23.04.2013

W pogoni za szczęściem czy demokracją

W naszej świadomości ciągle pokutują stereotypy na temat innych narodowości. Cygan to złodziej, Polak to pijak, Turek to terrorysta lub osoba, która wiecznie się spóźnia. Czy rzeczywiście tak jest, mogli przekonać się uczestnicy projektu Youth in Pursuit of Democracy w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu”.


 W dniach 15-17 kwietnia 2013 r. młodzi suwalczanie – skupieni w Stowarzyszeniu Kulturalnym Teatr Efemeryczny - wspólnie z rówieśnikami z Turcji współpracowali nad wieloma zagadnieniami dotyczącymi roli demokracji w życiu młodych. Polacy najpierw zabrali gości do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau oraz na Wawel, by pokazać im najważniejsze elementy historii Polski. Był to jeden z elementów spotkania służącego przygotowaniu wspólnej prezentacji.


Punktem kulminacyjnym spotkania była międzynarodowa konferencja w Warszawie pt. "Moje miejsce w demokracji", w której uczestniczyli partnerzy Teatru Efemerycznego ze stowarzyszeń Youth Agenda Association z Ankary oraz Junior Chamber International z Istambułu.

Program konferencji wzbogaciły wystąpienia przedstawicieli prowincji Hatay:  gubernatora pana Iskender Yonden oraz pana Dogana Akyola (ten ostatni prezentował problematykę pomocy humanitarnej w obozach dla uchodźców syryjskich w Turcji  zilustrowaną niezwykle sugestywnymi zdjęciami morza namiotowych miasteczek, w których schronienie znalazły setki tysięcy Syryjczyków). W programie konferencji wystąpiła także pani Deena Ahmed Ossama Bedair z  Egypt Foundation for Youth and Development z Alexandrii, wypowiadając się na temat sytuacji ngo i możliwości rozwoju demokracji w jej kraju.

 

Swoją obecnością zaszczyli uczestników spotkania również pani poseł Bożena Kamińska oraz wiceprezydent Suwałk pan Marek Buczyński. W swoich wystąpieniach podkreślali, jak ważna jest rola demokracji zarówno w życiu młodzieży, jak i wszystkich obywateli kraju. Zwrócili również uwagę, iż Suwałki są dobrym przykładem, jak młodzież może realizować swoje plany. Turcy wielokrotnie odwoływali się do wystąpienia M. Buczyńskiego, pragnąc bliżej poznać Suwałki. Natomiast wystąpienie B. Kamińskiej przyjęli z ogromnym zdziwieniem. Zaskoczyła ich bowiem swoją doskonałą znajomością realiów Bliskiego Wschodu. Z uznaniem przyjęli informacje dotyczące jej pracy w polsko – tureckiej grupie parlamentarnej. Można tylko ubolewać, że inni, w tym także reprezentujący nasze miasto, zaproszeni parlamentarzyści nie przyjęli zaproszenia.

 

Podczas debaty głos zabrało kilkadziesiąt osób reprezentujących różne polskie i tureckie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. Pan gubernator Yonden w swoim wystąpieniu nawiązał do możliwości współpracy z naszym miastem, którego forpocztą okazuje się Teatr Efemeryczny z Suwalskiego Ośrodka Kultury. Zespół ten pojedzie w ramach wymiany młodzieżowej (kolejnego wspólnie napisanego projektu) do Hatay we wrześniu br., by wraz z młodzieżą turecką przygotować wspólne przedstawienie.

 

Pan wiceprezydent Buczyński zapewniał pana Gubernatora Hatay, że ten może być spokojny o efekty wspólnej pracy w teatralnym projekcie, gdyż sam zna i ceni efekty pracy Jolanty Hinc-Mackiewicz jako reżysera. Wydaje się jednak, że najlepszą rekomendacją było znakomite przygotowanie i prezentacje publiczne podopiecznych p. Jolanty, którym nawet dużo starsi tureccy koledzy (studenci) zazdrościli swobody wypowiedzi i jasności sądów w tak młodym wieku. W ramach spotkania poruszano kwestie przedsiębiorczości młodych, pisania projektów i doświadczeń zdobytych podczas ich realizacji. Na uwagę zasługuje również doskonała organizacja przedsięwzięcia suwalczan w Warszawie (m.in. bezpośrednie symultaniczne tłumaczenie na język polski, angielski i turecki).


Udział w projekcie sprzyjał wzajemnemu poznaniu i wymianie poglądów. Z pewnością umożliwił wyzbycie się wielu stereotypów. Okazało się również, że młodzież z Suwałk potrafi perfekcyjnie operować językiem angielskim i bez problemu nawiązywać kontakty z obcokrajowcami. Jednym z wymiernych efektów tej współpracy jest także polsko - angielsko – tureckie wydawnictwo „ Youth in Pursuit of Democracy - Youth in Pursuit of Happines?”, którym znajdziemy szereg odniesień do naszego miasta. W publikacji i podczas debaty młodzi Polacy i Turcy zadawali pytanie, czy warto zajmować się demokracją, czy ona rzeczywiście funkcjonuje, czy może lepiej, jak większość ich rówieśników gonić za szczęściem.


Wspólna polsko – turecka debata dotycząca miejsca młodych w demokracji pokazała jeszcze raz, że jesteśmy postrzegani jako europejski kraj o ugruntowanej i bogatej kulturze. W perspektywie akcesji Turcji do Unii Europejskiej, państwo to coraz częściej podkreśla wagę poparcia ich starań przez nasz kraj.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie