11.05.2018

Uroczyste czepkowanie w PWSZ Suwałki. Będą z nich dobre siostry [zdjęcia]

Swoje wielkie święto mieli studenci pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej w Suwałkach. Ponad 30 osób złożyło uroczystą przysięgę i otrzymało białe czepki z czarnym paskiem, które są symbolem pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego.

To studenci II roku, którzy są na półmetku swojej edukacji i wzięli udział w ceremonii CZEPKOWANIA. Jest to jedno z najbardziej znanych ceremonii zawodowych (obok rozdania dyplomów i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, które przypada 12 maja).

Cechą wyróżniającą ten zawód pośród innych jest też posiadanie munduru pielęgniarskiego, lampka F. Nightingale, przysięga pielęgniarska i hymn pielęgniarski.

Czepkowanie jest momentem, który w świadomości studentów powinien wyzwolić refleksję… jak pracować nad sobą, aby opanować umiejętność przeżywania z chorym, który zwraca się do pielegniarki: "siostro", jego niepokoju, cierpień, nadziei i trosk oraz wyrobić takie cechy jak wyrozumiałość, czułość czy serdeczność.

Podczas uroczystości nie brakowało gratulacji i podziękowań, sukcesów w zawodzie życzył m. in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i dr Agata Wądołowska, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia. Był też wykład okolicznościowy. Dr hab. n zdr. Ewa Kleszczewska, prof. PWSZ mówiła o „Pielęgniarstwie jako mobilnym zawodzie, czyli planach zawodowych studentów związanych z migracją”.

Najważniejszym momentem uroczystości był jednak sam akt czepkowania. Studenci zapalili świece jako symbol ciepła, miłości i dobroci dla drugiego człowieka, otrzymali białe czepki, złożyli przyrzeczenie i odśpiewali hymn pielęgniarski.

Pielęgniarstwo jest jednym ze sztandarowych kierunków kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Absolwenci tego kierunku cieszą się dużą renomą, a samo pielęgniarstwo jest zawodem szczególnym - charakteryzuje go edukacja na najwyższym poziomie, szczególnie odpowiedzialny rodzaj działania, autonomia, wysokie kompetencje i możliwość ich doskonalenia, prowadzenie badań naukowych, posiadanie własnego kodeksu etycznego, czy zrzeszanie się w samorządy zawodowe.

Źródło: PWSZ Suwałki

udostępnij na fabebook
13.05.2018, 06:00:29

jola

Brawo dziewczyny! Piękna uroczystość! Gratulacje!

12.05.2018, 22:26:28

Mac

A w szpitalu cieniutko z nowymi pielęgniarkami. Wszystko ładnie wygląda na papierze i we fleszu. Do roboty w Suwałkach już nie ma komu przyjść.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.06% 4.2414 4.3270
USD 0.16% 3.7248 3.8000
GBP 0.39% 4.8107 4.9079
CHF 0.21% 3.7472 3.8230
18.01.2019

wynajme pokoj

Dodaj nowe ogoszenie