25.05.2018

Puńsk. Biegnij, biegnij koniku i to przez 300 kilometrów

W niedzielę, 27 maja do Puńska zjadą wozy drabiniaste z drewnianymi kołami, ciągnione przez konie rasy żmudzkiej, w tradycyjnej starodawnej uprzęży.

W niedzielę, 27 maja do Puńska zjadą wozy drabiniaste z drewnianymi kołami, ciągnione przez konie rasy żmudzkiej, w tradycyjnej starodawnej uprzęży.

Z Puńska pojadą do litewskiej Onikszty ( Anykščiai ), po drodze zawitają m.in. do Łoździej, Olity, Kernawy na Litwie, by zakończyć rajd 2 czerwca we wsi Niuronu (Niūronių) na Litwie. Łącznie trasa będzie miała ok.300 km.

Wyjazd z Puńska i pożegnanie nastąpi po mszy o godz. 8.00 rano z placu przy miejscowym kościele.

Imprezę organizuje Muzeum Koni w Onikszcie we współpracy z samorządem tego rejonu, Klubem Jeździeckim w Łoździejach oraz gminą Puńsk. Wpisuje się ona w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Jak mówi kierownik Muzeum, Mindaugas Karčemarskas, organizatorzy chcą starszym przypomnieć, a młodym pokazać, jak dawniej na wsi bywało, jak to rolnicy z takich wozów sprzedawali na jarmarkach - a bywały one często nawet w Puńsku - płody rolne, by zarobić grosz jakiś na bieżące potrzeby lub kupić tam coś do domu.

Impreza pn. „Biegnij, biegnij koniku” („Bėk bėk, žirgeli!”) jest na Litwie organizowana co roku i przebiera różne formy. Są rajdy konne, imprezy na hipodromach, festyny itp.

W rejonie Onikszty, we wsi Niuronu (Niūronių), co roku, w pierwszą sobotę czerwca, odbywa się święto kultury i sportu konnego. Pierwsza imprezę zorganizowano już w 1978 roku. W programie są m.in. pokazy koni, różne konkursy, koncerty, targi.

W tym roku tradycyjne święto w Onikszcie odbędzie się 2 czerwca i zostanie połączone z jubileuszem 40. lecia Muzeum Konia.

Muzeum Konia na początku stanowiły zaledwie dwie stodoły na terenie szkoły podstawowej w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań wiejskich wsi Niūronys. Gromadzono tam pierwsze eksponaty: wozy, koła, pługi. W 1987 powstała kuźnia. Obecnie w muzeum jest dostępna szeroka gama litewskich eksponatów konnych, odzwierciedlających historię, począwszy od konnych zwyczajów pogrzebowych, a kończąc na policji konnej. W uzupełnieniu do „klasycznej” wystawy, w muzeum w eksponowane są tradycyjne kolekcje rękodzieła, kowalstwa. Stale pracuje tu kowal. Istnieje możliwość zobaczenia zagrody z dziewiętnastego wieku.

 

WYG

Fot. Muzeum Konia; temainfo.lt

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie