09.02.2019

Robert Biedroń i Wiosna w niedzielę w Białymstoku

W tę niedzielę, 10 lutego o godzinie 17:30 w auli przy ulicy Ciepłej w Białymstoku Robert Biedroń, lider nowej partii, Wiosna spotka się z mieszkańcami regionu.

Do Białegostoku Robert Biedroń zawita rowno tydzień po konwencji w Warszawie, gdzie zapowiedział budowę wspólnoty pomiędzy wszystkimi obywatelami Polski  przedstawił program partii Wiosna. 
- Od kilkunastu lat dwie partie polityczne próbują podzielić nas na dwa wrogie obozy. Wmawiano nam, że – jak na wojnie – "trzeba wybrać front"; "trzeba walczyć o Polskę bez PO lub Polskę bez PiS". Chcemy głosować za czymś, a nie przeciwko komuś. Chcemy zmiany. Chcemy wspólnie zbudować  Polskę naszych marzeń – mówił Biedroń.
 
Ta zmiana, jeśli ma być skuteczna, powinna dotyczyć samych podstaw, na jakich dziś opiera się polska polityka: politycy głównych partii muszą przestać myśleć o państwie w kategoriach powyborczego łupu, a zacząć jako o wspólnocie opartej na równości wszystkich obywateli wobec prawa. I to właśnie państwo ma gwarantować realizację tych praw, ale aktywnie włączać się w przeciwdziałanie wykluczeniu.
 
"Gdy politycy walczą o swój kawałek tortu zamiast o dobro wspólne – państwo się degeneruje. Z jednej strony dostawaliśmy politykę wykresów i wskaźników. Nie było ważne czy zarabiamy godnie, czy oddychamy czystym powietrzem. Prawa kobiet i mniejszości musiały czekać, bo "były ważniejsze" sprawy do załatwienia. Z drugiej – dostaliśmy pokrakę demokracji, z łamaniem Konstytucji, tubą propagandową zamiast mediów publicznych i Rydzykiem na tronie zamiast świeckiego państwa – wyliczał Biedroń.

Dlatego wśród najważniejszych postulatów programowych, ogłoszonych podczas warszawskiej konwencji, znalazły się zapowiedzi trzynastu projektów ustaw, w tym:

- Ustawy wprowadzającej Krajową strategię odchodzenia od węgla na lata 2020–35, zakładającej przeniesienie osób zatrudnionych w górnictwie do pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii, oraz ustawy powołującej Rzecznika Praw Przyrody, likwidującej fermy zwierząt futerkowych, chów klatkowy, a także zabraniającej wykorzystywania zwierząt w cyrkach i regulującej kwestię wycinki lasów. 

- Nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i rzecznika praw pacjenta, gwarantującej dostęp do lekarza specjalisty w ciągu 30 dni. 

- Nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawy o prawach kobiet, w tym prawie do przerywania ciąży do 12. tygodnia. 

- Ustawy o likwidacji Rady Mediów Narodowych oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, gwarantującej niezależność mediów publicznych. 

- Nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, zwiększającej odpowiedzialność prawną polityków za wypowiadane słowa. 

- Ustawy o jawności i zasadach wynagrodzeń w sektorze publicznym, obowiązującą wszystkie urzędy, instytucje publiczne oraz spółki skarbu państwa. 

- Nowelizacji ustawy o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby publiczne – tak, aby obejmowała także posłów i senatorów. 

- Ustawy o powołaniu Komisję Sprawiedliwości i Pojednania, badającej przypadki naruszenia Konstytucji i umożliwiającej postawienie winnych przed Trybunałem Stanu. 

- Ustawy o wieloletniej polityce kształtowania płacy minimalnej, proporcjonalnej do wysokości średniej pensji krajowej. 

- Ustawy o renegocjacji konkordatu, zakładającej likwidację Funduszu Kościelnego, wycofanie religii ze szkół oraz opodatkowanie wpływów z "tacy". 

Wśród kolejnych postulatów znalazły się m.in. te dotyczące wprowadzenia emerytury obywatelskiej na poziomie 1600 zł; rozszerzenia programu 500+ w taki sposób, aby obejmował też pierwsze dziecko i rodziców samotnie wychowujących dzieci; stworzenia 250 tysięcy nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach; podwyższenia świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz wprowadzenia płatnych.
 
Urlopów "wytchnieniowych"; uregulowania kwestii ściągalności alimentów; wyrównania zarobków kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach; wprowadzenia stopniowych podwyżek dla nauczycieli; przywrócenia finansowania programu in vitro, wprowadzenia europejskich standardów opieki okołoporodowej, przywrócenia dostępu do nowoczesnej antykoncepcji i rzetelnej edukacji seksualnej oraz likwidacji klauzuli sumienia; wprowadzenia związków partnerskich i równości małżeńskiej; zagwarantowania transportu publicznego jako obowiązku samorządu finansowanego przez państwo, zgodnie z hasłem: autobus w każdej gminie, pociąg w każdym powiecie; cyfryzacji państwa i zmian w obowiązkach fiskalnych nakładanych na drobnych przedsiębiorców.

Źródło: Partia Wiosna

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.18.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3225 4.4099
USD 0.00% 3.8743 3.9525
GBP 0.00% 4.6768 4.7712
CHF 0.00% 3.9808 4.0612
18.08.2019

kierowca C+E

Dodaj nowe ogoszenie