16.03.2019

Koszykarze z Puńska zwycięzcami światowego turnieju

W Puńsku odbył się przed kilkoma dniami międzynarodowy turniej koszykówki o litewski Puchar Koszykarski. Zmierzyły się drużyny z Kowna, Olity, Puńska i Suwałk.

Turniej wygrała drużyna LO w Puńsku im. 11 marca. W finale pokonała drużynę Alfonsa Ramanauskasa-Vanagasa z Olity wynikiem 39:28. Trzecie miejsce zajęli koszykarze z Kowna, którzy pokonali suwalczan.

Uczniowie z Puńska, zarówno ze szkoły podstawowej, jak i LO, od zawsze interesowali się sportem. Obecnie największą popularnością w szkole cieszy się koszykówka, będąca sportem narodowym Litwinów. Tę dyscyplinę uprawiają w Puńsku zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Drużyny koszykówki wielokrotnie brały udział w meczach towarzyskich na Litwie i w Polsce, uczestniczyły w Światowych Litewskich Igrzyskach Sportowych w Wilnie i w Kownie.

Młodzi koszykarze ze Szkoły Podstawowej w Puńsku zdobyli w ub. roku srebrny medal w mistrzostwach województwa podlaskiego w tej dyscyplinie sportu. W półfinale pokonali zespół wychowanków białostockiego klubu „Żubry” ze Szkoły Podstawowej nr 19, a w finale przegrali ze Szkołą Podstawową nr 47 z Białegostoku. Z kolei koszykarki z LO w Puńsku zajęły 6. miejsce w mistrzostwach województwa podlaskiego.

Koszykówka, to litewski sport narodowy z bardzo dobrymi światowymi wynikami. Mało kto jednak pamięta, że początek tej dyscypliny na Litwie dał urodzony w Puńsku Konstanty Sawicki (Konstantinas Savickas), który najpierw wyemigrował do Ameryki, a w 1939 roku przeniósł się do Mariampola i tam zaczął tworzyć podwaliny koszykarstwa.

Na początku marca br., w Puńsku, odbył się turniej szkół podstawowych o Puchar K.Sawickasa. Wzięły w nim udział drużyny z Mariampola, Łoździej, Kaiszedorai na Litwie oraz z Białegostoku, Puńska i Sejn. Zwyciężyli goście z Mariampola, pokonując w finale drużynę z Łoździej stosunkiem 29:17. Koszykarze ze szkoły Podstawowej w Puńsku zajęli 5. miejsce, a ze szkoły ”Żyburys” w Sejnach – 6.