15.04.2019

Okradali głównie seniorów. Oszuści na legendę w rękach białostockich policjantów [wideo, zdjęcia]

Kryminalni i śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku rozpracowali i zatrzymali działającą na terenie kraju zorganizowaną grupę przestępczą, która była wyspecjalizowana w kradzieżach na tzw. "legendę". Ofiarami padały głównie starsze osoby. Przestępcy wzbudzali zaufanie seniorów poprzez podszywanie się pod lekarzy i urzędników. Wykorzystując łatwowierność starszych osób - kradli ich oszczędności.

Pod koniec marca w Białymstoku, policjanci zostali powiadomieni o kradzieży. Ofiarą złodziei padło starsze małżeństwo, w wieku 85 i 96 lat. Z relacji zgłaszającej wynikało, że do mieszkania małżeństwa zapukały dwie kobiety, które poinformowały o możliwości dofinansowania emerytury z funduszu Unii Europejskiej.

- Po wejściu do środka jedna z kobiet  poprosiła o okazanie banknotu 100 złotowego. 85-latka bez wahania poszła po pieniądze, wskazując tym samym miejsce przetrzymywania swoich oszczędności. Kobiety mając już wiedzę, gdzie seniorzy trzymają pieniądze - przystąpiły do działania. Jedna odwracała uwagę starszego małżeństwa podszywając się pod lekarkę, która w pokoju obok musi małżeństwu wykonać badania. Z kolei druga w tym czasie dokonywała kradzieży oszczędności - blisko 100 tysięcy złotych - opisuje działanie oszustek Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.

Taką "legendę" przestępczynie wykorzystywały kilka razy. Śledczy ustalili, że w kwietniu ubiegłego roku w  Białymstoku dokonały one kradzieży co najmniej dwukrotnie. Łupem padły wówczas pieniądze w kwocie ponad tysiąca i ponad 20 tysięcy złotych. 

Od chwili otrzymania pierwszej informacji o marcowej kradzieży policjanci zaczęli szczegółowo zbierać wszystkie możliwe dowody. Materiał dostarczany przez kryminalnych był szczegółowo analizowany przez śledczych, którzy na jego podstawie poznawali szczegóły dotyczące samych sprawców, jak też metody ich działania. Wszystkie tropy wskazywały na to, że ta dwuosobowa grupa przestępcza była w Białymstoku tylko na "gościnnych występach". Policjantom nie umknął również fakt, że z podobnie popełnionymi kradzieżami na terenie miasta mieli do czynienia już rok wcześniej.

Na początku ubiegłego tygodnia kryminalni i śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ruszyli za oszustkami. W Łodzi zatrzymali 51-letnią mieszkankę tego miasta, a w Opolu - kolejne trzy osoby - dwie kobiety w wieku 35 i 37 lat, również mieszkanki Łodzi i 34-letniego mieszkańca Leszna. Zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży i decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku trafili do aresztu na okres 3 miesięcy.  

Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy szacują, że członkowie tej przestępczej grupy mogą mieć związek z co najmniej dwudziestoma takimi kradzieżami na terenie kraju. Ich łupem mogły paść pieniądze w kwocie przekraczającej 300 tysięcy złotych.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.16% 4.2120 4.2970
USD 0.31% 3.7494 3.8252
GBP 0.11% 4.6987 4.7937
CHF 0.30% 3.8209 3.8981
Dodaj nowe ogoszenie