13.09.2017

Inwestycja na rogu Reja i Szpitalnej. Miejsce ruiny zajął ładny budynek [zdjęcia]

Pierwsi mieszkańcy wprowadzają się do bloku przy ul. Reja 63 A. Nowy budynek mieszkalny pomiędzy Reja a Szpitalną został wybudowany przez Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową w Suwałkach.

Budowa rozpoczęła się latem zeszłego roku. Wcześniej stał tu zdewastowany i opustoszały budynek po dawnym hotelu pielęgniarek, który należał ostatnio do firmy pogrzebowej. Odkupiła go od niej Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa i przystąpiła do rozbiórki.

 

Dziś stoi tu piękny trzypiętrowy obiekt z ponad czterdziestoma mieszkaniami i zewnętrznym dziedzińcem. 

Jednopokojowe kawalerki mają po 32 m2 powierzchni. Są też mieszkania dwu- i trzypokojowe, największe mają 73 m2 powierzchni. Te od strony południowej i zachodniej mają przestronne balkony z balustradami  ze stali nierdzewnej i mlecznymi przeszkleniami. Mieszkańcy z najniższej kondygnacji będą mieli do własnej dyspozycji ogródki. Jest też piwnica z komórkami lokatorskimi, wspólnym pomieszczeniem na jednoślady i podziemnym garażem.

Władze spółdzielni realizując budynek chciały pokazać nową jakość w spółdzielczości, dorównywającą,  a nawet prześcigająca standardy prywatnych deweloperów. Mieszkania mają już zainstalowany programator temperatury. Winda i przestronne korytarze dostosowane są do wymogów osób niepełnosprawnych. Dzięki temu, można przejść przez cały budynek nie natrafiwszy na choćby jeden stopień.

Budynek zwraca uwagę przechodniów. Na jednej ze ścian widnieje mural z wizerunkiem patrona ulicy czyli Mikołaja Reja, namalowany przez twórcę innych murali w naszym mieście. Elewacje utrzymane są w stonowanej kolorystyce, przełamane wstawkami z pomarańczowych desek włókno-cementowych podkreślających geometrię budynku. W całym budynku zastosowano trójszybową stolarkę w ciemnym kolorze. Bryle dodają dynamiki ciągnące się przez całą długość jasne linie balkonowe z przeszklonymi balustradami.

Jak tłumaczą władze spółdzielni, budowie przyświecał cel zerwania ze stereotypami i ukazania nowoczesnego oblicza spółdzielni mieszkaniowej. I już zapowiadają kolejne inwestycje na osiedlu Północ o równie wysokim standardzie. Miejmy nadzieję, że w tym kierunku pójdą również inni zarządcy w naszym mieście, a ich nowe inwestycje, a przede wszystkim remonty obecnych budynków także wespną się na taki poziom. Z pewnością  odbyłoby się to z korzyścią dla cen i wygody przyszłych mieszkańców, a także estetyki przestrzeni publicznej naszego miasta.

(pkr)

udostępnij na fabebook
14.09.2017, 08:38:49

mariusz

no dobrze! lepiej jak nowe bloki zamieniaja rudery...

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.2564 4.3424
USD 0.10% 3.6179 3.6909
GBP 0.36% 4.8578 4.9560
CHF 0.09% 3.6246 3.6978
23.05.2018

praca na wakacje

Dodaj nowe ogoszenie