16.04.2019

Raczki wśród gmin objętych gazyfikacją. Od poniedziałku nowa stacja w Mońkach

W poniedziałek, 15 kwietnia w Mońkach otwarto stację regazyfikacji co pozwali na dostęp do tzw. błękitnego paliwa, dzięki wykorzystaniu technologii LNG.

Stacja regazyfikacji skroplonego gazu LNG w Mońkach składa się m.in. z dwóch zbiorników kriogenicznych, mogących pomieścić łącznie około 65 000 metrów sześciennych gazu po regazyfikacji, dwóch parownic, stacji redukcyjno-pomiarowej oraz infrastruktury towarzyszącej. Koszt budowy wyniósł około 4 milionów złotych. Skroplony gaz ziemny LNG m.in. z Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu do stacji regazyfikacyjnej w Mońkach dostarczać będzie m.in. spółka PGNiG Obrót Detaliczny.

Przy tej okazji przedstawiciele rządu oraz Polskiej Spółki Gazowniczej poinformowali o planach gazyfikacji kraju, w tym i naszego regionu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas swojego wystąpienia przypomniał o założeniach ogłoszonego kilka miesięcy temu programu przyśpieszenia inwestycji w sieć gazową Polski, wedle których do 2022 r. aż o 300 ma zwiększyć się liczba zgazyfikowanych gmin w Polsce. W Podlaskiem będzie to 26 gmin.

 – 90 proc. ludności Polski będzie miało dostęp do gazu. Oznacza to z jednej strony dużo czystsze powietrze, a z drugiej poprawę komfortu życia – powiedział minister.

W Podlaskiem planowana jest gazyfikacja kolejnych gmin: w tym roku będzie ich 10, a do 2022 r. ma być już 26. Będą to gminy: Augustów, Bielsk Podlaski, Czeremcha, Czyżew, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Grajewo, Hajnówka, Knyszyn, Kolno, Krasnopol, Lipsk, Milejczyce, Mońki, Orla, Przerośl, Raczki, Rutki, Sejny, Sokółka, Suraż, Szczuczyn, Szepietowo, Śniadowo, Trzcianne, Wąsosz. Aby doprowadzić gaz do tych gmin planowane jest wybudowanie ok. 240 km sieci gazowej za ponad 47 mln zł.

Przypomnijmy, ze dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Mackiewicz mówił w październiku 2018 roku, że władze Polskiej Spółki Gazownictwa przygotowują także się do rozbudowy stacji regazyfikacyjnej w Suwałkach, co pozwoli na przyjmowanie dużo większej ilości gazu. Stacja we wsi Zielone Kamedulskie działa od sierpnia 2014 roku. Gaz ziemny jest tam dowożony cysternami, a później rurami trafia do firm i mieszkań. W ciągu dwóch najbliższych lat w Zielonym ma powstać bliźniaczy obiekt.

W niedalekiej przyszłości Suwałki mogą zostać podpięte do polsko - litewskiego gazociągu, którego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.


WYG

Źródło: PSG; Wrota Podlasia

Na fot: Stacja gazyfikacji w Zielonym Kamedulskim

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.16% 4.2120 4.2970
USD 0.31% 3.7494 3.8252
GBP 0.11% 4.6987 4.7937
CHF 0.30% 3.8209 3.8981
Dodaj nowe ogoszenie