11.02.2019

Premier Litwy w Suwałkach. W ratuszu, kościele i na koncercie [wideo]

Młodzi i starsi litewscy artyści - amatorzy z Suwałk śpiewali, tańczyli i grali dla licznie zgromadzonych gości, wśród których był premier Litwy Saulius Skvernelis, na koncercie z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości.

Wizytę w naszym mieście, jak informowaliśmy w niedzielę, Saulius Skvernelis rozpoczął od spotkania z władzami Suwałk w ratuszu, gdzie po raz kolejny rozmawiał z prezydentem Czesławem Renkiewiczem  o utworzeniu w Suwałkach  litewskiego Centrum Edukacji i Kultury.

Następnie premier Litwy, wraz z delegacją, uczestniczył w odprawionej po polsku i po litewsku Mszy św.  w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pobyt w Suwałkach Saulius Skvernelis zakończył na uroczystym koncercie, w którym udział wzięli mieszkający  w naszym regionie Litwini.

Saulius Skvernelis poinformował społeczność litewską w Polsce, że dobiegają końca negocjacje w sprawie wzmocnienia sygnału Litewskiego Radia i Telewizji LRT, aby litewskie programy radiowe i telewizyjne mogły być odbierane na Sejneńszczyźnie. Już od 31 marca będzie można odbierać tu  LRT w dobrej jakości. 

Podczas ubiegłorocznego ( na Zielną w Puńsku) spotkania z premierem Litwy przedstawiciele społeczności litewskiej na zgłosili potrzebę wzmocnienia sygnału Litewskiego Radia i Telewizji LRT, żeby litewskie programy radiowe i telewizyjne mogły być odbierane na Sejneńszczyźnie. Saulius Skvernelis zapewnił wówczas, że rząd będzie szukał rozwiązań, żeby mieszkający w Polsce Litwini mieli możliwość oglądania i słuchania litewskich audycji.

Pod koniec listopada 2018 roku, podczas wizyty polskiego ministra kultury w Wilnie, S. Skvernelis przypomniał polskiemu ministrowi, że w maju 2018 roku Polska rozpoczęła retransmisje telewizyjne na Południową Litwę. Projekt ten jest w pełni finansowany przez budżet litewski. W związku z tym, szef rządu Litwy wyraził życzenie, aby polski rząd umożliwił retransmisję programów LRT ( litewskie radio i telewizja) na terytoria zamieszkałe przez obywateli polskich pochodzenia litewskiego, czyli na Sejneńszczyznę.

Dzięki porozumieniu premierów Polski Litwy, 9 maja 2018r. rozpoczęto retransmisję na Litwę polskich stacji telewizyjnych TVP Info, TVP Polonia, TVP Historia, Nuta.TV i Power TV.

Litwa ponosi koszty związane z retransmisją. Umożliwienie Polakom oglądania programów w języku ojczystym ma kosztować litewski rząd w ciągu roku ok. 350 tys. euro.

Ponadto, po roku przygotowań, 5 sierpnia 2018 r., ruszyła na Litwie pierwsza polskojęzyczna telewizja litewska.  Telewizja nadaje od godz. 07.00 do 24.00 w rejonie Troków, Elektrenai i Wilna na kanale 24 lub 498 MHz oraz przez FMT TV App na telefony Android i Iphone na całą Litwę. Kanał jest prowadzony przez niezależnych ekspertów medialnych z Polski i Litwy.

Natomiast, czy wzmocnienie sygnału na Sejneńszczyznę spełni oczekiwania, pokaże czas. Według Centrum Litewskiego Radia i Telewizji (LRTC) samo wzmocnienie sygnału nie spowoduje, że Litwini z Sejneńszczyzny automatycznie będą mogli oglądać programy LRT. Według opinii ekspertów, wyrażanych w ub. roku, mieszkańcy nadal będą musieli kupować zbiorowe anteny satelitarne, ustawić je na stronę litewską.

Litwini mieszkający w Polsce, mogą już skorzystać z innych istniejących możliwości. Obecnie LRT, realizując swoją misję, nadaje swoje programy dla Litwinów mieszkających za granicą, w tym i w Polsce, za pośrednictwem satelity (kanał RTL Lituanica). Każdego roku LRT wydaje na ten cel około 0,5 miliona euro.

W Polsce „LRT Lituanica” transmitują następujące telewizje kablowe: Vectra, Echostar Studio oraz Telefony Podlaskie SA. Ponadto, audycje RTL można zobaczyć i usłyszeć w Internecie, sekcji mediateka RTL.

 

WYG

Źródło: Konsulat RL w Sejnach, BNS; lrv.lt;LRT

 

Film ze strony internetowej premiera Republiki Litewskiej

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.16.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2418 4.3274
USD 0.00% 3.8130 3.8900
GBP 0.00% 5.0136 5.1148
CHF 0.00% 3.8718 3.9500
15.12.2019

Rzęsy

15.12.2019

kanapa za 100 zł

Dodaj nowe ogoszenie