12.01.2018

Rutka-Tartak. Drogi, plaże i szlaki już są, można przyjmować turystów

Blisko 10 milionów złotych wynosi tegoroczny budżet gminy Rutka-Tartak. Największe wydatki inwestycyjne związane będą z remontem oczyszczalni ścieków i modernizacją stacji uzdatniania wody. Pochłoną 2,5 mln zł.

- Przedsięwzięcie to będzie kosztowało nas dużo mniej, bo otrzymaliśmy na nie 1,6 mln zł dofinansowania z RPOW – mówi Piotr Sinkiewicz, wójt Rutki-Tartak (na zdjęciu). – Zakończenie inwestycji przewidzieliśmy na przyszły rok.

Kolejne wydatki zostały przeznaczone na przebudowę dróg w Jałowie, w Rowelach i Wierzbiszkach. Bardziej jesienna niż zimowa pogoda i obfite opady deszczu powodują, że pieniądze, które zostaną ewentualnie zaoszczędzone na odśnieżaniu, trzeba będzie wiosną wyłożyć na bieżące remonty. Jeżeli chodzi o drogi, Rutka-tartak uchodzi za najlepszą w regionie. We wszystkich 27 wsiach, tam gdzie jest pas drogi gminnej, leży asfalt.

- Śmiejemy się, że drogi gminne są asfaltowe, a powiatowa, na przykład w Jałowie, ma szutrową nawierzchnię – opowiada Piotr Sinkiewicz. – Po drogach jeżdżą coraz cięższe pojazdy – cysterny z mlekiem, ciągniki, kombajny. Niedługo trzeba będzie planować je na nowo.   

Z dobrych dróg cieszą się uczniowie, dowożeni do jedynej w gminie szkoły w Rutce-Tartak. Konieczny jest zakup nowego gimbusa, bo dwa obecnie używane maja już po kilkanaście lat.   

- Infrastrukturę komunalną, o którą zadbał mój poprzednik, Jan Racis, musimy nadal utrzymywać na jak najwyższym poziomie - mówi wójt Sinkiewicz. – Rutka-Tartak, która ma posterunki policji i straży granicznej oraz pogotowie ratunkowe, jest przecież najważniejszą miejscowością w rejonie, obejmującym także Szypliszki i Wiżajny.  Chcemy też zatroszczyć się o rozwój edukacji oraz turystyki. Te dziedziny dają największe nadzieje na poprawę jakości życia mieszkańców.

Nad jeziorem Pobondzie jest plaża z prawdziwego zdarzenia, z jedyną w okolicy zjeżdżalnią, w Rutce-Tartak można korzystać z Wioski Bajek oraz siłowni pod chmurka. Kolejna taka OSA (otwarty ośrodek aktywności), kosztem 50 tys. zł (połowa środków pochodzi z dofinansowania) ma w tym roku powstać obok świetlicy w Smolnikach, gdzie znajduje się kolejna ładna plaża.

 

Plaża nad jez. Pobondzie                                                                                                          Smolniki

- Coraz popularniejszy jest rozpoczynający się w Udziejku wodny szlak Szeszupą, którym można popłynąć na Litwę – mówi Piotr Sinkiewicz. – Z roku na rok przybywa kajakarzy oraz rowerzystów. Dla tych ostatnich zamierzamy zbudować miejsca obsługi, z ławeczkami i ładnymi wiatami, przy wieżach widokowych w Rowelach i Baranowie, które są dużymi atrakcjami. Turystyka jest naszą szansą i musimy ją jak najlepiej wykorzystać.

Potrzebne do rozbudowy infrastruktury turystycznej pieniądze władze gminy chcą pozyskać za pośrednictwem dwóch stowarzyszeń, do których należy Rutka-Tartak -  Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Suwalsko-Augustowskie oraz Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania.

Wojciech Drażba

Fot. Wojciech Drażba
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.20.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2559 4.3419
USD 0.00% 3.7034 3.7782
GBP 0.00% 4.8495 4.9475
CHF 0.00% 3.7194 3.7946
20.10.2018

Operator CNC

20.10.2018

Monter mebli.

Dodaj nowe ogoszenie