12.08.2017

Świętowanie Dni Puńska i Zielnej. Z premierem Litwy

Premier Litwy Saulius Skvernelis odwiedzi we wtorek Puńsk, gdzie wraz ze wspólnotą litewską w Polsce weźmie udział w odchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Zielna) oraz Dni Puńska.

Premier będzie uczestniczył 15 sierpnia w uroczystej mszy w języku litewskim, spotka się z duchownymi, lokalną wspólnotą oraz wójtem gminy Puńsk Witoldem Liszkowskim (Vytautas Liškauskas) i starostą powiatu sejneńskiego Piotrem Alszko, odwiedzi Dom Kultury Litewskiej.

Szefowi rządu towarzyszyć będą jego doradca ds. korupcji Skirmantas Malinauskas, ambasador Litwy w Polsce Šarūnas Adomavičius, konsul w Sejnach Vaclavas Stankevičius.

- Jest to nieformalny wyjazd do Puńska, nie należy łączyć tego z wizytą oficjalną, gdyż na początku września udamy się do Warszawy na spotkania oficjalne. Sądzę, że nie należy szukać jakichś powiązań pomiędzy tymi dwoma wizytami. Zielna jest dla mieszkańców Puńska szczególnym świętem, najważniejszym w roku, dlatego sądzę, że będzie to sympatyczny pobyt, tym bardziej, że w trakcie spotkań z przedstawicielami lokalnych władz będziemy rozmawiali o różnych sprawach dotyczących wspólnoty litewskiej w Polsce - powiedział doradca premiera ds. polityki zagranicznej Deividas Matulionis.

S.Skvernelis i B.Szydło spotykali się podczas różnego rodzaju spotkań międzynarodowych, lecz jak dotąd nie doszło do oficjalnego spotkania premierów sąsiadujących państw.

Litwini w Polsce to jedna z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w Polsce. Miejscowości, w których zwarcie zamieszkują przedstawiciele mniejszości litewskiej, znajdują się obecnie na obszarze trzech gmin: Puńsk (ok. 80 proc. mieszkańców stanowią Litwini), Sejny i Szypliszki.

Puńsk w przeszłości odwiedzali zarówno polscy, jak i litewscy premierzy, prezydenci. Czasami zapadały tu ważne dla mniejszości decyzje, jak np. ta sprzed kilkunastu lat, gdy ówcześni premierzy Marek Belka i Algirdas Brazausakas uzgodnili, że rząd polski zbuduje w Puńsku budynek dla miejscowego litewskiego liceum ogólnokształcącego, a Litwa sfinansuje budowę szkoły litewskiej w Sejnach.

WYG

Źródło; L24.lt; zw.lt; wilnoteka.lt

 

[10.08.2017] Puńsk – jedź tam w gości. Dni miasteczka i Zielnej - świętowanie już od soboty

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.25% 4.2528 4.3388
USD 0.02% 3.6392 3.7128
GBP 0.77% 4.7887 4.8855
CHF 0.12% 3.6522 3.7260
Dodaj nowe ogoszenie