16.07.2017

Święto Policji w Suwałkach [zdjęcia]

Mszą świętą w intencji policjantów odprawioną w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach rozpoczęły się w Suwałkach obchody 98 rocznicy powołania Polskiej Policji. W czasie apelu na Placu Marszałka J. Piłsudskiego ponad 100 funkcjonariuszy z Augustowa, Sejn i Suwałk odebrało rozkazy o awansie na wyższe stopnie, pięciu medale „Za Długoletnią Służbę”, dwaj - odznaki „Zasłużony Policjant”, a czworo nagrodzono za uratowanie życia ludzkiego.

W uroczystości udział wzięli między innymi: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz oraz liczna grupa mieszkańców Suwałk. 

 - Drodzy policjanci i policjantki. Miejcie świadomość waszej codziennej, szarej służby, służby z istoty zwalczającej zło i czyniącej dobro – w czasie homilii zwracając się do funkcjonariuszy mówił ks. Kazimierz Gryboś, proboszcz parafii pw. św. Aleksandra.  - Pełniąc ją rzetelnie uczestniczycie w tworzeniu tego świata.  Z okazji święta Policji pragniemy wam podziękować za serce i pomoc okazywane najsłabszym, zagrożonym przemocą i nieuczciwością, za troskę za bezpieczeństwo na drogach, różnych masowych imprezach, za wszelkie działania chroniące ludzi przed aktami przemocy, terroryzmu. Chcemy wam wyrazić uznanie, bo pełnicie służbę z odwagą i narażeniem zdrowia oraz życia. Niech w waszej pracy Bóg Was obdarzy swoimi łaskami: zdrowiem, bezpieczeństwem, radością, pokojem serca, tym co potrzebne jest abyście wy i wasze rodziny żyły jak należy. Niech otacza Was opieka świętego Michała Archanioła, patrona Policji. Niech on strzeże Was przed każdym złem. Niech Wam Bóg błogosławi ... Szczęść Boże.  

O historii, dniu dzisiejszym i przyszłości Policji w długim, bo trwającym niemal pół godziny wystąpieniu mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, który wraz z Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz wręczył funkcjonariuszom rozkazy o awansie oraz przyznane przez Prezydenta RP medale.  

Srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę” odznaczeni zostali: asp. sztab. Tomasz Miezio (KP Policji w Augustowie), asp. sztab. Rafał Pomian (KP Policji w Sejnach) i asp. sztab. Piotr Wojciech Tyczkowski (KM Policji Suwałki), a odznaki „Zasłużony Policjant” odebrali podinsp. Adam Miezianko i asp. sztab. Marek Wojciech Protasiewicz.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji brązowymi medalami „Za Zasługi dla Policji” odznaczeni zostali  dr Tomasz Naruszewicz, wójt Gminy Bakałarzewo i Jan Racis, wójt Gminy Rutka-Tartak. 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wyróżnił czworo policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach za szczególne zaangażowanie w wykonywaniu zadań służbowych, a w szczególności za uratowanie życia ludzkiego w sytuacji najwyższego zagrożenia, wręczając im listy gratulacyjne. 

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz z rąk wiceministra Zielińskiego odebrał srebrną odznakę "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". 

Uroczystości, przy dźwiękach marszów granych przez  Miejską Orkiestrę Dętą OS P w Sejnach pod batutą kapelmistrza Józefa Żukowskiego, zakończyła defilada Kompanii Reprezentacyjnej Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku i pocztów sztandarowych KM Policji w Suwałkach, KW Policji w Białymstoku, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, KW PSP w Białymstoku, oraz pododdziałów honorowych PSP i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.  

Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych suwalczan cieszył się towarzyszący uroczystościom „Piknik rodzinny”. 

Na zakończenie uroczystości z okazji 98.rocznicy powołania Polskiej Policji samorządowcy chcieli wręczyć suwalskim  policjantom drobne upominki, ale taką szansę dostał tylko wicestarosta suwalski.

Tadeusz Moćkun

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.21.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.2632 4.3494
USD 0.71% 3.6877 3.7621
GBP 0.15% 4.8554 4.9534
CHF 0.74% 3.7079 3.7829
Dodaj nowe ogoszenie