14.11.2017

Świętowali i dorośli i dzieci. Rocznica odzyskania niepodległości w Raczkach [zdjęcia]

Msza święta w intencji ojczyzny, zapalenie „Światła pamięci”, wieczornica patriotyczna, pokaz filmu, i spotkanie z podróżnikiem – w Raczkach obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę trwały kilka dni.

W sobotę, 11 listopada w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, sprawowana przez ks. proboszcza Henryka Polkowskiego, z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry dętej, wójta gminy Raczki Andrzeja Szymulewskiego, przewodniczącego rady gminy Lecha Ludwiga, starosty suwalskiego Szczepana Ołdakowskiego, radnych i mieszkańców gminy. Uczestnicy nabożeństwa przeszli następnie ulicami Raczek pod obelisk upamiętniający ofiary II Wojny Światowej i Katynia. Zapalili tam symboliczne znicze, złożyli kwiaty. Po oficjalnych uroczystościach w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się wieczornica patriotyczna, na którą zaprosiła Anna Dorota Halicka- dyrektor Ośrodka. Dzieci z prowadzonego przez nią Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej przedstawiły historię powstania państwa polskiego – legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Odśpiewano Hymn Polski, Rotę, wybrzmiały też inne pieśni patriotyczne, ale nie zabrakło również śmiechu.

- "Wolność jest nam dana, ale i zadana" – przytoczyła słowa Jana Pawła II Anna Dorota Halicka. - Powinniśmy się nią cieszyć, ale również zastanowić się, jak z tej wolności korzystamy – mówiła.

Po montażu słowno-muzycznym odbył się pokaz filmu Jerzego Kawalerowicza „Austeria”. Dzień później, w niedzielę, Raczki odwiedził podróżnik Michał Pater, który dotarł autostopem aż na Syberię.

To jeszcze nie koniec świętowania niepodległości w Raczkach. W środę (15 listopada) w GOK-u odbędzie się „Wieczór pieśni patriotycznych”. W programie występy zespołów „Gozdawa” i „Melodia” z Augustowa oraz wspólne śpiewanie. Wstęp wolny.

Przypomnijmy również, że 4 listopada w Raczkach odbył się konkurs recytatorski „Tobie Ojczyzno”: Najpiękniejsze wiersze patriotyczne i 51 młodych recytatorów. Tobie Ojczyzno w Raczkach

 

Zdjęcia: Katarzyna Olfier-Halicka

 


Pozostając w klimacie refleksji i wspomnień warto odwiedzić też niejednokrotnie symboliczne cmentarze, jak te przy Szlaku Wspólnie Opowiedzianej Historii na terenie gmin Raczki i Bakałarzewo, czy krzyż w miejscu dawnej raczkowskiej nekropolii za kościołem:

O nich też pamiętajmy. Wspólnie Opowiedziana Historia w Raczkach i Bakałarzewie

Raczki. Krzyż przypomina o dawnym cmentarzu

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.15.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.29% 4.2558 4.3418
USD 0.12% 3.6868 3.7612
GBP 0.41% 4.8588 4.9570
CHF 0.44% 3.7145 3.7895
Dodaj nowe ogoszenie