12.07.2018

Po pożarze butli z gazem. Było zagrożenie, są kary

Lokal gastronomiczny w centrum Suwałk, w którym doszło wczoraj do pożaru butli z gazem odwiedzili kontrolerzy. Bar został tymczasowo zamknięty, a właściciel otrzymał mandat.

Przypomnijmy, do pożaru doszło w środę przed 8.00 w jednym z barów przy ul. Noniewicza. Jedna z kucharek zauważyła pożar butli i zawiadomiła straż pożarną. Na miejsce przybyli przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego, policja, pogotowie energetyczne i ratunkowe. Ewakuowano 50 osób oraz zamknięto fragment ulicy. Strażacy wynieśli butlę i poczekali, aż wypali się do końca. Okazało się, że w lokalu było jeszcze aż dziewięć innych butli.

Jak mówi komendant suwalskiej straży pożarnej brygadier Arkadiusz Buchowski zagrożenie wybuchem było bardzo duże. Na miejscu pojawili się kontrolerzy. Właściciel za nieprzestrzeganie zasad bhp – trzymanie tak dużej ilości butli na stosunkowo niedużej powierzchni został ukarany mandatem w wysokości 300 zł . Lokal tymczasowo zamknięto.

O czym należy pamiętać podczas użytkowania butli gazowej?

1. W mieszkaniu mogą się znajdować maksymalnie 2 butle, o masie gazu do 11 kg każda, podłączone do instalacji lub bezpośrednio do urządzeń odbiorczych.

2. W mieszkaniu nie wolno przechowywać butli zapasowych nie podłączonych do instalacji.

3. Butli nie wolno przechowywać w pomieszczeniach z posadzką poniżej poziomu terenu. Niekontrolowany wyciek gazu cięższego od powietrza może powodować niebezpieczne, wybuchowe mieszaniny w piwnicach i innych pomieszczeniach, których poziom posadzki jest niższy od poziomu otaczającego terenu. 

4. Temperatura pomieszczeń, w których są przechowywane butle, nie może przekraczać temperatury + 35 st.C

5. Butle przechowywane na zewnątrz pomieszczeń powinny być zabezpieczone przed nasłonecznieniem. Odległość butli od okien i drzwi nie powinna być mniejsza od 1m. Nie należy butli przechowywać w miejscach osłoniętych, wnękach poniżej poziomu terenu i innych źle przewietrzanych stanowiskach.

6. Zabronione jest stosowanie gazu butlowego nieznanego pochodzenia. Butle z niewłaściwym składem gazu płynnego w okresie zimowym lub letnim stwarzają dodatkowe zagrożenie. (Źródło. www.baltykgaz).

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2982 4.3850
USD 0.00% 3.8858 3.9644
GBP 0.00% 4.8557 4.9537
CHF 0.00% 3.9151 3.9941
Dodaj nowe ogoszenie