24.08.2013

Kara większa od mandatu

Mandat i punkty karne to nie wszystko. Na kierowcę, który popełni wykroczenie czekają również surowsze kary. Od wysokiej grzywny, przez zabranie uprawnień do prowadzenia pojazdu, aż po areszt i pozbawienie wolności.

 

Jakie wykroczenia są szczególnie dotkliwe w skutkach?

Zamiast mandatu – wiÄ™zienie

Zgodnie z kodeksem karnym, kto sprowadza katastrofÄ™ w ruchu lÄ…dowym, wodnym lub powietrznym zagrażajÄ…cÄ… życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci od roku do 10 lat. Jeżeli skutkiem wypadku sÄ… ofiary Å›miertelne lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowca może pójść do wiÄ™zienia na 2 do 12 lat. Kara grozi także tym, którzy spowodowali wypadek nieumyÅ›lnie – mogÄ… zostać pozbawieni wolnoÅ›ci na okres od 3 miesiÄ™cy do 5 lat.

W przypadku, gdy następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności na okres od pół roku do 8 lat. Taki sam wymiar kary grozi kierowcy za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. W przypadku działania nieumyślnego kara pozbawienia wolności wynosi maksymalnie 3 lata.


Piłeś? Nie jedź

W zeszłym roku policja poddała badaniu na zawartość alkoholu 7 383 915 kierujących. Spośród nich

u 171 020 badanie wykazało obecność alkoholu. Kierowcy poddawani są także badaniom na obecność środków działających podobnie do alkoholu. W ubiegłym roku przebadano na tę okoliczność 8 663 kierujących. Zgodnie z kodeksem wykroczeń za jazdę po spożyciu oraz pod wpływem alkoholu lub środków odurzających grozi znacznie więcej niż mandat. Kierowca, który powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdujący się w stanie po spożyciu alkoholu podlega karze grzywny, aresztu lub pozbawienia wolności. Sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.


Winny kierowca może zostać pozbawiony wolnoÅ›ci na okres 2 lat. Jeżeli już wczeÅ›niej dopuÅ›ciÅ‚ siÄ™ takiego wykroczenia i zostaÅ‚ prawomocnie za nie skazany lub dopuÅ›ciÅ‚ siÄ™ prowadzenia pojazdu mimo orzeczonego zakazu, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci na okres od 3 miesiÄ™cy do nawet 5 lat. Sprawa znacznie siÄ™ komplikuje jeżeli nietrzeźwy kierowca spowodowaÅ‚ wypadek, w którym zostaÅ‚y poszkodowane osoby trzecie lub gdy zbiegÅ‚ on z miejsca wypadku. – Zgodnie z kodeksem karnym, w takiej sytuacji sÄ…d orzeka karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci przewidzianÄ… za przypisane sprawcy przestÄ™pstwo w wysokoÅ›ci od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiÄ™kszonego o poÅ‚owÄ™, do górnej granicy tego zagrożenia zwiÄ™kszonego o poÅ‚owÄ™. – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – Co istotne, kara pozbawienia wolnoÅ›ci (na okres 2 lat) grozi także osobie, która wiedzÄ…c, że kierowca znajduje siÄ™ pod wpÅ‚ywem alkoholu, pozwoliÅ‚a mu na prowadzenie pojazdu. – dodaje.


Nie bój się pomóc

Zbiegnięcie z miejsca zdarzenia może skutkować ograniczeniem wolności nie tylko dla nietrzeźwego kierowcy.

Zgodnie z art. 93 kodeksu wykroczeÅ„ prowadzÄ…cy pojazd, który uczestniczÄ…c w wypadku drogowym, nie udzieliÅ‚ niezwÅ‚ocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny. SÄ…d może w takiej sytuacji orzec także zakaz prowadzenia pojazdów. Zdarza siÄ™, że kierowcy nie udzielajÄ… pomocy, bo bojÄ… siÄ™ o pociÄ…gniÄ™cie do odpowiedzialnoÅ›ci karnej za spowodowanie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. – Tymczasem, lepiej udzielić jakiejkolwiek pomocy, choćby nieumiejÄ™tnej, niż nie udzielić jej wcale. To wÅ‚aÅ›nie przez zaniechanie można ponieść konsekwencje. – mówi Agnieszka Kaźmierczak,  Yanosik.pl – Ustawodawca nie wymaga od kierowcy posiadania wiedzy jakÄ… dysponujÄ… ratownicy medyczni. Najważniejsze jest wykonanie czynnoÅ›ci pomocniczych najlepiej jak siÄ™ potrafi i powiadomienie odpowiednich sÅ‚użb. – dodaje.


Za co jeszcze sroga kara?

Taka sama kara czeka także na tych, którzy nie zastosują się do sygnału do zatrzymania się podawanego przez funkcjonariusza policji. Takie uniknięcie kontroli może skutkować aresztem i pożegnaniem się z prawem jazdy. Areszt i grzywna grożą także osobie, która nie będąc do tego uprawniona, korzysta w swoim pojeździe z urządzeń stanowiących wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu. Jeśli używa niebieskich lub czerwonych sygnałów świetlnych lub sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie podlega karze aresztu do dwóch tygodni.

 

Magda Zglińska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.03.2024

Kierowca C+E

Dodaj nowe og³oszenie