12.01.2020

Puńsk. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego próbuje uratować synagogę, jest jeszcze cmentarz

Jak poinformowała nas Marta Eichelberger - Jankowska, Koordynatorka Kontaktów Międzynarodowych z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacja jest żywotnie zainteresowana uratowaniem synagogi w Puńsku.

Na razie podejmuje prace zabezpieczajÄ…ce. Już w listopadzie 2015 roku FODÅ» tymczasowo zabezpieczyÅ‚a synagogÄ™ poprzez wykonanie tymczasowego pokrycia dachu zabezpieczajÄ…c obiekt przed dziaÅ‚aniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Niedawno natomiast wykonała:

- powtórne zabezpieczenie dachu przed dziaÅ‚aniem niekorzystnych czynników atmosferycznych,

- trwaÅ‚e zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych poprzez odeskowanie pÅ‚ytÄ… OSB

- doraźne zabezpieczenie drewnianych elewacji obiektu poprzez uzupeÅ‚nienie ubytków pÅ‚ytÄ… OSB.

Ponadto, w myśl zaleceń konserwatorskich, w najbliższym czasie FODŻ przystąpi do opracowania dokumentacji technicznej, tj. ekspertyzy technicznej określającej stan zachowania zabytku, stanowiącej podstawę do opracowania programu prac i kontynuacji zabezpieczenia synagogi w Puńsku.

- Fundacja jest ponadto zainteresowana nadaniem funkcji użytkowej temu obiektowi, która odpowiadaÅ‚aby potrzebom mieszkaÅ„ców PuÅ„ska i odwiedzajÄ…cych tÄ™ miejscowość goÅ›ci, a jednoczeÅ›nie w odpowiedni sposób szanowaÅ‚a godność obiektu, który, wg pierwotnych zaÅ‚ożeÅ„, peÅ‚niÅ‚ w przeszÅ‚oÅ›ci funkcje sakralne. KierujÄ…c siÄ™ tym zamiarem, zdecydowani jesteÅ›my w najbliższym czasie podjąć rozmowy z przedstawicielami wszystkich podmiotów, które gotowe bÄ™dÄ… wspóÅ‚dziaÅ‚ać w tym zakresie z FODÅ» - informuje Marta Eichelberger- Jankowska.

Jest zatem nadzieja, że zabytek zostanie uratowany. Przypomnijmy, jest to ostatnia w Polsce drewniana synagoga.

Nasz wczeÅ›niejszy tekst o synagodze w PuÅ„sku spotkaÅ‚ siÄ™ też z dużym zainteresowaniem mieszkaÅ„ców miasteczka. Jedni wspominali swoich bliskich, którzy tam mieszkali po II wojnie Å›wiatowej, inni dziaÅ‚ajÄ…ce tam kino, przedszkole, sklep.

Kolejni wskazywali na wartość kulturową synagogi, potrzebę jej zachowania.

- To nie tylko kwestia sentymentu, ale i tożsamoÅ›ci... RolÄ… budynku powinno być budowanie tożsamoÅ›ci maÅ‚ej ojczyzny. Taki patriotyzm lokalny, bez zadÄ™cia i okÅ‚adek kolorowych tygodników. BudujÄ…cy sÅ‚usznÄ… dumÄ™ most miÄ™dzy przeszÅ‚oÅ›ciÄ… a przyszÅ‚oÅ›ciÄ… - pisali nasi Czytelnicy.

Miejmy nadzieje, że znajdzie siÄ™ sposób na uratowanie tego budynku z pożytkiem dla wszystkich.

Cmentarz żydowski

W PuÅ„sku jest też cmentarz żydowski. Znajduje siÄ™ na wzgórzu, okoÅ‚o 500 metrów na zachód od centrum wsi, przy ulicy Sudawskiej. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1712 roku, choć cmentarz może być starszy. WiÄ™kszość nagrobków miaÅ‚a prostÄ… formÄ™, bez zdobieÅ„, co Å›wiadczy o maÅ‚ej zamożnoÅ›ci puÅ„skich Å»ydów. W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy zmuszali okolicznÄ… ludność do wywożenia kamieni z cmentarza i topienia ich w bagnie. WojnÄ™ przetrwaÅ‚o jedynie okoÅ‚o dwudziestu macew.

Obecnie na terenie nekropolii o powierzchni 0,66 ha można odnaleźć już tylko pojedyncze nagrobki. Teren przez lata byÅ‚ zaniedbany i poroÅ›niÄ™ty gÄ™stÄ… roÅ›linnoÅ›ciÄ…, znacznie utrudniajÄ…cÄ… dostÄ™p do wielu sektorów cmentarza.

Przed ubiegÅ‚orocznym ÅšwiÄ™tem ZmarÅ‚ych cmentarz żydowski zostaÅ‚ nieco uporzÄ…dkowany przez gminÄ™ oraz mieszkaÅ„ców, w tym panie z miejscowego KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich.

Teren wciąż jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ… samorzÄ…du, stÄ…d też możliwe byÅ‚o prowadzenie tu przez gminÄ™ prac porzÄ…dkowych. W październiku ub. roku wykoszono trawÄ™, odkrzaczono teren, podniesiono i ustawiono kilka ocalaÅ‚ych macew. Macewa (maceba) to żydowski nagrobek, kamienna, niekiedy żeliwna (od XIX w.) lub drewniana prostokÄ…tna pÅ‚yta, ustawiona pionowo, przeważnie zamkniÄ™ta od góry póÅ‚koliÅ›cie lub trójkÄ…tnie. W górnej części macewy umieszczano pÅ‚askorzeźbione przedstawienie, symbolicznie odnoszÄ…ce siÄ™ do osoby zmarÅ‚ego.

UrzÄ…d Gminy planuje, wzorujÄ…c siÄ™ na Å‚Ä…kach kwiatowych, jakie urzÄ…dzajÄ… niektóre samorzÄ…dy miejskie, posiać tu wiosnÄ… kwiaty polne. BÄ™dzie estetyczniej, mniej rozpowszechniÄ… siÄ™ chwasty.

 

WYG

Na fot: Synagoga przed pracami zabezpieczajacymi i cmentarz żydowski w Puńsku

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe og³oszenie