17.03.2019

Świadczenia honorowe nawet po 4 tys. zł. W naszym województwie mieszka kilkudziesięciu 100-latków

W województwie podlaskim 49 seniorom, którzy mają ukończone 100 lat ZUS wypłaca świadczenie honorowe. Jego wysokość jest bardzo rożna i zależy od momentu, w którym nestor miał swoje setne urodziny.

Dla osób, które ukończą 100 lat, już w marca 2019 r. Oddział przyzna dodatek lub samodzielne świadczenie w wysokości 4 003,88 zł.
 
- Różnica w kwotach wypłat honorowych przekazywanych przez Oddział ZUS w Białymstoku jest dość duża. A to dlatego, że najstarszy mężczyzna w naszym województwie aktualnie ma 107 lat i a dwie kobiety, które dołączyły do tego zacnego grona obchodzą urodziny właśnie w marcu. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Jest ona ustalana corocznie i zmienia się 1 marca każdego roku kalendarzowego.-wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Od marca 2019 r. do końca lutego 2020 r. świadczenie honorowe przyznaje się w wysokości 4 003,88 zł brutto. Najstarszy mężczyzna w naszym regionie otrzymał dopłatę do emerytury w wysokości 2 822,60 zł. gdyż 100 lat ukończył w października 2007r.

Nasi emeryci lub renciści aby otrzymać świadczenie honorowe nie musza składać żadnych wniosków. Wystarczy, że ukończą określony wiek, a dodatek zostanie im przyznany automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie może przekazywać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ale jeśli 100 lat ukończy osoba, która nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i nie otrzymywali emerytury, ani renty, to taki senior musi złożyć wniosek z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.
 
Z danych ZUS w Białymstoku wynika, że do końca roku przybędzie nam 24 nowych seniorów, którzy otrzymają świadczenie honorowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje taki dodatek od 1972 roku. Jeśli jubilat wyrazi zgodę, z okazji tak zacnej obchodów osobiście wręczony zostanie mu list gratulacyjny oraz kwiaty.

 Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego


 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
19.07.2019

Zatrudnię

19.07.2019

Sprzedam działke

Dodaj nowe ogoszenie