05.04.2018

Ulica Kościuszki 80 – Villa Symfonia. Nie poznasz tego miejsca [zdjęcia, wizualizacje]

Nareszcie, piękny budynek wypełni dziurę przy Kościuszki 80, która od lat szpeci suwalską starówkę. Na działce ciągnącej się od Kościuszki do Muzycznej powstaną łącznie trzy segmenty, z 12 luksusowymi mieszkaniami, wewnętrznym dziedzińcem i miejscami garażowymi.

Inwestycja będzie nosić nazwę Villa Symfonia.

Wcześniej była tu częściowo drewniana kamienica zbudowana jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. Opuszczony budynek, mimo że był wpisany do rejestru suwalskich zabytków, od lat popadał w ruinę. Pękające ściany i odpadające tynki były zagrożeniem dla przechodniów, a nocami w pustostanie spotykali się bezdomni.

Jedno z takich spotkań we wrześniu 2009 roku zakończyło się pożarem kamienicy. Naruszona została wówczas jej konstrukcja, obiekt zaczął stwarzać zagrożenie dla przechodniów jak i sąsiednich budynków. Po kilku miesiącach Minister Kultury wyraził zgodę na rozbiórkę, którą przeprowadzono w 2010 roku. Od tego czasu dziurę w pierzei zabytkowych kamienic przez kilka lat zasłaniał równie szpetny duży baner reklamowy.

W kwietniu 2014 roku właściciel działki rozpoczął budowę nowego obiektu, który miał stać się ozdobą tej części ulicy. Jednak już podczas prac fundamentowych napotkał spore problemy. Podczas wykonywania wykopów ściany szczytowe sąsiednich kamienic zaczęły pękać i osuwać się. Nadzór budowlany szybko zarządził ewakuację trzech rodzin, a działalność tymczasowo zawiesiły funkcjonujące tam firmy.

Ostatecznie, inwestor zabezpieczył konstrukcję sąsiednich budynków i wykonał wzmocnione fundamenty wedle nowego projektu, a niedługo później wystawił całą nieruchomość na sprzedaż. Teraz pojawiła się szansa, że po kolejnych 4 latach, znów na atrakcyjną działkę w centrum wjadą maszyny budowlane. Nieruchomość nabył augustowski deweloper, który wcześniej wybudował przy Muzycznej okazałą kamienicę sąsiadującą z felerną działką.

Firma Klepaccy Nieruchomości z Augustowa planuje wypełnić działkę ciągnącą się od Kościuszki do Muzycznej trzema budynkami: segmentem A przy Kościuszki 80 oraz segmentami B i C od strony Muzycznej. W sumie znajdzie się tam 12 luksusowych mieszkań o powierzchni od 62 do 85 metrów kwadratowych. Jak informuje biuro dewelopera, ich cena nie powinna przekroczyć 4200 zł za metr. W kamienicach będą też 4 lokale usługowe, w cenie 6 tys. zł za metr, oraz stanowiska garażowe.

Budowa powinna niebawem się rozpocząć, realizacja inwestycji ruszy po otrzymaniu zezwolenia na budowę z suwalskiego magistratu.


(pkr)
Fot. WD i arch

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie