20.11.2014

Przyszły chłody. Nie bądźmy obojętni na los innych

Okres zimowy to śmiertelnie niebezpieczny czas dla osób bezdomnych, nadużywających alkoholu czy samotnych. Do wychłodzenia organizmu dochodzi bardzo szybko. Służby ratunkowe w Suwałkach i całym regionie mobilizują siły, aby nikt nie ucierpiał z powodu zimowej aury.

W Suwałkach policji pomogą studenci i harcerze

Już po raz szósty podpisano porozumienie na rzecz osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu. Zgodnie z założeniami do marca  studenci w asyście policjantów i strażników miejskich będą wizytowali miejsca przebywania osób zagrożonych wyziębieniem, w tym bezdomnych, starszych, nieporadnych życiowo. Będą sprawdzać głównie pustostany i altanki działkowe.

Celem podejmowanych działań będzie:

- wspieranie osób bezdomnych w trudnym dla nich okresie oraz motywowanie do korzystania z proponowanych form pomocy  (z noclegowni,  ciepłych posiłków),

- udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobom wymagającym tego rodzaju wsparcia oraz zapewnienie pomocy lekarskiej w uzasadnionych przypadkach,

- prowadzenie działalności informacyjnej, dotyczącej zasad i form korzystania z usług placówek pomocowych na terenie miasta.

Będą również prowadzone spotkania warsztatowe z osobami bezdomnymi lub zagrożonymi bezdomnością przebywającymi w Zakładzie Karnym, Oddziale Uzależnień oraz Noclegowni.

W działania na rzecz przeciwdziałaniu bezdomności i żebractwu zaangażowały się następujące instytucje: KMP w Suwałkach, Straż Miejska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Związek Harcerstwa Polskiego, Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, Areszt Śledczy w Suwałkach.

Każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, które narażone są na wyziębienie organizmu może uratować czyjeś życie.

Nie bądźmy obojętni! 

Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe, przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. On także nie pozostanie bez odpowiedzi. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o czyimś życiu.

 

 

Czytaj też:

[ 18.11.2013] Serce zamiast "kieliszka chleba"

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie