11.11.2019

Uroczysta msza, dąbek pamięci, wystawa. Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Raczkach [foto]

Od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny rozpoczęły się w poniedziałek obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Raczkach. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu: Andrzej Szymulewski- wójt Gminy Raczki, Piotr Słowikowski - przewodniczący rady Gminy, a także Artur Łuniewski- wicestarosta powiatu suwalskiego, Irena Gryszkiewicz - radna powiatowa, Szczepan Ołdakowski, były starosta, radny powiatu i radni gminy Raczki. Nie zabrakło pocztów sztandarowych i niezawodnej orkiestry OSP, która zapewniła nabożeństwu wyjątkową oprawę.

- Cieszmy się z wolnej ojczyzny, módlmy się o pokój. Zastanówmy się za Norwidem, jaka ma to być Ojczyzna. Dbajmy o duchowość. Jak pisał Zygmunt Krasiński: „Niczym Sybir – niczym knuty I cielesnych tortur król! Lecz narodu duch otruty – To dopiero bólów ból!” Pracujmy nad sobą. W historii naszej ojczyzny rozwój zawsze dokonywał się wtedy, gdy towarzyszyła mu rewolucja moralna – mówił ks. Ryszard Grabowski, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Raczkach.

Po mszy poczty sztandarowe, orkiestra i mieszkańcy przemaszerowali na plac przed urzędem gminy, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem, a także zasadzony został "Dąb Pamięci 100-lecia odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę".

Dalsze uroczystości przeniosły się do Gminnego Ośrodka Kultury. Marek Sidor z Archiwum Państwowego w Suwałkach otworzył wystawę "Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe". Została ona opracowana pięć lat temu przez Archiwum Narodowe w Krakowie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dzięki staraniom Marcina Halickiego i właśnie Marka Sidora, prosto z Krakowa ekspozycja przyjechała do Raczek. Można na niej obejrzeć m.in. dokumenty, fotografie powojennych zniszczeń, satyry.

- Trzeba podkreślić, że Suwalszczyzna aż około dziewięć miesięcy później niż reszta kraju odzyskała niepodległość. Ludność naszych rejonów była w tym czasie poddawana surowym represjom, na mieszkańców nakładano olbrzymie kontrybucje. Samorządność rodziła się z wielkim trudem – mówił Marek Sidor.

Po oficjalnej części można było obejrzeć montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Raczkach i film "Suwalszczyzna. W drodze do Niepodległej" zrealizowany przez Muzeum Okręgowe oraz Muzeum imienia Marii Konopnickiej w Suwałkach.

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie