15.07.2019

Mijają lata, zostają tylko piosenki i wspomnienia. Raczkowiacy mają 15 lat [zdjęcia]

Wydali dwie płyty, koncertują na terenie powiatu i województwa, co roku zapraszają na wspólną majówkę, kultywują tradycję, bawią i wychowują – zespół ludowy Raczkowiacy z Raczek skończył właśnie 15 lat.

Z tej okazji w sobotę w Kamiennym Kręgu pod Raczkami odbyły się oficjalne uroczystości jubileuszowe. Życzenia i gratulacje Raczkowiakom na ręce kierownika zespołu Stanisława Marciniaka złożyli między innymi: Artur Łuniewski - wicestarosta suwalski, Irena Gryszkiewicz - radna Rady Powiatu w Suwałkach, Barbara Cieśluk - inspektor do spraw kultury i sportu w Starostwie, wójt Gminy Raczki Andrzej Szymulewski, zastępca wójta Ewa Konstatntynowicz, przewodniczący Rady Gminy Piotr Słowikowski, radni Gminy Raczki, podsekretarz w ministerstwie zdrowia radny wojewódzki Cezary Cieślukowski, przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów ludowych – Czerwieniaków z Kolna, Wieliczan, Zorniczeńki, Oleckiego Echa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie Barbara Orchowska i dyrektor GOK w Wieliczkach Małgorzata Bartoszewicz. Były kwiaty, prezenty, wiersze, utwory ze specjalną dedykacją, łzy wzruszenia.

- W Raczkowiakach śpiewa od dwudziestu do trzydziestu osób. Są wśród nas rodziny – rodzice z dziećmi, małżeństwa. Jedni przychodzą, drudzy odchodzą. Zdarzały się nam kryzysy, ale to całkowicie normalne. Są wśród nas różne charaktery, osobowości. Czasami się trochę „poprzytykamy”, czasami muszę tupnąć nogą, ale nie wyobrażam sobie, że mielibyśmy przestać śpiewać – mówił Stanisław Marciniak. - Moją wielką radością i dumą jest fakt, że są wśród nas instrumentaliści – mamy bębniarkę, gitarzystę basowego, skrzypaczkę. Ja gram na mandolinie. Wszyscy kierownicy zespołów ludowych wiedzą, jak trudno jest znaleźć osoby, które grają – mówił.

Próby Raczkowiaków odbywają się w czwartki w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach. Dyrektor GOK Anna Dorota Halicka podkreśliła, że repertuar Raczkowiaków jest bardzo szeroki – od pieśni religijnych, po utwory z różnych regionów polski, czy tradycyjne pieśni biesiadne.

- Bardzo Wam dziękuję za wieloletnią działalność społeczną, pielęgnowanie wartości i piękna polskich pieśni. Życzę niegasnącej pasji, coraz większego grona sympatyków. Bądźcie barwni, rozśpiewani, uśmiechnięci. Jesteście najlepszymi ambasadorami naszej gminy. „Niech życie tańczy z wami całe życie” - mówiła dyrektor GOK.

- Gracie dla ucha i dla serca. Jako Raczkowiak jestem z Was bardzo dumny – mówił wicestarosta Artur Łuniewski.

Z okazji jubileuszu wręczył zespołowi m.in. mikrofony.

- Każdy z wójtów naszego powiatu bardzo dba o swoje zespoły ludowe. Trzeba pokazywać kolejnym pokoleniom nasze tradycje, a Wy to z wielkimi sukcesami czynicie. Tworzycie kulturę na wysokim poziomie, potraficie zintegrować środowisko i bardzo Wam za to dziękuję – mówił wójt Andrzej Szymulewski.

Na ręce St. Marciniaka przekazał pamiątkowy grawerton.

Po części oficjalnej nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia, posiłek, wspólne śpiewanie i taniec.

 

(just)

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie