16.09.2018

Puńsk - Europejski Dzień Współpracy. Było czym się pochwalić [zdjęcia]

W sobotę, 15 września obchodzony był Europejski Dzień Współpracy. Z tej okazji organizowane były wydarzenia służące promocji regionów i państw uczestniczących we współpracy transgranicznej.

W ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska obchody zostały zorganizowane w Puńsku. Wzięli w nich udział m.in. wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz, członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk, konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Wacław Stankiewicz, przedstawiciele sekretariatu technicznego programu z Wilna, pracownicy Regionalnych Punktów Kontaktowych z Białegostoku i Olsztyna. Gości i mieszkańców powitał w obu językach wójt Puńska Witold Liszkowski.

Wójt Puńska Witold Liszkowski pochwalił się, że ze środków transgranicznych gmina korzysta od 2005 r., a biorąc pod uwagę wszystkie programy transgraniczne, RPO, PROW i wcześniejsze, w jakich gmina uczestniczyła, zaowocowały tym, że otrzymała 3. miejsce w Polsce pod względem aktywności wśród gmin wiejskich.

- Jest mi bardzo miło, że mogę uczestniczyć w Europejskim Dniu Współpracy właśnie tu, w Puńsku, a dla Państwa to duże wyróżnienie, że taka impreza odbywa się u was. Znamy gminę Puńsk z aktywności w ramach współpracy z RPO, bo z gminy wychodzą bardzo dobre projekty, ale także z wydarzeń, w których tu uczestniczymy, bo wszystkie wydarzenia w waszej gminie mają wymiar transgraniczny – powiedziała wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Do podziękowań i gratulacji z osiągniętych rezultatów przyłączył się członek zarządu Bogdan Dyjuk, składając też gratulacje w imieniu przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

Puńsk chwalił też konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Wacław Stankiewicz.:- Puńsk jest bardzo aktywny w pozyskiwaniu unijnych środków finansowych, współpracuje m.in. z litewskimi samorządami i organizacjami z Republiki Litewskiej nie tylko teoretycznie, nie tylko poprzez spotkania, ale bardzo realnie, realizując wiele projektów inwestycyjnych- chwalił konsul.

Popularyzacja dziedzictwa

Impreza rozpoczęła się w Muzeum Stara Plebania, bo powiązana była m.in. z projektem „Popularyzacja dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego poprzez litewsko-polską kulturę etniczną”.

Centrum Kultury Miasta Šilalė wraz z Centrum Kultury w Ukmergė oraz Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce z siedzibą w Puńsku realizuje projekt „Popularyzacja dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego poprzez litewsko-polską kulturę etniczną”, którego celem jest popularyzacja dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego poprzez litewsko-polską kulturę etniczną. Grupą docelową projektu są mieszkańcy terytorium programu oraz turyści przyjeżdżający na Litwę (Šilalė i Ukmergė) oraz do Polski (Puńska). Główną ideą projektu jest przyciągnięcie większej ilości turystów do wyjątkowych obiektów dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego poprzez kulturę etniczną i święta, związane z tą kulturą.

Partnerzy projektu stworzyli jeden wspólny projekt świąt etnicznych. Każdy partner opracował program swoich świąt etnicznych, który podczas spotkania wszystkich partnerów został wdrożony do wspólnego programu. W programie świąt odzwierciedlenie znajdą rzemiosło etniczne i tradycyjne, muzyka i historia. Szlak świąt Puńska przewidziany jest przy obiektach dziedzictwa. Jest to jarmark podczas Zielnej i festiwal folkloru „Dainuoju Lietuvai” („Śpiewam dla Litwy”), który odbył się na placu kościelnym, wystawa „Linas puošia ir rengia“ („Len zdobi i ubiera“) na starej plebanii w Puńsku oraz program etnokulturowo-edukacyjny „Lino kelias” („Droga lnu”), który mogli obejrzeć m.in. uczestnicy Europejskiego Dnia Współpracy w Puńsku.

Tworzenie trasy kultury etnicznej.

W trakcie realizacji projektu została utworzona trasa turystyczna, w której uwzględnione zostały obiekty dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Obiekty dziedzictwa architektonicznego Gminy Puńsk wpisane do projektu: kościół w Puńsku wraz z placem kościelnym, stara plebania w Puńsku, muzeum. Na trasie będą widoczne obiekty dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego (na mapie), święta związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym tego miejsca. Zostanie przedstawiony krótki opis dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego oraz opis odbywających się wydarzeń z datami i krótką historią. Będzie również instrukcja, jak dotrzeć do jednego czy drugiego obiektu dziedzictwa kulturalnego.

W dzisiejszych czasach turystów bardziej interesuje wyjątkowość tras turystycznych, dla nich szczególnie ważne jest zwiedzenie zupełnie nowych, niezwiedzanych jeszcze miejsc, uczestnictwo w wydarzeniach, które wyróżniają się pod względem kultury etnograficznej p tłumaczą realizatorzy projektu.

Przedstawiciele stron projektu oczekują, że wspólna trasa kultury etnograficznej, turystyki i świąt, która została opracowana, będzie promowała wydarzenia kultury etnograficznej oraz miejscowe dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne. Trasa będzie przedstawiona na ulotkach oraz dostępna w formie elektronicznej, gdzie każda zainteresowana osoba bez problemu będzie mogła znaleźć pożądane do zwiedzenia miejsca. Stworzona platforma elektroniczna będzie zapraszała do wzięcia udziału w najpopularniejszych wydarzeniach kultury etnograficznej w Šilalė, Ukmergė, Puńsku oraz odwiedzenia obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego.

Inne atrakcje w czasie Dni Współpracy

Organizatorzy zorganizowali i szereg atrakcji, m.in. pokaz programu „Droga lnu”, występy zespołów ludowych „Šalcinukas”, „Gimtine”, „Saulales”, „Alna”, pokazy wyrobu naczyń glinianych na kole garncarskim, wypieku gofrów na ogniu, zajęcia edukacyjne z pisania piórem i rysowania węglem, zwiedzanie wystawy „Len zdobi i ubiera” i wystawy „Historia Puńska w starych zdjęciach” w Muzeum Stara Plebania, program artystyczny „Przedwojenne opowieści – Kazimieras Mielkus – punskowski inteligent” w wykonaniu zespołów ludowych „Gimtine”, „Saulales” i „Alna” na terenie Skansenu.

Europejskie Dni Współpracy w Puńsku zakończyły się potańcówką u Wójta przy akompaniamencie lokalnych zespołów muzycznych „Klupme”, „TIK DU”, "Dzūkija" i kapeli z Druskiennik.

Przez cały czas trwania imprezy na terenie Skansenu, wszyscy chętni mogli obejrzeć wozy strażackie, zapoznać się z ich wyposażeniem a nawet przymierzyć się do kierownicy samochodu strażackiego, zajrzeć do Wioski Bajek i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych z pisania piórem i rysowania węglem, zasmakować gofrów pieczonych na ogniu, obejrzeć pokaz wyrabiania naczyń glinianych na kole garncarskim, kupić wyroby rękodzielnicze oraz skosztować i zaopatrzyć się w lokalne smakołyki.

W międzyczasie zwiedzano miejsca, gdzie były realizowane z funduszy europejskich.

A jest ich w Puńsku bardzo wiele. Remont ośrodka zdrowia, muzeum i skansenu, budowa dróg, wodociągów, kanalizacji, fotowoltaika - to tylko część najnowszych projektów, które gmina Puńsk realizuje z funduszy UE.

Zakończył się niedawno długo oczekiwany remont ośrodka zdrowia w Puńsku, nieco wcześniej szkoły podstawowej. W ramach programu Polska - Litwa strażacy z Puńska, z rejonu kowieńskiego oraz gminy Krasnopol realizują też wspólny projektu „Współpraca polsko-litewska w rozwoju służby ochotniczej w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Zakupiono nowoczesne wozy strażackie, odbyło się wiele szkoleń ćwiczeń strażackich.

Do końca roku potrwają jeszcze warsztaty twórcze dla młodzieży w ramach projekt nr LT-PL-2S-114 pt. „Wzmacnianie współpracy na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Litwa – Polska. UE dofinansowuje 85 proc, kosztów projektu.

M.in., w dniach 10-15 sierpnia 2018 roku, w Puńsku odbyły się zorganizowane przez Gminę Puńsk warsztaty twórcze dla młodzieży, w których razem z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum w Puńsku uczestniczyli przedstawiciele okolicznych szkół Samorządu Pagėgiai na Litwie oraz wychowawcy grup.

Młodzi ludzie pracowali m.in. z naturalną gliną i tkali krajki w Skansenie w Puńsku. Później, uczestnicząc w Festiwalu Chleba, Miodu i Mleka, rysowali i malowali akrylowymi farbami przyrodę lub obrazy z odbytej podróży po regionie Puńska. Kolejne dwa dni były również bardzo intensywne - uczestnicy warsztatów zaczęli pracować nad wieńcami dożynkowymi. Efektem są cztery wieńce, które 15 sierpnia, wraz z innymi wieńcami z Puńska i okolic, zostały poświęcone podczas nabożeństwa. Wyniki warsztatów można zobaczyć na wystawie w Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Dariusa i Girenasa w Puńsku.

 

WYG

Źródła: Wrota Podlasia; Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce; UG Puńsk

Fot.Wrota Podlasia; UG Puńsk

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.05% 4.2293 4.3147
USD 0.12% 3.7414 3.8170
GBP 0.32% 4.8803 4.9789
CHF 0.30% 3.7097 3.7847
19.04.2019

Praca na budowie

Dodaj nowe ogoszenie