10.07.2018

Jerzy Skolimowski & Tomasz Organek. Wystawa prac, spotkanie z autorem i film

W piątek, 13 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria A. Strumiłły odbędzie się spotkanie ze znanym reżyserem i malarzem Jerzym Skolimowskim. Po wystawie w Cinema Lumiere Suwałki będzie można obejrzeć „Essential Killing”. Wstęp na projekcję będzie bezpłatny – na podstawie wejściówek. Gościem Jerzego Skolimowskiego będzie Tomasz Organek. Jerzy Skolimowski jest autorem klipu do utworu Organka „Czarna Madonna” . Z kolei muzyka rockmana została wykorzystana w filmie „11 minut” Skolimowskiego.

PROGRAM

Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria A. Strumiłły, Suwałki, ul. Kościuszki 45

17.00 – Jerzy Skolimowski- malarstwo (wernisaż wystawy, spotkanie z autorem)

Cinema Lumiere, Suwałki, ul. Dwernickiego 15 (C. H. Plaza)

19.00 – Jerzy Skolimowski – rozmowa

Gościem wieczoru będzie Tomasz Organek (muzyk, kompozytor, autor tekstów, wokalista)

Prowadzenie spotkania: Artur Cichmiński (krytyk filmowy, Polskie Radio, Wajda School)

20.00 – projekcja filmu w reżyserii Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing” (1’20)

UWAGA!
Wstęp na imprezę jest bezpłatny, do udziału w wieczorze kinowym obowiązują wejściówki, które można odbierać w kasach Cinema Lumiere w Suwałkach od 2 lipca 2018

http://www.skopiafilm.com/pl/essentialkilling-pl/synopsis

JERZY SKOLIMOWSKI – reżyser, scenarzysta, aktor, malarz, poeta

Urodził się 5 maja 1938 roku w Łodzi. Do gimnazjum uczęszczał w czeskich Podiebradach wraz z Milosem Formanem, Vaclavem Havlem i Ivanem Passerem. W 1959 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a cztery lata później – studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Dorobek reżyserski to ponad 20 filmów. Jest współautorem scenariusza do „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy i „Noża w wodzie” Romana Polańskiego, wielokrotnie nagradzanego na najważniejszych festiwalach filmowych. Autor filmów: „Rysopis”, „Walkower”, „Bariera”, „Ręce do góry”, „Start” (Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie), „Na samym dnie”, „Wrzask” (nagroda specjalna jury w Cannes), „Fucha” (nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), „Latarniowiec” (nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), „Cztery noce z Anną” (nagroda specjalna jury na Festiwalu w Tokio), „11 minut” oraz „Essential Killing” (Grand Prix jury na Festiwalu w Wenecji w 2010, a także nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i najlepszego reżysera na Festiwalu w Gdyni i kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej Złote Orły). 

W 2018 roku artysta otrzyma Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Wyróżnienie przyznawane przez Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zostanie wręczone 22 września podczas gali finałowej festiwalu.

Jerzy Skolimowski jest także cenionym malarzem. Pierwszą indywidualną wystawę miał ponad 20 lat temu w Turynie. Swoje prace prezentował ponadto m.in. w: Los Angeles, Toronto, Paryżu, Berlinie, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W 2001 roku brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji.

Na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej & Galerii A. Strumiłły w Suwałkach zaprezentowane zostaną wielkoformatowe grafiki z różnych okresów twórczości artysty oraz wybrane obrazy. Wystawa eksponowana będzie do końca sierpnia 2018 roku.

 

Fot. Maciej Komorowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.10.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.04% 4.2425 4.3283
USD 0.13% 3.7260 3.8012
GBP 0.07% 4.7530 4.8490
CHF 0.03% 3.7540 3.8298
10.12.2018

Sprzedam Bydło

10.12.2018

Kierowca

Dodaj nowe ogoszenie