21.01.2017

Na targach turystycznych w Wilnie. Chwalimy swoje i cudze

Miasto Suwałki, Warmińsko Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Województwo Podlaskie prezentują swoje walory turystyczne na tegorocznych targach turystycznych w Wilnie – „ADVENTUR 2017”.

 Szczególnie promowana jest agroturystyka, szlaki piesze i rowerowe oraz zabytki. Dla polskich wystawców nie jest to pierwszy kontakt z Litwą. Większość z nich uczestniczy w tragach turystycznych w Wilnie w sposób cykliczny.

Przedstawiciele Polski północno-wschodniej zgodnie podkreślają, iż coraz więcej osób z Litwy przyjeżdża do Polski nie tylko w celach zakupowych, ale także w celach turystycznych. Specjalnie z myślą o nich stworzono specjalne przewodniki w języku litewskim.

Zachęcając obywateli Litwy do odwiedzenia sąsiadujących z Litwą polskich województw, ambasada RP w Wilnie przygotowała kilka miesięcy temu dodatek do tygodnika „Veidas”, zachęcający do odwiedzenia m.in. tych właśnie terenów.

Targi „Adventur” odbywają się w wileńskim centrum wystawienniczym „Litexpo” w dniach 20-22 stycznia 2017 r. Gościem specjalnym tegorocznych targów jest Gruzja.

Impreza odbywa się od 2013 roku i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W ciągu pięciu lat liczba wystawców wzrosła o 91 procent, liczba odwiedzających o 52 procent, ponad dwukrotnie wzrosła liczba państw uczestniczących w targach. W pierwszej wystawie uczestniczyło 11 krajów, w 2016 - 26 krajów, a w 2017 wystawa zgromadziła 300 wystawców, którzy zaprezentują 27 państw: Białoruś, Bułgaria, Estonia, Czechy, Dania, Grecja, Gruzja, Jordania, Włochy, Indonezja, Cypr, Łotwa, Polska, Oman, Portugalia, Francja, Rumunia, Rosja, Seszele, Singapur, Słowacja, Finlandia, Szwecja, Tajlandia, Turcja, Wietnam, Ukraina.

W tym roku Litwa była reprezentowana przez 50 miast i powiatów.

W 2015 roku ( za 2016 rok nie ma jeszcze pełnych danych) w niespełna 3 milionowej Litwie, w hotelach i innych placówkach świadczących usługi zakwaterowania zameldowało się 2,5 mln turystów, czyli o 5,8 proc. więcej niż w 2014 roku, w tym prawie 1,4 mln obcokrajowców (o 2,3 proc. więcej).

Nie tylko Druskienniki

Litwa turystyczna, to nie tylko znane nam Druskienniki, czy Pałanga. W ostatnich latach mocno rozwinęła się tu także agroturystyka, w tym w rejonach graniczących z Polska, jak np. w okolicach Łoździej. Imponująco prezentuje się też kilkutysięczny uzdrowiskowo- turystyczny Birštonas.

Są tu i piękne, zapierające dech w płucach krajobrazy, lecznicze źródła, sanatoria, hotele, pokoje do wynajęcia. Ceny prawie dwa razy niższe niż w Druskiennikach.

Do Birštonas nie tak daleko. Można jechać albo przez Budzisko, potem na Mariampol, a następnie drogą prowadzącą do Wilna. W rejonowym Prienai, betonowym mostem, przeskakujemy Niemen i wjeżdżamy na teren Regionalnego Parku ”Pętla Niemna”. Uważany on jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej naturalnych na Litwie.

Można też jechać przez Ogrodniki, kierując się następnie na Alytus. Najlepiej cuda przyrody podziwiać z lotu ptaka, korzystając np. z organizowanych przez polskich i litewskich rajdów lotniczych lub zamawiając sobie lot np. samolocikiem w Mariampolu lub Alytusie (Olicie). Jak już dotrzemy do Birštonas, można tam skorzystać z możliwości lotu nad Pętlą balonem. To dopiero przeżycie!

Kto był na Litwie, pewnie kosztował wody „Vytautas” lub „Birute”, właśnie one są produkowane w Birštonas. Jest aż 25 źródeł wody mineralnej, którą zaczęto butelkować już w 1924 roku.

 Litewska agroturystyka

Na Litwie, podobnie, jak i w Polsce, rozwijają się większe i mniejsze gospodarstwa agroturystyczne, powstają na wsi pensjonaty, zajazdy, karczmy, są też pojedyncze pokoje do wynajęcia u gospodarzy.

Jadąc wiejskimi drogami nie sposób nie zauważyć tabliczek informujących o pokojach do wynajęcia u miejscowych gospodarzy. Ceny są podobne do polskich. Atmosferę wiejską można nawet poczuć w niektórych mariampolskich restauracjach, gdzie sporo drewna, starych narzędzi ze wsi.

Wśród wyjątkowych szlaków turystycznych można też wymienić między innymi obiekty Światowej Drogi Bursztynu, których na Litwie jest aż ponad 100. Oferują między innymi masaż bursztynem, SPA, potraw z bursztynem, połów bursztynu, produkcja amuletów. W ostatnim czasie modne stają się tendencje turystyki kulinarnej. Z litewskich obliczeń wynika, że turyści więcej niż połowę wydatków przeznaczają właśnie na żywienie. Turyści także biorą aktywny udział w programach edukacyjnych: wypiekania chleba, mielenia mąki, ubijania masła, szlaku piwnego i innych.

Na ryby

Aby łowić ryby na litewskich wodach, nie trzeba nawet daleko jechać. Granica przebiega m.in. przez jezioro Gaładuś, w powiecie sejneńskim. Bardo ciekawe są też (nie tylko z wędkarskiego punktu widzenia) są okolice Wisztyńca (Visztytis). Niemal każdy podróżował drogą Suwałki - Kalwaria, czy Suwałki - Sejny - Ogrodniki - Łoździeje, a niewielu korzysta z okazji, by poznać ten zakątek Litwy, graniczący z gminą Wiżajny. Z Wiżajn, ulicą - Kalwaryjską jedziemy na Grzybiny do przygranicznych Burniszek i litewskich Vartelai.

Tuż z „miedzą” piękne lasy, a w nich różne oczka wodne, rezerwaty przyrody oraz…ruiny po kołchozach i opustoszałe, już, podniszczone zębem czasu, radzieckie punkty obserwacyjne, strażnice.

Przyroda tu cudna, malownicza, nawet jesienią, zimą. Szumią sosnowe lasy, a po nich rozsiane kempingi. Jezioro Visztytis ma aż 11 kilometrów długości i aż 1787 hektarów powierzchni, tyle tylko, że od litewskiego brzegu do granicy z Rosją, która przebiega po wodzie, tylko 500 metrów. Wędkować po litewskiej stronie można na 40 hektarach. Są takie ryby jak sieja, węgorz, szczupaki, okonie i wiele innych gatunków. Ponoć tak dużych szczupaków nie spotka się nigdzie indziej.

Przenocować w tych okolicach też jest gdzie. Jak komuś spanie w murowanym, czy drewnianym domku w Visztitis zimą, czy jesienią nie odpowiada, może zatrzymać się w Ciżikiai w ładnym murowanym ośrodku wypoczynkowym, stojącym tuż przy jeziorze z jednej strony i szosy w kierunku granicy, z drugiej. Gorzej z zaopatrzeniem. Na przestrzeni kilkunastu kilometrów ani jednego czynnego punktu handlowego. Najbliższy sklep w gminnych Visztytis, odległych o cztery kilometry drogi.

 Jan Wyganowski

                                                                                                                                   Źródła: Ambasada RP w Wilnie; ADVENTUR 2017 oraz mat. własne

Fot. Ambasada RP w Wilnie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie