09.08.2017

Święto Wojska Polskiego w Suwałkach. Bez prezydenta miasta w komitecie

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego będą miały regionalny wymiar i zostaną połączone z piknikiem. Do społecznego komitetu organizacji imprezy jego przewodniczący, Jarosław Zieliński nie zaprosił prezydenta Suwałk.

Charakter i program obchodów, które odbędą się we wtorek na Placu Józefa Piłsudskiego i w Parku Konstytucji 3 Maja przedstawili ppłk Krzysztof Świderski, dowódca Garnizonu Suwałki   i ppłk Jarosław Kowalewski, szef WKU, a także  przedstawiciel kombatantów Fabian Daniłowicz i występujący w imieniu Jarosława Zielińskiego przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Mackiewicz, członek społecznego komitetu.

- Święto Wojska Polskiego zostało uspołecznione, wezmą w nim udział także  wszystkie służby mundurowe, podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym sekretarzem stanu jest Jarosław Zieliński – opowiada Grzegorz Mackiewicz. – Obchody będą miały regionalny charakter, w komitecie są przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, wielu instytucji i organizacji. Zapraszamy wszystkich mieszkańców.

W 100-osobowym komitecie znaleźli się wójtowie, starostowie suwalski, sokólski i sejneński (augustowski, kojarzony z Platformą Obywatelską Jarosław Szlaszyński – już nie), burmistrzowie Augustowa, Grajewa i Lipska, przewodniczący samorządów z Sejn, Sokółki, Grajewa i Lipska.

Z samych Suwałk, jeżeli chodzi o samorząd,  w komitecie zasiadło dwoje radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nie zostali zaproszeni ani przewodniczący rady Zdzisław Przełomiec, ani prezydent miasta.

- Czesław Renkiewicz mógł się wcześniej wykazać, miał dużo czasu, żeby także uspołecznić obchody  - tłumaczy brak zaproszenia Grzegorz Mackiewicz. – Poza tym, prezydent Suwałk prezentuje dwuznaczną postawę. Z jednej strony należy  do organizacji nawołującej do obalenia rządu (chodzi o Podlaskie Forum Samorządowe – WD), a z drugiej – chętnie wyciąga rękę po rządowe pieniądze, na przykład na budowę hali widowiskowo-sportowej i krzyczy, ze ten rząd jest niedobry.

To już było

Już w latach 90. mieliśmy w Suwałkach podwójne – samorządowe oraz prawicowe obchody świąt 3 Maja czy 11 Listopada. W ostatnią rocznicę wybuchu II wojny światowej władze Suwałk, kombatanci, delegacje suwalskich szkół i instytucji zgromadzili się pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939, a sami wojskowi i reprezentanci służb mundurowych świętowali w koszarach. 3 maja na miejskich obchodach w Suwałkach zabrakło pocztów sztandarowych wojska i straży pożarnej. Władze miasta nie zostały poproszone o wsparcie ufundowania sztandaru Komendzie Miejskiej PSP.         

- Kierowane pod moim adresem zarzuty są absurdalne, a obchody będą upolitycznione, upartyjnione, a nie uspołecznione – uważa Czesław Renkiewicz. - To z mojej inicjatywy w ubieglym roku wojsko pokazało się na Placu Marii Konopnickiej. Po rozmowie z przełożonym pułkownika Krzysztofa Świderskiego i z nim samym, otrzymałem zaproszenie na wtorkową uroczystość. Mam nadzieję, że będę miał możliwość złożenia życzeń kombatantom, żołnierzom i ich rodzinom.

Wojciech Drażba   

udostępnij na fabebook
12.08.2017, 19:14:50

koleś

Panie Prezydecie R przyjdzie czas przy wyborach Suwalki są z Panem

10.08.2017, 10:30:35

ando

szkoda, że w tak wzniosłych chwilach, dzielą nas znowu na lepszy i gorszy sort. Odnośnie sięgania po dotacje i fundusze to Renkiewicz nie bierze tego dla siebie tylko dla nas suwalczan, chyba że nasi reprezentacji od Pana Mackiewicza poprzez innych wybrańców nie są SUWALCZAKAMI i nie utożsamiają się z tym miastem. (a więc znowu tylko polityka). Nie dzielcie nas tylko wg swego partyjniackiego widzimisię.

10.08.2017, 05:12:56

md

Tego nie da się tak po ludzku skomentować, więc dostosuję się do powiedzenia, że milczenie jest złotem , ale ciśnie się na usta kochaj bliźniego swego jak siebie samego. Jeżeli ktoś nie potrafi kochać to przynajmniej niech szanuje.

09.08.2017, 20:56:45

Agnieszka

Brak słów ... wybory już za rok! Mam nadzieję, że wyborcy będą wiedzieli na kogo głosować, kto nie dzieli na "sorty". Dziś możesz być "lepszym sortem", jutro okaże się, że już jesteś gorszy... Laska pańska na pstrym koniu..etc..etc..

09.08.2017, 20:17:14

suwal

Na temat posła Zielińskiego w ostatni wekened pięknie wypowiedział się reżyser Falk nic dodac nic ująć,

09.08.2017, 20:12:56

wolny

Panie Mackiewicz proszę rozwinąć pojęcie "rządowe pieniądze". Z pana kieszeni ? z Zielińskiego ? Czy z podatków może. Na halę sportową dla ludzi i to wszelkiego sortu. A nie na kolejny pomnik, tablicę czy miejsce do odprawiania festynów pisowskich. Nie bronie prezydenta Renkiewicza, ale w tym przypadku takie prymitywne odstawianie szopek ze służbą mundurową i buntowanie przeciwko samorządowi miejskiemu to JAWNY SABOTAŻ i DZIAŁANIE NA RZECZ TOTALITARNEGO PAŃSTWA POD PRZEWODNICTWEM pisiu pisiu

09.08.2017, 19:06:28

F1

Starych czasów gadka Pana Mackiewicza. Rządowe pieniądze, rządowe uroczystości. Czy przypadkiem nie są to polskiego państwa pieniądze i wojsko. Nie dzielmy Polaków !

09.08.2017, 12:30:33

suwalczanka

Kolejny podział społeczności. Gorszy sort? A z tłumaczenia pana Mackiewicza wynika, że albo jesteście z PiS i możecie wszystko, albo przeciwko i wara od koryta. Tak chyba już było. Czy jesteśmy gotowi do powrotu TAMTYCH czasów? Czy wyrażamy zgodę na powrót do TAMTYCH czasów? Panie Zieliński - brak Panu honoru, ale tak bzdurne decyzje dzielące mieszkańców Pana miasta to chyba dowód na brak nie tylko honoru. Może czas na własny tok myślenia i wg nauki Naszego Papieża - jednoczyć powinniśmy, a nie dzielić. I to nie chodzi tylko o sprawy duchowe. W świetle nowej wiary - wiary smoleńskiej - zapomniała nasza władza o elementarnych zasadach naszej wiary... PRZEZ OSIEM OSTATNICH LAT.... POLSKA SIĘ JEDNOCZYŁA. TERAZ - A CO TO JEST JEDNOŚĆ???

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.25% 4.2528 4.3388
USD 0.02% 3.6392 3.7128
GBP 0.77% 4.7887 4.8855
CHF 0.12% 3.6522 3.7260
Dodaj nowe ogoszenie