12.10.2015

Podwójna inauguracja na Politechnice Białostockiej

W czwartek, 8 października Politechnika Białostocka wkroczyła w kolejny rok akademicki. Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia INNO-EKO-TECH Innowacyjnego Centrum Dydaktyczno-Badawczego Alternatywnych Źródeł Energii, Budownictwa Energooszczędnego i Ochrony Środowiska Politechniki Białostockiej.

Na hali wchodzącej w skład INNO-EKO-TECH zgromadzili się  przedstawiciele władz regionu i miasta, przedsiębiorstw, innych uczelni, reprezentanci mediów, pracownicy i studenci Politechniki.

Spełnienie marzeń naukowców

- Wówczas nawet nie śniło się nam, że w unijnej perspektywie budżetowej, która będzie trwała do roku 2020, odnawialne źródła energii będą uważane za tak zwaną smart specialisation – tak w swoim wystąpieniu Rektor Politechniki Białostockiej wspominał początki prac nad projektem, ponad siedem lat temu.

Prof. Lech Dzienis wyraził przekonanie, że obecnie, dzięki najnowocześniejszej aparaturze oraz umiejętnościom pracowników, uczelnia będzie mogła podejmować ambitne zadania.

O tym, że powstanie INNO-EKO-TECH jest spełnieniem marzeń naukowców, mówiła Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Na przykładzie hali podkreślała unikatowość zakupionej aparatury. Prof. Józefa Wiater wyliczała: „Jedyna w Polsce podłoga siłowa, stand wysokiej klasy, suwnica, najlepsza w Polsce maszyna wytrzymałościowa”.

Stwierdziła także, że w każdym z 36 laboratoriów Centrum znajduje się najnowocześniejszy sprzęt. Dziekan Wiater serdecznie dziękowała wszystkim osobom, które zaangażowały się w prace nad projektem oraz zaprosiła do współpracy przedsiębiorców. Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko wyznaczył Politechnice Białostockiej ważną rolę we wprowadzaniu innowacji. „Tego oczekuje województwo podlaskie, Polska, ale przede wszystkim – przedsiębiorcy”. Marszałek zadeklarował wsparcie w pozyskiwaniu środków w nowej perspektywie finansowej. Wicewojewoda Podlaski Wiesław Żyliński zwrócił się do zebranych: „Życzę dalszych osiągnięć Politechnice, kadrze dydaktycznej i życzę jak największej liczby studentów”. W imieniu Prezydenta Białegostoku gratulacje złożył Sekretarz Miasta Krzysztof Karpieszuk: „Życzę, żeby powstawały tutaj dzieła na miarę łazika marsjańskiego”.

Łączny koszt projektu INNO-EKO-TECH wynosi blisko 90 mln złotych, z czego około 99% to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Inauguracja roku akademickiego jest szczególnym świętem studentów. Podczas uroczystej immatrykulacji do społeczności akademickiej dołączają osoby, które pomyślnie przeszły rekrutację. Rok akademicki 2015/2016 w Politechnice Białostockiej rozpoczyna ponad 12 tys. studentów, w tej liczbie blisko 3 300 osób to studenci pierwszego roku (2834 – na studiach pierwszego stopnia i 450 osób – na studiach drugiego stopnia). Osoby, które w tegorocznym postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskały najwyższą liczbę punktów złożyły ślubowanie. Zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności przyrzekali także studenci pierwszego roku studiów doktoranckich. Reprezentanci studentów zagranicznych otrzymali „niezbędnik studenta Politechniki Białostockiej”. Tu warto podkreślić, że aż 356 obcokrajowców studiować będzie w tym roku na Politechnice Białostockiej na różnych zasadach. W tym gronie są „erasmusi”. Najliczniejsze grupy studentów przyjechały z Turcji (89 osób), Portugalii (75) i Hiszpanii (36).

Super Studenci Politechniki Białostockiej

Wielu studentów Politechniki odnosi sukcesy. W minionym roku takimi wyróżniającymi się osobami byli twórcy Photona, #nexta oraz stypendyści programu Odkrywcy Diamentów. Marcin Joka, Michał Bogucki, Krzysztof Dziemiańczuk, Michał Grześ, Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Michał Ostaszewski, Artur Milewski i Petros Psyllos to osoby, dzięki którym głośno jest o Politechnice Białostockiej. Otrzymali specjalne Certyfikaty Super Studenta Politechniki Białostockiej.

I to właśnie od studentów i ich sukcesów rozpoczął prof. Lech Dzienis swoje przemówienie inauguracyjne. „Największą, a zarazem najsympatyczniejszą niespodzianką i wartością dodaną tej kadencji była postawa i osiągnięcia naszych studentów. Studenci Politechniki Białostockiej okazali się absolutnym hitem Uczelni, gwiazdami mediów lokalnych, krajowych, a nierzadko zagranicznych.” Rektor przypomniał największe osiągnięcia studentów z ostatni lat, m.in.: zwycięstwa łazików marsjańskich w University Rover Challenge – Hyperion i Hyperion2, sukcesy drużyn startujących w kolejnych edycjach konkursu technologicznego Imagine Cup – twórców Smart Farm, Phobosa i Photona, czy medale zdobyte przez sportowców Politechniki Białostockiej.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.06% 4.2414 4.3270
USD 0.16% 3.7248 3.8000
GBP 0.39% 4.8107 4.9079
CHF 0.21% 3.7472 3.8230
18.01.2019

wynajme pokoj

Dodaj nowe ogoszenie