w kolejnych miastach i regionach Polski. W Gołdapi codzienne pomiary wskazują, że nie ma tu szkodliwych pyłów zawieszonych, które tak dokuczają mieszkańcom dużych miast. To wynik m.in. ekologicznego ogrzewania miasta.

Są tu i złoża borowin, które się wydobywa pod potrzeby sanatorium, no i status uzdrowiska, nadany w sierpniu 2000 roku. Działa tu na razie jedno sanatorium „Wital”, które pierwszych kuracjuszy przyjęło 19 kwietnia 2001 roku. Prywatny inwestor zaadaptował na ten cel były ośrodek radia i telewizji, w którym internowano w stanie wojennym działaczki „Solidarności”. Ma, oczywiście, umowę na leczenie z NFZ.

30 kwietnia 2014 roku w Gołdapi oddano do użytku dużą inwestycję uzdrowiskową - tężnię, a uroczystość połączono z obchodami 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tężnie mają 200 metrów długości i 8 metrów wysokości. Zbudowane są z drewna iglastego, brzozowego i gałązek tarniny. Gałązki polewane są solanką wydobywaną z głębokości 600 metrów.

Jedyne w Polsce północo-wschodniej tężnie, na zlecenie miasta, zbudowała lokalna firma z Gołdapi, a koszt budowy wyniósł 8 mln zł. W uzdrowisku jest ponadto pijalnia wód oraz grota solna. Całkowity koszt infrastruktury uzdrowiskowej w Gołdapi ( nie licząc obecnego projektu) to 40 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło aż 34 mln zł.

Potrafią chronić środowisko i rozwijać gminę

Sanatorium, jako uzdrowisko klimatyczno-borowinowe, bazuje głównie na leczeniu borowinami, których ogromne złoża znajdują się w okolicy pobliskiej wsi Niedrzwica. Władze Gołdapi były przewidujące i ostrożnie podchodziły do planów objęcia co i raz to nowych terenów obszarem NATURA 2000, co nie znaczy, że nie chronią środowiska. W odróżnieniu np. od uzdrowiskowego Augustowa, w Gołdapi rozwija się i uzdrowisko, sanatorium i inny lokalny przemysł, no i oczywiście turystyka.

Sanatorium dysponuje 480 miejscami, a więc mniej więcej tyloma, co w Augustowie, Specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu krążenia oraz schorzeń psychosomatycznych. Oferuje zabiegi z następujących dziedzin: światłolecznictwo, elektrolecznictwo, magnetoterapia, ultrasonoterapia, hydroterapia, balneoterapia, aerosoloterapia, kinezyterapia, masaż leczniczy, termoterapia i krioterapia miejscowa (azot) oraz krioterapia ogólnoustrojowa (kriokomora niskich temperatur). W Niedrzwicy zbudowano Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży – „Marzenia”. Nie byłoby to możliwe, gdyby była tam NATURA. Jako pierwsze w Polsce, gołdapskie sanatorium pozyskało najnowocześniejszy na świecie pediatryczny model aktywnej ortezy do nauki chodu oraz urządzenie do wspomagania terapii ręki u dzieci i dorosłych.

 

WYG

Źródła: UM Gołdap; Wrota Warmii i Mazur

Fot. Uzdrowisko Gołdap. Fot ze strony uzdrowiskogoldap.pl

Fot.  Jeziora plaża. Fot UM Gołdap

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie