02.01.2019

PiS zaczyna przejmować wojewódzkie instytucje. Henryk Grabowski nie jest już dyrektorem WORD-u

W poniedziałek, w ostatnim dniu 2018 roku nowy zarząd województwa odwołał dyrektorów wszystkich trzech Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego - w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Ich następcy nie są jeszcze znani.

- Tuż przed godz. 15.00 kierowca z Urzędu Marszałkowskiego z Białegostoku przywiózł dokument odwołujący mnie z funkcji – opowiada Henryk Grabowski (na zdjęciu od prawej). – Nie jestem już dyrektorem, korzystam z 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wystąpiłem jednak do zarządu z zapytaniem, co dalej. Do emerytury pozostało mi trochę ponad rok. Zgodnie z Kodeksem pracy, powinienem dostać propozycję pracy w WORD na innym stanowisku. Być może odwołujący nie wiedzieli o tym.

Zmiany na funkcjach kierowniczych w jednostkach podległych samorządowi województwa wraz z objęciem władzy w sejmiku i zarządzie przez nową ekipę stały się normą. Jeżeli zdarzają się wyjątki, to tylko potwierdzają regułę. Po październikowych wyborach, rządy po koalicji PO-PSL przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Złożony z radnych PiS zarząd województwa został wyłoniony w grudniu i przystąpił do kadrowych ruchów. Zaczął od odwołania dyrektorów WORD-ów, którym sprawił sylwestrowe prezenty.

- Zarząd uzasadnił swoją decyzję  niezadowalającą dynamiką rozwoju ośrodków, zwłaszcza w zakresie dotychczasowych i planowanych inwestycji a także spadkiem przychodów we wszystkich trzech placówkach.
Powyższa uchwała została podjęta zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie województwa (art. 41 ust. 2 pkt 6, w którym czytamy, iż do zadań zarządu województwa należy w szczególności: „kierowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym zatrudnianie i zwalnianie kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych” ) a także zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym ( art.118 ust. 2 - „Dyrektor jest powoływany i odwoływany przez zarząd województwa.” ) – informuje w wydanym w środę, 2 stycznia komunikacie Urszula Arter, rzecznik marszałka województwa i dodaje, że:

Nowi szefowie podlaskich WORD będą powołani w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Do tego czasu placówkami zarządzać będą obecni zastępcy dyrektorów. 

WD

udostępnij na fabebook
04.01.2019, 08:27:51

Miro

Normalka.Po każdych wyborach zmieniaja się dyrektorzy we wszystkich instytucjach.A argumentacja za odwołaniem jest oczywiście bzdurna.Chodzi o to by dać zarobić swoim.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
19.07.2019

Zatrudnię

19.07.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie