19.04.2018

Puńsk przygotowany na inwestycje energetyczne. Projekt inteligentnych sieci przyniesie pieniądze

Na terenie oczyszczalni ścieków w Puńsku dołożono instalacji fotowoltaicznej, zainstalowany został agregat oraz zasobnik – magazyn energii, który oddaje nadwyżki w nocy czy też pochmurne dni.

Do tego powstało specjalne oprogramowanie, system teleinformatyczny, a dane każdy może odczytać on-line, także w Urzędzie Gminy. Tak najprościej można opisać  stworzoną w Puńsku instalację demonstracyjną międzynarodowego projektu RIGRID – Rural Intelligent Grid, inteligentnych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich.

Na obszarach wiejskich, bo zapewniają one przestrzeń dla odnawialnych źródeł energii, które – po włączeniu do sieci elektroenergetycznej, mają być coraz skuteczniejszym lekarstwem na zanieczyszczenie środowiska, a także obniżyć koszty produkcji i przesyłu energii.  

- Udział w projekcie RIGRID jest dla nas bezcennym doświadczeniem, łatwiej nam będzie uzyskać unijne dofinansowanie do kolejnych przedsięwzięć – mówi Witold Liszkowski, wójt Puńska. - Tylko w tym roku chcemy otrzymać 600 tys. zł na projekty, dzięki którym zamontujemy instalacje fotowoltaiczne na budynku Domu Kultury oraz stacjach uzdatniania wody w Puńsku i Pełelach. Pozwolą one na oszczędności sięgające 20-30 proc.

Na obszarach wiejskich łatwiej zaplanować lokalną sieć elektroenergetyczną, zarządzać energią i infrastrukturą. Dzięki wspomnianemu specjalnemu oprogramowaniu – systemowi zarządzania i kontroli EMACS  oraz interaktywnemu narzędziu do planowania, opartemu na modelu 3D terenu Puńska można „zbudować” całą sieć, sprawdzić czy w danym miejscu słupy, linie trafostacje czy wiatraki nie będą na przykład za głośne, czy nie szpecą widoku, czy nie zaszkodzą branży turystycznej. W oparciu o konkretne wizualizacje, rozwiązania techniczne, obliczenia opłacalności ekonomicznej i ekologicznej łatwiej przekonać mieszkańców, a nawet zaangażować ich do przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii.

- Naszym partnerem było niemieckie miasteczko Dardesheim, z którym nadal chcemy współpracować – mówił podczas spotkania podsumowującego projekt Witold Liszkowski. -  Liczymy też na utrzymanie kontaktów z realizującymi RIGRID specjalistycznymi firmami oraz naukowcami z Politechniki Warszawskiej.

Tekst i fot. Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie