21.02.2019

SUKSS Suwałki - Kęczanin Kęty 3:0 w ćwierćfinale mistrzostw Polski. Grunt, to dobry początek [foto]

Suwalski zespół najpierw w cuglach zdobył prymat w województwie, a dzisiaj w ładnym stylu rozpoczął ćwierćfinałowy turniej Mistrzostw Polski Juniorów.

W czterodniowej rywalizacji w hali Szkoły Podstawowej nr 10 obok gospodarzy i drużyny z Kętów uczestniczą Progress Września, Trefl Gdańsk i Czarni Połaniec. Do półfinalu Mistrzostw Polski awansują dwie najlepsze ekipy.

Do meczu z Kęczaninem suwalski zespół, złożony z zawodników urodzonych w 2001, o rok młodszych od większości przeciwników, przystępował pełen obaw. Trener Bartosz Jasiński i asystujący mu Artur Łabacz do końca zastanawiali sie nad ostatecznym kształtem wyjsciowej szóstki. Ostatecznie  znaleźli się w niej reprezentanci Polski Jakub Zdancewicz i Jakub Żuchowski, Bartosz Mikielski, Damian Krakowski,Jakub Hołubowicz, Mateusz Mendak oraz libero Dawid Rusak. Na nich spoczęłą największa presja, związana z oczekiwaniami szkoleniowców i głośno dopingujących kibiców.

Gospodarze zaczęli dobrze, od trzypunktowej przewagi, ale zaraz głowy i ręce spętały im nerwy, które spowodowaly kilka zepsutych zagrywek. Słabsza technicznie drużyna z Kętów, prowadzona przez Macieja Gruszkę, brata Piotra, byłego reprezentanta Polski doprowadzila do remisu,a potem przez dobrych kilka minut toczyła się szarpana gra punkt za punkt.

Emocje jako pierwsi opanowali suwalczanie, ich rozgrywajacy Grzegorz Zawadzki umiejętnie wystawiał na skrzydła, kilka akcji puścił środkiem i SUKSS wyszedł na 7-punktowe prowadzenie 23:16.  Ambitni goście podgonili na 24:21, ale ostatnie słowo należało do miejscowych.

Początek drugiej odsłony, to dużo lepsza gra Kęczanina, który ciągle prowadził dwoma punktami, a przy stanie 12:15 Bartosz Jasiński już nie wytrzymał, poprosił o czas.

Przerwa zrazu nie pomogła, zrobiło się 12:16, ale po kilku minutach było już 17:18. Gościom zaczęły drżeć ręce, a napinać nerwy i przy stanie 21:22 jeden z nich za dyskusję z sędzią zobaczył czerwoną kartkę. Brzydką, w sumie, partię zakończyła szybka akcja SUKSS-u z lewego skrzydła, po ktorej było 25:23 i 2:0 w setach.

Uskrzydleni suwalczanie, po potężnych zagrywkach Jakuba Hołubowicza wyszli na 6:1 i tak duża przewaga, niestety, ich rozkojarzyła. Kęczanin nie dawał za wygraną, doprowadził do kontaktowego wyniku 6:5 i do dłuższego fragmentu wyrównanej gry, polegającej głównie na obustronnym psuciu serwów. Na szczęście, gospodarze zdobyli się na drugą kapitalną i zabójczą już serię. Tym razem zagrywką nękał przyjezdnych Grzegorz Zawadzki i ku uciesze widowni SUKSS odjechał na 18:10. Trzeciego seta wygrał także różnicą ośmiu punktów - 25:17.

Dobry początek daje nadzieję na jeszcze lepszą grę, bo przeciwko Kęczaninowi zestresowani siatkarze SUKSS nie pokazali pełni swoich możliwości. W piątek, w drugim dniu turnieju, o 16.00 zagrają z Wrześnią. Mocno liczą na pomoc kibiców.

Wstep do hali SP 10 przy ul. Antoniewicza wolny.

SUKSS Suwałki - Kęczanin Kęty 3:0

(25:21, 25:23, 25:17)

SUKSS: Bartosz Mikielski, Damian Krakowski, Jakub Hołubowicz, Mateusz Mendak, Jakub Zdancewicz, Jakub Żuchowski, Dawid Rusak (libero) oraz Grzegorz Zawadzki, Patryk Harackiewicz, Patryk Kawko, Jakub Szczodruch, Adrian Andruszkiewicz, Rafał Konopko, Krzysztof Szymaniak.

Program turnieju

22.02.2019 (piątek)

godz. 10.00 UMKS Kęczanin Kęty – KPS Progress Września (gr. A)

godz. 16.00 SUKSS Suwałki – KPS Progress Września (gr. A)

TREFL Gdańsk – MKS Czarni Połaniec (gr. B)

23.02.2019 (sobota)

godz. 16.00 1 miejsce z grupy A - 2 miejsce z grupy B

2 miejsce z grupy A - 1 miejsce z grupy B

24.02.2019 (niedziela)

godz. 10.00 2 miejsce z grupy A - 2 miejsce z grupy B

1 miejsce z grupy A - 1 miejsce z grupy B

Godzina rozpoczęcia drugiego spotkania w każdej serii – 45 minut po zakończeniu pierwszego.

W Kielcach natomiast o awans do półfinału walczyć będą siatkarze Centrum Augustów, którzy zmierzą się z SMS Wybicki Kielce, Serbinów Biała Podlaska i MOS Wola Warszawa.

Dwie najlepsze drużyny z każdej z 8 grup awansują do Półfinału Mistrzostw Polski.