14.04.2018

Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Konferencje, projekty, targi

W miniony czwartek Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zorganizował konferencję poświęconą współczesnym zagrożeniom cyberprzestrzeni. W następny wtorek, 24 kwietnia zaprasza na Targi Edukacyjno-Zawodowe.

- Mimo niedawnych zawirowań, normalnie pracujemy – mówi Wioletta Cieślukowska, dyrektor SODN. – Targi Edukacyjno-Zawodowe, organizowane przez Miasto, są częścią unijnego projektu „Dobry zawód fajne życie”. To jeden z trzech unijnych projektów, w których bierzemy teraz udział. Jego realizacja w calym województwie pochlonie 6 mln zł, a oprócz targów edukacyjno-zawodowych, obejmuje m.in. doradztwo edukcyjno-zawodowe. 

Wioletta Cieślukowska będzie dyrektorem placówki przy Noniewicza do końca czerwca, kiedy skończy się trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Zrezygnowała ze stanowiska z dniem 1 kwietnia.

- Po tym, jak Podlaski Kurator Oświaty cofnął nam akredytację, chciałam odwołać się od tego postanowienia – tłumaczy. – Władze miasta i pracownicy, minimalną większością, uznali, że właściwszym będzie opracowanie i wdrażanie przez rok programu naprawczego. Dyrektorem SODN jestem raptem od września ubiegłego roku i nie chcę odpowiadać za błędy poprzedników. Stąd moja decyzja o złożeniu rezygnacji.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej odpowiedzialna za sprawy oświaty zastępca prezydenta Ewa Sidorek wyjaśniała, że powodem odebrania ośrodkowi akredytacji nie były rażące przewinienia, lecz niedociągnięcia, niefrasobliwe podejście do dokumentacji. Uchybienia jednak były i odwoływanie się do ministra edukacji nie miało sensu.

- Brak akredytacji powoduje, że nie można organizować kursów nadających uprawnienia, na przykład zarządzania oświatą, ale to tylko jedno z zadań, jakie realizuje SODN – mówiła  zastępczyni prezydenta. – Wiem, że ta jednostka prowadzi szkolenia oraz świadczy usługi wysokiej jakości i niech to teraz udowodni.       

Ośrodek, jak przekonuje Wioletta Cieślukowska, udowadnia to codzienną pracą. W czwartek gościł nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół i przedstawicieli policji na konferencji, która zwiększyła ich wiedzę o cyberzagrożeniach, takich jak hejt, uzależnienia czy radykalizacja postaw dzieci i młodzieży. Gerard Bah, doświadczony policjant z Kielc, absolwent Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka i Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego opowiadali o sekstingu, fake newsach, kradzieżach danych, werbunku dzieci i mlodziezy z wykorzystaniem sieci, o tym jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu i mediów społecznościowych.

Także w czwartek z wizytą studyjną gościła w SODN 20-osobowa grupa z Łotwy, złożona z przedstawicieli kadry nadzoru pedagogicznego. Łotysze poznali pracę ośrodków doskonalenia, formy i struktury wspomagania nauczycieli, system oświaty w Polsce. 

 

Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli bierze udział w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej, wdrażanym w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Efektem ma być wysoka jakość czterech ośrodków doskonalenia nauczycieli w północno-wschodniej Polski w kompleksowym wspomaganiu szkół i uczniów.  To drugi z wspomnianych projektów.

Trzeci unijny projekt, warty prawie 5 mln zł, to Suwalskie Centra Kompetencji Zawodowej. Realizuje go Miasto, a partnerami są Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, Zespół Szkół nr 6, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół nr 4 i SODN.  Ośrodek ma przygotować system doradztwa opartego na potrzebach pracodawców, utworzyć sieć współpracy doradców, podnieść kompetencje kadry dydaktycznej.

WD 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.27.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2665 4.3527
USD 0.00% 3.8321 3.9095
GBP 0.00% 4.8450 4.9428
CHF 0.00% 3.8024 3.8792
26.05.2019

Praca

Dodaj nowe ogoszenie