08.04.2019

Puste szkoły, dzieci w domach lub na zajęciach. Strajk nauczycieli w Suwałkach [AKTUALIZACJA]

W niedzielę do późna wieczorem trwały rozmowy rządu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Do końca nie było wiadomo, czy dziś rozpocznie się strajk nauczycieli. W końcu podano do publicznej wiadomości, że do porozumienia nie doszło. Dziś rozpoczął się strajk.

- Od 8 kwietnia w szkole strajk. Nie ma zajęć, nauczyciele nie będą prowadzić lekcji  ani opiekować się uczniami. W związku z planowanym w dniu 8 kwietnia 2019 roku strajkiem szkolnym informujemy, iż w tym dniu nie będzie przygotowany obiad w szkolnej stołówce – taki komunikat pojawił się m.in. na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach.

Jednocześnie dyrekcja dodaje, że dzieci od 6.30 do 17.00 mogą przebywać w świetlicy. Obecnie przebywa w niej kilkanaścioro uczniów.

Do Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Piłsudskiej przyszło dziś zaledwie 15 z około 770 uczniów.

- Dzieci mają zapewnioną opiekę w świetlicy, ale o 9.00 udały się na zajęcia do Muzeum Okręgowego. Po powrocie mogą tak jak zwykle zjeść obiad. Jutrzejszy dzień będzie zapewne wyglądał podobnie. Od środy rozpoczynają się już egzaminy gimnazjalne, a więc uczniowie i tak będą mieli wolne, aby nie przeszkadzać zdającym – mówi Wanda Szczesna, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach.

W SP 2 strajkuje zdecydowana większość nauczycieli. Ci, którzy nie wyrazili chęci przystąpienia do strajku, zasiądą w komisjach egzaminacyjnych. Oddziały przedszkolne funkcjonują normalnie.

Do Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Wojska Polskiego przyszło 12 z 733 uczniów.

- Zostały dla nich zorganizowane zajęcia opiekuńcze w świetlicy. W naszej szkole strajkują praktycznie wszyscy nauczyciele oprócz katechetów. Rodzice dzieci zostali już w czwartek uprzedzeni, że może zaistnieć taka sytuacja.Są na biężąco informowani za pomocą dziennika elektronicznego - mówi Iwona Smykowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. K. Hamerszmita w Suwałkach.

W Zespole Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach udział w proteście zadeklarowało ponad 60% nauczycieli. Dyrektor szkoły informuje, że wiadomości o organizacji zajęć w czasie planowanego od 8 kwietnia 2019r. strajku nauczycieli będą wysyłane do uczniów, rodziców i nauczycieli na bieżąco w komunikatorze idziennika.

- Sześćdziesiąt procent, to trzydziestu kilku spośród ponad pięćdzięsięciu nauczycieli - mówi Joanna Woronko, dyrektor ZS nr 6 w Suwałkach.- Ci, którzy nie strajkują, prowadzą zajęcia wychowawcze dla młodzieży - pogadanki, dyskusje, projekcje filmów - dodaje.

 

 

Nie wiadomo, co będzie z wystawieniem ocen końcowych dla maturzystów.

- Czekamy. Nie wiemy, jak długo może potrwać protest. Mamy nadzieję, że zakończy się jak najszybciej - dodaje dyrektor Woronko.

Jak podaje "Gazeta Współczesna", w Białymstoku jeden z dyrektorów liceum podjął decyzję o  wcześniejszym wystawieniu ocen końcowych dla uczniów klas maturalnych.

Choć te placówki nie strajkują, do żłobków, przedszkoli i punktów przedszkolnych w Suwałkach przyszło w poniedziałek mniej dzieci. Zapewne, skoro w domach zostają starsze pociechy, niektórzy rodzice zdecydowali się nie dowozić także tych młodszych. 

W zakładach, które zatrudniają wiele kobiet, m.in. w PADMA ART i w ANIMEX Foods, nie odnotowano jednak większej ilości urlopów na żądanie.

W Suwałkach nie strajkują przedszkola, I liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Technicznych. W powiecie strajku nie ma w Szkole Podstawowej w Raczkach i w Przerośli.

 

(just)

udostępnij na fabebook
08.04.2019, 07:58:48

Maruś

Szkola Podstawowa w Rutce Tartak również nie strajkuje.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.16% 4.2120 4.2970
USD 0.31% 3.7494 3.8252
GBP 0.11% 4.6987 4.7937
CHF 0.30% 3.8209 3.8981
Dodaj nowe ogoszenie