12.10.2017

Litwa po podwyżkach akcyzy. Sprzedawcy alkoholu w Polsce zacierają ręce

Lider rządzącego Litwą Związku Chłopów i Zielonych Ramūnas Karbauskis (niepijący nawet kawy, niepalący papierosów) doprowadził do znacznych ograniczeń w sprzedaży alkoholu w swoim kraju.

Już od marca br. roku akcyza na mocny alkohol na Litwie wzrosła o 23 proc., a akcyzy na piwo i wino do 112 proc. To oznacza, że cena piwa w sklepach wzrosła o 14 proc., czyli średnio o 21 eurocentów. Cena napojów o wyższej zawartości alkoholu, to dotyczy przede wszystkim wina, jest większa o 17 proc.

Lider Związku Chłopów i Zielonych Ramūnas Karbauskis powiedział dziennikarzom, że przedstawiciele branży alkoholowej będą musieli poszukać nowych rynków zbytu. „Musimy przede wszystkim zmniejszyć konsumpcję alkoholu co najmniej dwukrotnie. W każdym bądź razie producenci alkoholu będą musieli poszukać nowych rynków, jeśli chcą sprzedawać taką samą ilość wyrobów alkoholowych. Jeśli byli zorientowani na litewski rynek, to innej drogi nie ma. Jeśli tego nie zrobimy, to przepijemy własny kraj” – podkreślił polityk.

Ceny wzrosły

Jeden z ekspertów, Klaudijus Maniokas, prezentując opracowanie eksperckie, już podczas przyjmowania przepisów prawnych, zauważył, że legalny wwóz alkoholu z ościennych państw, w tym z Polski i Łotwy, wzrośnie nawet o 120 procent, a piwa nawet dwukrotnie, zaś spożycie alkoholu własnej produkcji wzrośnie o 30 procent.

Nielsen, socjologiczna firma zajmująca się badaniami rynku w państwach bałtyckich, niedawno opublikowała wyniki swych badań, z których wynika, że ceny alkoholu znacznie wzrosły, ale nie tak bardzo, jak przewidywali eksperci.

Przede wszystkim wzrosła średnia cena wina w ( o 33%) i piwa (wzrost o 30%), ale ich sprzedaż w czerwcu-lipcu 2017 r., porównaniu z tym samym okresem w 2016 r., spadła odpowiednio o 32% i 17%. Mimo to, piwo zdołało utrzymać pozycję najpopularniejszego napoju alkoholowego, zajmując jedną trzecią rynku alkoholowego, a wódka ma 20% rynku, zaś wino 9,8%.

Po alkohol do Polski

Średni koszt silnego alkoholu nie wzrósł tak bardzo, jak koszt napojów bezalkoholowych. Średnia cena wódki w okresie porównawczym wzrosła o 16 proc., a brandy i koniaku - o 11%, zaś whisky - o 8 proc. - Ale nie należy się cieszyć z powodu rosnących cen i spadku sprzedaży - Litwini nie tylko zmieniają słaby alkohol na silny alkohol, ale także kupują alkohol za granicą -  zauważają socjologowie.

 - Ze względu na rosnące podatki i zakazy ograniczające sprzedaż alkoholu przez władze, nieuniknionym było, że ceny wzrosną, a sprzedaż spadnie - mówi szef Nielsen w krajach bałtyckich Ilona Lepp.

Szef Nielsena na kraje bałtyckie Ilona Lepp zauważa, że z badań wynika, iż w Polsce alkohol nabywa co najmniej raz w miesiącu 7 proc. obywateli litewskich, a co najmniej raz na sześć miesięcy - 16 proc.. Najczęściej polskie sklepy odwiedzane są przez mieszkańców przygranicznych rejonów Alytus i Mariampol - aż 36 proc. z nich robi zakupy alkoholu w Polsce co najmniej raz w miesiącu. Wśród największych miast w czołówce jest Kowno - 9 proc. mieszkańców tego miasta kupuje się raz w miesiącu w Polsce. Po alkohol do Suwałk, czy Augustowa, Sejn przyjeżdżają nawet mieszkańcy sporo oddalonych od granicy z Polska Szawle.

 - Najczęściej do Polski tańszy alkohol przyciąga mężczyzn w wieku 30-39 lat, którzy mieszkają w małych miastach lub wioskach i zarabiają mniej niż średnia płaca lub przeciętne wynagrodzenie. Jeśli spojrzeć tylko na tych ludzi, którzy spożywają piwo, to 19% z nich raz na kilka miesięcy jedzie na piwo do innego kraju. Niekoniecznie oznacza to, że ludzie jadą tylko po tańsze piwo, ale jest oczywistym, że istnieje nowa motywacja do podróży do Polski - powiedziała Ilona Lepp.

Podobne tendencje są również widoczne w Estonii, gdzie ceny alkoholu mocno wzrosły w latach 2015 - 2016. Sąsiednia Łotwa skorzystała z tego poprzez otwarcie bardziej wyspecjalizowanych napojów alkoholowych na granicy z Estonią. Statystycznie, zysk z wyspecjalizowanych sklepów alkoholowych na Łotwie wzrósł o 10% w 2016 r. To samo dotyczy polskich przygranicznych sklepów.

Przygotować się, na jeszcze większą inwazję alkoholową?

Od 2018 i 2020 roku na Litwie będą jeszcze większe ograniczenia w sprzedaż alkoholu.

Od 2018 r. kupować, posiadać i pić alkohol będą mogły wyłącznie osoby, które mają ukończone 20 lat - obecnie cenzus wiekowy wynosi 18 lat. Ograniczone zostaną również godziny sprzedaży. Od poniedziałku do soboty handel alkoholem będzie się odbywał w godzinach od 10.00 do 20.00, natomiast w niedzielę - od godz. 10.00 do 15.00. Nie zmieni się natomiast tryb sprzedaży alkoholu w placówkach żywienia publicznego.

Sejm przyjął też wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy napojów alkoholowych, z wyjątkiem informacji przeznaczonej dla branżowych specjalistów, nazw firm alkoholowych oraz znaków towarowych zamieszczanych na budynkach i transporcie tych firm. Autorzy poprawek proponowali zakazać nawet wszelkich gadżetów reklamowych: podkładek pod kufle do piwa, parasoli, pojemników na serwetki itp. Ostatecznie jednak z tego pomysłu ustawodawcy zrezygnowali.

Od 2020 r. podczas imprez publicznych zakazana będzie sprzedaż alkoholu o mocy powyżej 7,5 proc. Zakaz handlu napojami alkoholowymi będzie obowiązywać na plażach. Latem placówki żywienia publicznego (kawiarnie, pizzerie, bary) będą mogły sprzedawać alkohol na zewnątrz, ale w odległości nie większej niż 40 m od budynku. Instytucje samorządowe będą jednak uprawnione do decydowania o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu poza budynkiem.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Litwa jest w trójce krajów z najwyższym wskaźnikiem spożycia alkoholu w Europie: na każdego mieszkańca powyżej 15. roku życia przypada 18 litrów czystego alkoholu. Wprowadzone ograniczenia mają na celu ograniczenie możliwości konsumpcji alkoholu.

Jak widać z badań socjologicznych, bracia Litwini pić nie przestali, a po prostu zmienili miejsce zakupu alkoholu. Należy dodać ,że badania nie obejmowały produkcji i spożycia bimbru, wciąż popularnego na Litwie.

 

WYG

Źródło; litovskij kurier, wilnoteka.lt

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.17.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.04% 4.2557 4.3417
USD 0.43% 3.7386 3.8142
GBP 0.33% 4.7745 4.8709
CHF 0.72% 3.7716 3.8478
Dodaj nowe ogoszenie