05.03.2018

Suwalska Karta Mieszkańca. Coś się nam od miasta należy, czyli taniej autobusem lub do SOK-u

Władze Suwałk zamierzają objąć mieszkańców programem ulg w korzystaniu z komunikacji miejskiej oraz zakupie wejściówek do SOK-u, Muzeum Okręgowego, na obiekty OSiR-u (aquapark, korty tenisowe, ścianka wspinaczkowa).

- Można to nazwać programem lojalnościowym – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Płacimy podatki, coś się nam od miasta należy.

Z jednej strony, wprowadzenie karty ma ulżyć naszym kieszeniom i zwiększyć dostępność do atrakcji, oferowanych przez miejskie instytucje, a z drugiej – zachęcić ludzi, którzy w Suwałkach żyją i pracują, by w zeznaniach PIT podawali Suwałki jako miejsce zamieszkania. Wówczas część płaconych przez nich podatków zasili kasę miejską.

- Taki wymóg zastosowaliśmy przy wprowadzaniu bezpłatnych przedszkoli i skorzystali z tego rodzice 171 dzieci – opowiada Ewa Sidorek, zastępca prezydenta.

Dzisiaj z szeregu ulg korzystają uczestnicy programów Rodzina Plus oraz Aktywny Senior. Kosztują one miasto około 280 tys. zł. Wprowadzenie Suwalskiej Karty Mieszkańca dla wszystkich, także dla dzieci i młodzieży, bezrobotnych, osób niepełnosprawnych, korzystających z zasiłków, rolników, zmniejszyłoby wpływy do miejskich instytucji o około 1 mln zł.

- Skutki finansowe mogą być wyższe – przewiduje prezydent. – Możemy na przykład objąć uczniów i studentów darmową komunikacją miejską, a nie przyznawać im zniżki na zakup biletów okresowych w wysokości 80 proc.

Czesław Renkiewicz, jak opowiadał na konferencji prasowej, korzystając z rozwiązań zastosowanych w innych miastach, samodzielnie przygotował projekt uchwały Rady Miejskiej. Nim jednak zajmą się nim radni, swoje propozycje mogą wnosić mieszkańcy. Można wypełnić formularz (szczegóły na stronie internetowej  Urzędu Miejskiego) lub przyjść na jedno z czterech spotkań, które zostaną przeprowadzone jeszcze w marcu i wszystkie rozpoczynać się będą o godz. 17 (19 marca – Szkoła Podstawowa nr 4, 20 marca – III Liceum Ogólnokształcące, 21 marca – Aquapark, 22 marca – Szkoła Podstawowa nr 10).

Po uchwaleniu Suwalskiej Karty Mieszkańca przez Radę Miejską, od 1 lipca ruszyłby nabór chętnych do jej otrzymania. Same ulgi miałyby zaś obowiązywać od 1 września.

- Mam nadzieję, że do programu przystąpią także pozamiejskie instytucje, organizacje i firmy prywatne, które udzielą zniżek posiadaczom Suwalskiej Karty Mieszkańca – przekonuje prezydent.

WD


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie