21.03.2019

Kolorowy przemarsz i przednia zabawa. Światowy Dzień Zespołu Downa w Suwałkach [wideo]

21 marca, to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data nie jest przypadkowa - osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch. Symbolem tej „nieparzystości” stały się kolorowe skarpetki, nie do pary.

21 marca w całym kraju, a także w Europie odbywają się różnorodne wydarzenia, które mają zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób z zespołem Downa, a także ich bliskich. Z drugiej strony pokazują, że osoby z syndromem są bardzo podobne do ludzi bez wady chromosomów, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Ulicami Suwałk przeszedł w czwartek kolorowy przemarsz uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Dzieci, młodzież, nauczyciele, wychowawcy, a także rodzice przeszli do Zespołu Szkół nr 2, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Było malowanie buziek, dmuchańce, nauka sztuk walki, wyjątkowa piłka nożna, dużo zabaw i muzyki.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
19.07.2019

Zatrudnię

19.07.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie