11.05.2017

Suwałki. Mamy Słoneczną Dolinę, czekamy na nową Klonową [zdjęcia, mapy]

To kolejna inwestycja mieszkaniowa powstała w ostatnim czasie w naszym mieście. Na skarpie za ulicą Klonową powstały bloki mieszkalne z widokiem na słoneczną dolinę.

„Słoneczna Dolina”, bo taką nazwę handlową nosiła inwestycja podczas sprzedaży mieszkań, to dwa bloki mieszkalne połączone dwukondygnacyjnym garażem podziemnym. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w naszym mieście.

Oba budynki posiadają po pięć kondygnacji. Łącznie wybudowano tam 125 mieszkań o różnej powierzchni od 30 do 70 metrów kwadratowych. W pierwszym segmencie znajdują się 63 mieszkania, drugi mieści 62 mieszkania. Budynki mają po jednej klatce schodowej, w każdej znalazła się winda, co stało się już powszechnym standardem wśród suwalskich deweloperów.

Ulica Klonowa utknęła w przetargu

Budowę nowych bloków na osiedlu za ul. Klonową zakończono w ubiegłym roku. Na ten rok Miasto zaplanowało z kolei modernizację ulicy począwszy od ronda do pobliskiego Zespołu Szkół nr 9.  Jest to jeden ze zwycięskich projektów ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Ciągnące się pasmo przetargowych niepowodzeń postawiło jednak inwestycję pod znakiem zapytania.

Do pierwszego, ogłoszonego w grudniu, przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej nie stanęła żadna firma.  Kolejny styczniowy przetarg również zakończył się fiaskiem. Wtedy najniższa zaproponowana przez projektantów oferta wyniosła blisko 85 tys. To przekroczyło założenia ratusza o blisko dwa i pół raza.

Sytuacja powtórzyła się w kolejnym, trzecim już przetargu, ogłoszonym miesiąc później. Wtedy do ratusza wpłynęła tylko jedna oferta. Białostocka firma zaproponowała zaprojektowanie drogi za 85 tys. Urzędnicy przewidzieli na ten cel jednak tylko 35 tys. zł.

W kwietniu suwalski magistrat, chcąc nadgonić stracony czas, ogłosił przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Ale i tu przedstawione propozycje znacznie przekraczały zaplanowane środki. Z przewidzianych na ten cel 600 tys. najniższa oferta zakłada 1,6 mln a druga 2,2 mln zł. Tym samym inwestycja stanęła pod znakiem zapytania. Magistrat zastanawia się co dalej z inwestycją i czy nie przełożyć jej na późniejszy czas.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji zaplanowano przebudowę ulicy wraz z parkingami od stron garaży i ciągiem pieszo rowerowym od strony bloków wraz z budową oświetlenia i odwodnienia. Przebudowany zostanie również parking przy bloku przy  Klonowej 45. Ponadto zaplanowano budowę nowego oświetlenia ul. Klonowej na odcinku przed rondem od ul. Świerkowej do ul. Różanej.

 

(pkr)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.21.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.2632 4.3494
USD 0.71% 3.6877 3.7621
GBP 0.15% 4.8554 4.9534
CHF 0.74% 3.7079 3.7829
Dodaj nowe ogoszenie