08.03.2019

W podróż szlakiem dobrej kuchni polsko-litewskiego pogranicza [zdjęcia]

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Gmina Puńsk, Zespół Szkół w Leipalingis i Stowarzyszenie Podlaskie Smaki zrealizowały projekt w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska „Szlaki kulturowe bez granic”.

Inicjatywa miała na celu ułatwienie turystom odkrywania skarbów kultury polskiej i litewskiej. Wśród punktów na Szlaku jest wielu laureatów renomowanych konkursów, są miejsca znane wielbicielom wycieczek regionalnych, ale też nieodkryte do tej pory małe, rodzinne firmy, oferujące swoje usługi i produkty tylko lokalnym mieszkańcom. Uczestnikami projektu byli producenci, rolnicy, restauratorzy, właściciele obiektów noclegowych, przedsiębiorcy, doradcy, nauczyciele oraz samorząd pogranicza polsko-litewskiego.

Kulinarny szlak pogranicza

Projekt był innowacyjną próbą identyfikacji i konsolidacji, poprzez metodę szlakowania, rozproszonych i niezorganizowanych producentów produktów lokalnych, tradycyjnych i regionalnych pogranicza polsko-litewskiego, a także włączenia do szlaku ważnych symbolicznych miejsc związanych z dziedzictwem kultury i turystyką oraz historycznych zabytków.

Szlak pogranicza wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu prężnie rozwijającej się turystyki kulinarnej. Ponieważ dla wielu turystów kuchnia regionu staje się celem samym w sobie. Produkty i usługi nabywane przez turystów na Szlaku dają szansę na poprawę sytuacji gospodarczej transgranicznego regionu, zapewniając jednocześnie korzyści społeczne i środowiskowe. Jest to dobry sposób na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju tych terenów. A jak wiadomo, produkt jest nierozerwalnie związany z producentem, który kultywuje dzięki niemu swoje rodzinne lub lokalne tradycje, realizuje pasję, ale przede wszystkim zyskuje źródło dodatkowego dochodu.

Założeniem projektu było przyczynienie się do większej aktywności producentów i wytwórców produktów regionalnych. Projekt jest krokiem naprzód w tworzeniu transgranicznych pakietów turystycznych na Szlaku, skierowanych do coraz bardziej wymagających turystów.

W ramach projektu zrealizowano wiele wspólnych inicjatyw: transgraniczne targi regionalnego produktu, warsztaty wyrobu serów i wędlin, szkolenia i konferencje promujące regionalne wyroby i atrakcje, wydawnictwo opisujące, i promujące utworzony szlak kulinarny, a także stronę internetową www.culinarytrail.eu prezentującą najciekawsze punkty Szlaku.

Są tam propozycje odwiedzenia m.in. „spiżarni” litewskiej w Puńsku i posmakowania ciast Reni, miodu Witkowskiego, czy wielu smakołyków w Zajeździe Litewskim w Puńsku (Užeiga), a potem wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym nad jeziorem Sejwy, czy też zwiedzania osady Jaćwiesko - Pruskiej w Oszkiniach.

Jest na szlaku m.in. i suwalska „spiżarnia” z agroturystyką ekologiczną, gościńcem Użmauda, serami Basi, czy rodzinną masarnią opartą na regionalnych recepturach.

A po stronie litewskiej m.in.:

Wspólnota Wiejska „Centrum uwagi” we wsi Kančėnai, Agroturystyka „Dzukijski dwór”, Wesoły dzukijski program „Jak dzuk szukał żony”, „Dzukijskie placuchy ziemniaczane”, „Zbójecki las”, „Potomkowie Puni”, Wspólnota muzułmańska w Rejżach, Muzeum sękacza” i wiele, wiele innych atrakcji kulinarno - przyrodniczo - turystycznych,

Rowerem na trasie Orzysz-Warena

A jak już człowiek podjadł co nieco, czas zrzucić dodatkowe kilogramy. Sekretariat Programu Interreg V-A Polska – Litwa zachęca podjąć wyzwanie i zaplanować swoją podróż rowerową trasą Orzysz-Varena! Ta nowa trasa turystyczna Orzysz-Varėna z prezentacją najatrakcyjniejszych miejsc została stworzona przez projekt LT-PL-2S-126 "Turystyka szlakowa jest kluczem do transgranicznej wymiany doświadczeń". Projekt był wspierany przez Program Współpracy Litwa-Polska Interreg VA.

Już wiosną i latem 2018 roku grupy z obu zaprzyjaźnionych miast poznawały przyrodnicze i kulturowe atrakcje, które znalazły się już się w przewodniku turystycznym szlaku Orzysz Varena. W Orzyszu zwiedzano bunkry w miejscowości Cierzpięty, Kościół w Okartowie, podziwiano z kajaków piękne zakątki przyrody płynąc rzeką Orzyszą. O życiu mieszkańców opowiedziała Pani Lucyna Kosińska w Świetlicy w Cierzpiętach. W Ubliku była okazja skosztować koziego mleka czy sera. Wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia jest także w litewskiej Warenie.

 

WYG

Źródła: Program Interreg Polska - Litwa; Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wrota Podlasia.

Fot: PODR. Interreg Polska - Litwa

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie