15.05.2017

Obecni wójtowie i prezydenci mogą kandydować. Jarosław Kaczyński: dwie kadencje jeszcze nie teraz

Jarosław Kaczyński tak jak skutecznie w styczniu w poruszył środowisko samorządowców, tak w połowie maja próbuje je uspokoić. PiS nadal jest za dwukadencyjnością, ale już nie od przyszłorocznych wyborów.

Gdyby zasada mówiąca o tym, że wójt, burmistrz czy prezydent miasta może sprawować swoją funkcję najwyżej przez dwie kadencje została wprowadzona już podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych, to w Suwałkach i powiecie kandydować mógłby jedynie wójt Raczek.

Prawo i Sprawiedliwość dwukadencyjność tych stanowisk od dawna ma  zapisaną w swoim programie. Przeciwnicy przekonują, że – podobnie jak się tam w przypadku prezydenta RP -  wprowadzenie takiego prawa wymagałoby zmiany konstytucji. Jeszcze więcej opinii, w tym przedstawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę, głosi, że prawo nie może działać wstecz. I właśnie z takim poglądem ostatecznie  zgodził się prezes PiS, który ogłosił nowe stanowisko partii w tej sprawie na konferencji prasowej.    

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, które kiedyś wspominałem, mówię tutaj o opinii Trybunału Konstytucyjnego i stanowisku prezydenta, doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji, które pełnią wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, ale z karencją, czyli z odłożeniem tego w czasie – oznajmił Jarosław Kaczyński.

Prezes rządzącej partii podkreślił, że w przyszłości zasada dwukadencyjności na pewno zostanie wprowadzona. W wyborach samorządowych 2018 roku PiS ma walczyć z „zasiedziałymi” na stołkach samorządowcami  i stworzonymi przez nich klikami poprzez wystawianie cieszących się poparciem w lokalnych środowiskach kandydatów i nadzwyczajną mobilizacją w trakcie kampanii wyborczej.  

Na początku roku Jarosław Kaczyński wypuścił balon próbny, a kiedy sonda wypadła niepomyślnie, plany spotkały się z dużym sprzeciwem, po prostu się z nich wycofał tym chętniej, że mimowolnie jego plan jednoczył antypisowską opozycję. W dodatku opór samorządowców jest tak wielki, że zawiązali apartyjne ruchy lub organizacje, których  protest został wymierzony w partie polityczne.   

Wojciech Drażba  

[06.02.2017] Dwie kadencje w ordynacji wyborczej. Jeżeli już, to nie wstecz i dla wszystkich [sonda]

[15.02.2017] Dwie kadencje w ordynacji wyborczej. Wójtowie porotestują, posłowie nie podetną gałęzi [wyniki sondy]

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.37% 4.2833 4.3699
USD 0.34% 3.6970 3.7716
GBP 0.76% 4.8974 4.9964
CHF 0.44% 3.7238 3.7990
22.06.2018

Kelnerka

22.06.2018

praca

22.06.2018

Śpiew na ślubie

Dodaj nowe ogoszenie