09.07.2019

Posłowie oraz wiceminister inwestycji i rozwoju dowiedzieli się, na czym Suwałkom zależy

Budowa dworca kolejowo-autobusowego, więcej pieniędzy dla byłych miast wojewódzkich z programu Polska Wschodnia, a także zagospodarowanie terenów pokolejowych, pokoszarowych i pożwirowych to sprawy, które samorząd Suwałk chciałby rozwiązać w tej i nowej perspektywie unijnej.

O tym, co i za ile udało się w mieście wybudować i zmienić dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, w usunięciu jakich barier i problemów mogłoby pomóc państwo prezydent Suwałk Czesław Renkewicz opowiedział wiceminister Małgorzacie Zielińskiej, która w resorcie inwestycji i rozwoju zajmuje się programami Infrastruktura i Środowisko, CEF - Łącząc Europę oraz Partnerstwem Publiczno-Prywatnym.

Okazją była wizytacja w Suwałkach sejmowej podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej, zorganizowana z inicjatywy jej przewodniczącego, posła Lecha Kołakowskiego. W spotkaniu w suwalskim ratuszu uczestniczyli posłowie Maciej Masłowski, Kazimierz Gołojach i Krzysztof Truskolaski, a także zastępca prezydenta Suwałk ds. gospodarczych Łukasz Kurzyna i starosta suwalski Witold Kowalewski.

- Cieszę się, że jesteśmy w Suwałkach, które tak pięknie rozwijają się, dają miejsca pracy - mówił poseł Lech Kołakowski. - Zadaniem podkomisji jest zapoznanie się z informacjami o programach, które są wdrażane ze środków unijnych w Polsce. Chcieliśmy aby forum podkomisji było miejscem dialogu na temat planowania, wykorzystywania, a także kontroli wykorzystywania środków otrzymywanych z Unii Europejskiej. Forum gdzie na temat funduszy rozmawiają posłowie, przedstawiciele ministerstw, władze wojewódzkie samorządowe i lokalne. W tej kadencji odbyliśmy sześć wizytacji, ta jest siódma i druga na terenie województwa podlaskiego. W dniu dzisiejszym wszyscy członkowie podkomisji są z terenu Polski Wschodniej i wszystkim nam zależy na rozwoju tej części naszego kraju, gdzie nie była doinwestowana infrastruktura drogowa, kolejowa, nie było innych, dużych inwestycji gospodarczych. 

Małgorzata Zielińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju mówiła o funduszach Unii Europejskiej i skali wsparcia. W latach 2004-2018 nasz kraj pozyskał z Unii Europejskiej 159 mld euro, a do unijnego budżetu wpłacił 52 mld. Na czysto Polska zarobiła  więc 102 mld euro, dzieki którym dokonała skoku cywilizacyjnego, a i dzisiaj jest wielkim placem budowy. Malgorzata Zielińska wyliczała konkretne inwestycje ze środków unijnych, realizowane w województwie podlaskim.

W wypowiedziach wszystkich rozmówców przewijał się temat stanu infrastruktury drogowej w regionie.

- Infrastruktura drogowa, kolejowa to klucz do tego aby postęp gospodarczy mógł mieć miejsce na danym terenie. Bez dobrej infrastruktury nie ma rozwoju ani Polski, ani takich województw jak podlaskie. Takim głównym programem w tej materii, który jest dedykowany i był dedykowany w poprzedniej perspektywie, jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Ten program jest największym programem realizowanym w Unii Europejskiej. Czyli jesteśmy liderem jako Polska, największym beneficjentem, ale mamy też największe programy które budują naszą infrastrukturę, nie tylko drogową, ale też środowiskową, energetyczną czy zdrowotną – mówiła wiceminister Zielińska. 

Skalę wykorzystania funduszy z UE w mieście Suwałki członkom podkomisji przedstawił Czesław Renkiewicz. Do tej pory Suwałki pozyskały ponad pół miliarda złotych dotacji. Całkowita wartość projektów to ponad 800 mln złotych.

Najwięcej miasto pozyskało z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prezydent mówił też o planach na przyszłą perspektywę. To m.in. dokończenie budowy tzw. trasy wschodniej (ul. Północna – ul. Sejneńska), budowa zintegrowanego dworca autobusowo-kolejowego, który będzie umożliwiał kompleksową obsługę podróżnych na różnych kierunkach z przeniesieniem stacji towarowej poza miasto, a także przeprowadzenie procesów rewitalizacyjnych na obszarach: tereny pokolejowe, cztery zespoły pokoszarowe, dokończenie bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza i obszarów pożwirowych ,,Krzywólka” i ,,Sobolewo”.

- Szczególnie ważnym dla nas projektem jest budowa zintegrowanego dworca autobusowo-kolejowego. Obecność Pani Minister tutaj, w Suwałkach, jest okazją do tego aby prosić o wsparcie i wstawiennictwo w tej sprawie. Mamy problem, jak miasto wygląda od środka. W centrum Suwałk jest ponad 50 ha gruntu kolejowego, który należy do PKP SA, nieprzystającego do otoczenia. Od wielu lat czynię starania żeby w ramach projektu Rail Baltica przenieść stację towarową z centrum miasta na południe Suwałk, w pobliże strefy przemysłowej. Część tego obszaru, który zostanie w centrum chcielibyśmy przeznaczyć pod zintegrowany dworzec kolejowo-autobusowy. I moja serdeczna prośba o wsparcie tego pomysłu – mówił Czesław Renkiewicz. 

- Panie prezydencie, ja już wiem co zrobić. To przykro, że to trwa tak długo – powiedziała na zakończenie wiceminister Małgorzata Zielińska.  

WD, UM Suwałki 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.07% 4.2394 4.3250
USD 0.21% 3.8001 3.8769
GBP 0.61% 4.9375 5.0373
CHF 0.05% 3.8573 3.9353
22.10.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie