13.10.2018

Ostatnie kilkadziesiąt dni papierowych zwolnień lekarskich

Prawie 160 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiali od 1 stycznia 2016 r. podlascy lekarze. Tylko we wrześniu wystawiono ich ponad 23 tys. Internetowe dokumenty o czasowej niezdolności do pracy stanowią już prawie 60% wszystkich zaświadczeń lekarskich w naszym województwie. Medycy coraz częściej potwierdzają, że to wygodna forma, a przyrost między wrześniem a sierpniem to prawie 8 %.

JEST SZYBKO I WYGODNIE

Jeżeli lekarz wystawi choremu e-ZLA, a pracodawca ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to szef natychmiast otrzyma informację o tym zwolnieniu. Nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zaświadczenie w ciągu 7 dni od dnia, w którym je otrzymał. Dzięki temu właściwie rozliczy składki i świadczenia oraz uniknie korekt dokumentów rozliczeniowych. Pracownik nie musi przynosić zwolnienia w wersji papierowej, a co ważne nie otrzyma go w takiej formie do lekarza chyba, że wystąpi z taką prośbą. Elektroniczne zwolnienie, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane.

STAŁY DOSTĘP DO E-ZLA

Na profilu na PUE ZUS szef firmy widzi elektroniczne zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Może je wyeksportować i zapisać w komputerze lub na nośniku zewnętrznym. Wyeksportowany plik będzie zawierał wszystkie dane ze zwolnienia oraz dane o elektronicznym podpisie lekarza.

MOŻESZ DOSTAWAĆ POWIADOMIENIA O E-ZLA E-MAILEM LUB SMS-EM

O tym, że pracownik otrzymał zwolnienie, pracodawca może dowiedzieć się również z e-maila lub SMS-a. Wystarczy, że na PUE ZUS zaznaczysz, że chcesz otrzymywać odpowiednie powiadomienia.

SZYBSZA KONTROLA ZWOLNIENIA PRACOWNIKA

E-ZLA umożliwia szybszą kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego pracownika oraz kontrolę zasadności wystawienia zwolnienia. Wniosek o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS. System automatycznie uzupełni go danymi płatnika oraz danymi z e-zwolnienia.

 

 

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.10.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.04% 4.2425 4.3283
USD 0.13% 3.7260 3.8012
GBP 0.07% 4.7530 4.8490
CHF 0.03% 3.7540 3.8298
10.12.2018

Sprzedam Bydło

10.12.2018

Kierowca

Dodaj nowe ogoszenie