06.07.2019

Polacy będą współrządzić Litwą. Po wyborach prezydenckich na Litwie postała nowa koalicja

W piątek, 5 lipca w litewskim parlamencie przewodniczący czterech partii – Związku Chłopów i Zielonych, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), Partii „Porządek i Sprawiedliwość”, Socjaldemokratycznej Partii Pracy – podpisali umowę koalicyjną.

Koalicja rządząca będzie miała w 141-osobowym sejmie 76 głosów.

Umowę podpisali: Ramūnas Karbauskis, Gediminas Kirkilas, Waldemar Tomaszewski, Remigijus Žemaitaitis. Premier Saulius Skvernelis też swoim podpisem potwierdził tę umowę.

Polacy otrzymali bardzo ważne resorty

AWPL-ZChR po podpisaniu umowy koalicyjnej będzie nadzorowała takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządowość, rozwój infrastruktury, transport, drogi.

- Najważniejsze są punkty programowe. Praktycznie większość propozycji programowych partii AWPL-ZChR zostały zawarte w umowie koalicyjnej - powiedział przewodniczący AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski, komentując decyzję partii podpisania nowej umowy koalicyjnej.

Jak zaznaczył Tomaszewski, w umowie koalicyjnej jest przeznaczone na wzrost świadczenia na dziecko do 70 euro (w następnym roku), a rodzinom wielodzietnym, mającym trudności finansowe oraz dzieci niepełnosprawne – do 100 euro. Przewidziane też jest zmniejszenie biurokratyzmu i zwiększenie finansowania dróg lokalnych oraz nieodpłatne leki dla seniorów.

Po podpisaniu umowy koalicyjnej Waldemar Tomaszewski zaznaczył, że konieczne jest wzmocnienie samorządności.- Tylko 14 proc. funduszów jest przydzielane dla samorządów, co stanowi antyrekord w Unii Europejskiej. W umowie koalicyjnej jest przewidziane, by to zmienić. Bo to właśnie siła samorządowa jest tą władzą, która jest najbliżej mieszkańców- powiedział lider AWPL-ZChR.

Polak znalazł się też w ekipie nowego prezydenta Litwy

Według niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie informacji, do zespołu prezydenta elekta, ekonomisty Gitanasa Nausėdy ma dołączyć Polak Jarosław Niewierowicz.

Nausėda wyznaczył go na stanowisko kierownika nowo powstającej Grupy Środowiska i Infrastruktury. Grupa ta ma być odpowiedzialna za dziedziny energetyki, ochrony środowiska, rolnictwa i komunikacji.

43–letni Jarosław Niewierowicz to litewski ekonomista, dyplomata i polityk narodowości polskiej. W latach 2006–2008 wiceminister spraw zagranicznych. Od 2012 do 2014 minister energetyki. Ostatnio pracował w biznesie prywatnym. Jest prezesem Polsko-Litewskiej Izby Handlowej.

Inauguracja nowego prezydenta odbędzie się 12 lipca.

 

WYG

Za L24.lt;zw.lt

Na fot: Wilno.Fot: Made in Lituania

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.07% 4.2394 4.3250
USD 0.21% 3.8001 3.8769
GBP 0.61% 4.9375 5.0373
CHF 0.05% 3.8573 3.9353
22.10.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie